Česká pašeračka v Pákistánu má světoznámého advokáta. Věří, že ji dostane na svobodu

Odeslal: Ústav nezávislé žurnalistiky,.z.ú. Kategorie: Blízký a Střední východ 23.06.2020 0 Líbí 0 Komentář(ů)
Česká pašeračka v Pákistánu má světoznámého advokáta. Věří, že ji dostane na svobodu
© Autorská práva: Printscreen: YouTube
Česká pašeračka Tereza Hlůšková odsouzená v Pákistánu
Češka Tereza Hlůšková odsouzená v Pákistánu k necelým devíti letům vězení za pašování drog má nového advokáta. Je jím Saif ul Malúk, muž celosvětově známý coby úspěšný obhájce pákistánské křesťanky odsouzené k smrti za rouhání Asii Bibiové. Malúk v exkluzivním rozhovoru pro HlídacíPes.org říká, že věří v to, že odvolání české pašeračky proti verdiktu bude úspěšné. Očekává její propuštění na svobodu.

Po pečlivém prostudování případu Terezy Hlůškové a přípravě jejího odvolání věřím, že ji vrchní soud v Láhauru propustí na svobodu,“ říká do telefonu pákistánský advokát Saif ul Malúk.

Na čem chce obhajobu české pašeračky postavit, nyní prozradit nechce. Podle něj má ale původní rozsudek nad Terezou Hlůškovou slabé základy. Zkušený advokát věří, že by se Češka mohla dostat po dvou letech strávených v pákistánském vězení zpět do České republiky.

Dopisy z vězení

Zkušený advokát Saif ul Malúk věří, že by zadrženou Česku mohl dostat z vězení.

Terezu Hlůškovou odsoudil pákistánský soud vloni v březnu k trestu osmi let a osmi měsíců za mřížemi a k pokutě 113 000 pákistánských rupií (zhruba 18 500 korun). Shledal ji vinnou z pašování necelých devíti kilogramů heroinu.

Třiadvacetiletá žena od svého zatčení na láhaurském letišti v lednu 2018 tvrdí, že jí drogy někdo podstrčil do kufru. To, že se stala obětí pašeráckého gangu zopakovala i v korespondenci s autorkou tohoto textu.

Nejsem, ani jsem nebyla drogový dealer. Za to, že jsem byla blbá a naivní, jsem si už odseděla 26 měsíců v pekle,“ trvá Hlůšková na své nevinně.

Vrchní soud v Láhauru požádala v odvolání podaném vloni v dubnu o anulaci rozsudku. Její předchozí advokát Asghar Dogar rozsudek napadl s tím, že „popírá skutečné události případu“.

Odvolání Hlůškové, které je její poslední nadějí na zvrácení trestu osmiletého vězení, vrchní soud zatím neprojednal. Odsouzená pašeračka tím získala čas na výměnu svého obhájce. Kontakt jí předala ambasáda.

Mám nového právníka. Ten starý jen mluvil a sliboval a snědl peníze,“ napsala redakci HlídacíPes.org z vězení Tereza Hlůšková.

Předávání vězňů v nedohlednu

Ještě před nedávnem podle svých slov doufala, že by se z Pákistánu mohla dostat domů kvůli koronavirové pandemii. Mezi vězeňkyněmi se šířila informace, že všechny zahraniční vězně pošlou kvůli šíření nemoci Covid-19 do zemí jejich původu. To však popírá jak české ministerstvo zahraničí, tak ministerstvo spravedlnosti.

„Informaci o předání Terezy Hlůškové do ČR potvrdit nemůžeme. Nemáme o takovém předání v souvislosti s Covid-19 (stejně jako MZV) žádné informace,“ říká Vladimír Řepka, vedoucí tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

K ničemu zatím podle ministerstva nevedly ani snahy podepsat dohodu o předávání odsouzených mezi Českou republikou a Pákistánem. Ta byla českými úřady zmiňována jako možnost, že by si česká pašeračka odpykala část trestu v tuzemské věznici.

„Česká republika je připravena jednání o textu smlouvy zahájit, na rozdíl od pákistánské strany, která na žádosti ČR o zahájení expertního jednání o návrhu smlouvy vůbec nereaguje. Věc pravidelně urgujeme cestou Velvyslanectví ČR v Islámábádu, ale bez výsledku,“ shrnuje mluvčí Vladimír Řepka.

Odvolání jako poslední šance

Jedinou možností pro Terezu Hlůškovou, jak se dostat zpět do České republiky dřív než za sedm let, tak zůstává odvolání.

Vrchní soud v Láhauru ho měl projednávat koncem března, kvůli koronavirové pandemii bylo ale jednání odročeno. V červenci začínají dvouměsíční soudní prázdniny. Odvolací soud tedy může zasednout někdy v průběhu podzimu.

Nový advokát české pašeračky Saif ul Malúk potvrdil, že v případě úspěšného odvolání případ končí a Tereza Hlůšková by se dostala na svobodu.

V případě, že obhajoba s odvoláním u vrchního soudu uspěje, odsouzený je během několika dnů propuštěn na svobodu. Je to finální rozhodnutí, už neprobíhají žádná další soudní řízení, říká právník.

Ten se celosvětově proslavil úspěšnou obhajobou pákistánské křesťanky Asii Bibiové, která byla za rouhání odsouzena k trestu smrti. Ve vězení strávila osm let. Díky úspěšně vedenému odvolání zbavil pákistánský nejvyšší soud Bibiovou všech obvinění a v lednu 2019 ji propustil na svobodu. Kvůli mohutným protestům islámských radikálů po celé zemi ale Bibiová zůstávala v ochranné vazbě až do května 2019, kdy se jí podařilo odletět do Kanady.

Terezu Hlůškovou zadrželi 10. ledna 2018 celníci na láhaurském letišti. Ve spodní části jejího kufru objevili osm a půl kilogramů heroinu. Mladá Češka, která podle svých slov Pákistán opakovaně navštívila jako modelka, měla letět do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a dále do Irska.

Podle pákistánského zpravodajského portálu UrduPoint měly drogy, které Tereza Hlůšková převážela, na černém trhu hodnotu kolem 24,5 milionu korun.

Drogy ničí Jižní Asii

Peníze získané obchodem s drogami decimují ekonomiky Pákistánu i sousedního Afghánistánu. Podporují korupci a finančně drží nad vodou islámské radikály z Al Káidy a Tálibánu, v menší míře i Islámského státu.

Podle statistik Europolu je do pašování drog zapojena víc jak třetina z pěti tisíc mezinárodních zločineckých skupin operujících na území Evropské unie. Tyto gangy kromě drog pašují také lidi.

Podle listu New York Times pochází z byznysu s drogami 60% příjmů Tálibánu. Ten kontroluje přes 40% afghánského území, tedy téměř třetinu obyvatel celé země.

Ruku v ruce s rozmachem drogového byznysu za posledních deset let významně vzrostly počty drogově závislých jak v Afghánistánu a v Pákistánu, tak v Evropě a Spojených státech. V Pákistánu bylo podle místních protidrogových úřadů před deseti lety 4,5 miliónu drogově závislých, dnes je to dvojnásobek.

Tereza Engelová

Author

Ústav nezávislé žurnalistiky,.z.ú.
Ústav nezávislé žurnalistiky,.z.ú. Ústav nezávislé žurnalistiky je nezisková organizace zabývající se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Jehož články jsou publikovány na portále HlidaciPes.org

Napsat komentář