Zdravý spánek a potíže se spaním: hledání klíče k nočnímu klidu

Publikuje: Nikola Macáková — 24. 01. 2024
Zdroj: N. Macíková - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Zdravý spánek a potíže se spaním: hledání klíče k nočnímu klidu

Spánek je jedním z nejdůležitějších aspektů našeho života a má zásadní vliv na naše celkové zdraví a pohodu.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že odborníci na spánek pečlivě zkoumají různé aspekty spánku a potíže s ním spojené. Prozkoumejme tedy, co k tématu říkají tito odborníci a podíváme se na některé zdroje, které mohou pomoci lépe porozumět problematice spánku.

Proč mají lidé potíže se spaním?

Odborníci z různých disciplín, včetně neurovědců, psychologů a lékařů, studují příčiny potíží se spaním. Jedním z klíčových faktorů je stres a úzkost, které mohou způsobit nespavost a další poruchy spánku. Studie ukazují, že stresové situace mohou zvýšit produkci hormonu kortizolu, což brání usínání a udržení kvalitního spánku.

Dlouho nemohou usnout, budí se v noci, ráno pociťují výraznou únavu.

Některé z nejběžnějších poruch spánku, jako je nespavost, mohou způsobovat dlouhodobé problémy s usínáním a pravidelnými probuzeními. Odborníci na spánek zdůrazňují, že nespavost může být způsobena různými faktory, včetně psychických problémů, jako je deprese, ale také špatnými spánkovými návyky.

Jak na zdravý spánek?

Existuje mnoho doporučení od odborníků, jak dosáhnout zdravého spánku:

  1. Vytvořte si pravidelný spánkový režim: podle National Sleep Foundation (Národní nadace pro spánek) je důležité jít spát a vstávat v každý den ve stejnou dobu, abyste pomohli tělu nastavit biologické hodiny.
  2. Vytvořte si příjemné prostředí: Národní zdravotnický ústav (National Institute of Health) doporučuje udržovat v ložnici ticho, tmu a pohodlnou postel pro lepší spánek.
  3. Omezte stimulanty: lékaři varují před konzumací kofeinu a nikotinu pozdě večer, protože tyto látky mohou stimulovat nervový systém a ztěžovat usínání.
  4. Relaxujte před spaním: Harvard Medical School navrhuje provádět relaxační aktivity, jako je meditace nebo čtení knihy, před spaním, abyste snížili stres a úzkost.

Co k tématu říkají lékaři a odborníci?

Lékaři a odborníci na spánek se shodují v tom, že zdravý spánek je klíčovým faktorem pro udržení dobrého fyzického a duševního zdraví. American Academy of Sleep Medicine (Americká akademie spánkové medicíny) a Sleep Research Society (Společnost pro výzkum spánku) provádějí rozsáhlé studie a poskytují odborné směrnice pro léčbu různých poruch spánku.

DŘÍVE JSME PSALI:

Noční sovy, pozor! Pozdní spánek může zvýšit riziko cukrovky o 19 %

Nikola Macáková — 25. 09. 2023
Mnoho lidí se stává „skřivany“, kteří se probouzejí plní energie s prvním paprskem slunce, jiní jsou přirozeně nakloněni být „nočními tvory.“

Pokud máte vážné potíže se spaním a změny životního stylu nepomáhají, měli byste se poradit s lékařem nebo specialistou na spánek. Mohou vám doporučit další kroky, včetně možnosti léčby, která vám pomůže dosáhnout zdravějšího a obnovujícího spánku. Spánek je nedocenitelným dárečkem pro naše tělo a mysl, a je na nás, abychom se o něj postarali.

Celkově lze říci, že zdravý spánek je klíčovým prvkem pro udržení našeho fyzického a duševního zdraví. Snažte se vytvořit si pravidelný spánkový režim a dodržovat zdravé spánkové návyky, abyste mohli každý den vstávat s plnou energií a vitalitou.

použité zdroje: thensf.org, nih.gov, harvard.edu, aasm.org, sleepresearchsociety.org,
redakční informace a zdroje –  redakční text (Překlady: L. Nová, L. Fryčová)

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu