Živnostníci si příští rok na zálohách připlatí

Publikuje: František Veselý — 03. 10. 2022
Úvodní stránka » Magazíny » Živnostníci si příští rok na zálohách připlatí

Každý rok se zvyšují živnostníkům zálohy na sociálním pojištění. Své trvalé příkazy budou muset změnit i ti, kteří mají paušální daň.

Sociální a zdravotní pojištění se pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mění každý rok. Pro rok 2023 tomu nebude jinak. Podle aktuálního návrhu nařízení vlády, který mimo jiné upravuje i redukčních hranici pro stanovení výpočtového základu pro rok 2023 bude výše všeobecného vyměřovacího základu 38 294 korun a přepočítací koeficient pak činí 1,0530. Z toho vyplývá že průměrná mzda se pro příští rok odhaduje na 40 324 korun.

Dvě zálohy, jiný čas

Podle našich výpočtů by měla záloha na zdravotní pojištění pro příští rok pro hlavní činnost činit 2 722 korun. Dojde tedy ke zvýšení o 95 korun. Podnikatelé by si ale měli dávat pozor na platby záloh na sociální a zdravotní pojištění. Zálohu na zdravotní pojištění musí živnostník zaplatit do 8. dne následujícího měsíce. Kdežto zálohu na sociální pojištění je potřeba zaplatit během aktuálního měsíce. To znamená, že peníze musí mít sociální správa připsány poslední pracovní den daného měsíce,“ uvádí Michal Jelínek, partner V4 Group a dodává, že novou výši záloh má pokračující podnikatel platit až po podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2022.

„V případě, že člověk s podnikáním začne například v lednu 2023, jsou pro něj platné už vyšší zálohy,“ doplňuje Jelínek.

Paušální daň bude příští rok zase vyšší

Zvýšení sociálního a zdravotního pojištění se týká i paušální daně. Ta se totiž skládá z 1,15násobku minimální zálohy na zdravotním pojištění, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně z příjmu ve výši 100 korun.

Příští rok by tedy mělo být zdravotní pojistné pro paušální daň ve výši 2 722 korun, sociální pojištění 3 386 korun a daň z příjmu zůstává 100 korun. Základní paušální daň pro první pásmo by tedy měla činit 6 208 korun. Pro letošní rok OSVČ v paušálním režimu hradí měsíční částku ve výši 5 994 korun.

Paušální daň v novém hávu

K paušální dani se mohou živnostníci přihlásit do 10. ledna nového roku. „Částka paušální daně je pak splatná do 20. dne kalendářního měsíce, za který se záloha platí. Paušální daň se ale může změnit. Sněmovna ještě bude projednávat vládní návrh, podle kterého by se režim paušální daně rozdělil do tří pásem podle výše příjmu. Navíc by se do tohoto režimu mohli přihlásit i lidé, kteří mají roční výdělek do dvou milionů korun,“ upřesňuje Michal Jelínek.

Zatím je v návrhu, že při výdělku od jednoho milionu do 1,5 milionu korun bude paušální daň ve výši 16 tisíc korun měsíčně a v rozmezí od 1,5 do 2 milionu korun bude měsíční výše paušální daně 26 tisíc korun. Pro nejnižší pásmo do 1 milionu korun, by platila částka 6 208 korun.

 

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu