Začátek školního roku přináší náklady, avšak daňové slevy mohou pomoci

Publikuje: František Veselý — 22. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Začátek školního roku přináší náklady, avšak daňové slevy mohou pomoci

Začátek školního roku je spojen s nákupem školních potřeb, obuvi a oblečení, což může být pro rodiny finančně náročné.

Naštěstí existují daňové úlevy, které mohou rodiče využít při podání daňového přiznání.

Ačkoliv se očekávají určité změny v daňové politice, slevy na děti by měly zůstat zachovány. Naopak školkovné by mohlo být zrušeno od příštího roku. To znamená, že rodiče budou moci uplatnit školkovné v daňovém přiznání za rok 2023 naposledy.

Kdo má nárok na školkovné za tento rok?

Školkovné mohou uplatnit rodiče dětí, které chodí do předškolního zařízení. Pro rok 2023 je výše školkovného stanovena na 17 300 Kč, což odpovídá minimální mzdě.

Daňové úlevy pro děti lze uplatnit pro nezletilé děti do 18 let a pro děti studující do 26 let. Pro studenty doktorského studia je to dokonce do 28 let.

Daňovou úlevu mohou uplatnit ti, kteří měli v kalendářním roce příjem alespoň 97 200 Kč:

  • Sleva na první dítě: 15 204 Kč.
  • Sleva na druhé dítě: 22 320 Kč.
  • Sleva na třetí a další děti: 27 840 Kč.

Ačkoliv bylo pastelkovné zrušeno již v roce 2008, některé obce ho stále poskytují z vlastních zdrojů, aby pomohly rodinám s náklady na školní potřeby.

Zvažte, pro koho je sleva výhodnější

„Jelikož slevu na dítě může uplatnit jeden z rodičů, měli by zvážit, pro kterého z nich je to výhodnější. Například má jeden z partnerů například paušální daň a druhý je zaměstnaný, bude pak logicky uplatňovat slevu na dani zaměstnaný rodič. Na druhou stranu v případě, kdy rodič živnostník neuplatňuje paušální daň a druhý rodič má nižší příjmy, může se vyplatit využít slevu na dani rodiči s živností,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Použité zdroje: v4group.eu,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu