Obchodníci s dětmi: Hana Hindráková se kontroverzních témat nebojí

Publikuje: David Bárta — 07. 10. 2023
Zdroj: Dana Samková
Úvodní stránka » Magazíny » Obchodníci s dětmi: Hana Hindráková se kontroverzních témat nebojí

Hana Hindráková, autorka čtivých románů z afrického prostředí, žije svůj splněný sen. Už od dětství věděla, že chce být spisovatelkou a vytrvale na tom pracovala.

Nicméně přiznává, že odmítnutí nakladatelství dvakrát po sobě ji na několik let od psaní odradilo. V té době se raději soustředila na studium na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde si zvolila zaměření cestovní ruch a rozvojová studia. Tehdy se také poprvé dostala jako dobrovolník do Afriky, která si ji postupně úplně získala. Její láska k Africe vedla k založení neziskové organizace Fair, která se soustředila na rozvojovou pomoc v nairobských chudinských čtvrtích. Magazín UdálostiExtra.cz o tématu informovala Dana Samková, jenž zastupuje mediálně spisovatelku Hanu Hindrákovou, která dlouhodobě spolupracuje s naším online magazínem.

DŘÍVE JSME PSALI:

Proč nedávat bonbony africkým dětem

Nikola Macáková — 22. 01. 2023
Keňské pobřeží společně s tanzanským Zanzibarem se poslední dobou stalo oblíbeným místem českých turistů.

Léta zkušeností z pobytů v Keni však dovedla Hanu k názoru, že klasická pomoc není pro tuto subsaharskou zemi správnou cestou. Viděla jen natažené dlaně a podle svých slov si připadala jako chodící bankomat. Ukončit činnost neziskové organizace, které věnovala veškerý svůj čas, bylo jedním z jejích nejtěžších rozhodnutí. Nejnáročnější na tom byla obrovská ztráta iluzí. Hana se však nevzdala a našla způsob, jak pomáhat po svém a vymyslela projekt Dárky s myšlenkou. Přímo od obyvatel z keňských chudinských čtvrtí nakupuje originální ručně vyráběné šperky a ty prodává nejen během svých besed o Africe, ale také na e-shopu Africké příběhy. Díky Africe se také Hana vrátila zpátky k psaní.

Inspirovaly ji vlastní zážitky i příběhy lidí, s nimiž se v Keni setkala.

Její první vydaná kniha Děti nikoho věnující se životu keňských dětí ulice, se v roce 2012 dostala do užší nominace na knihu roku na Databázi knih. Vzápětí s knihou Karibu Keňa vyhrála soutěž Mám talent, pořádanou nakladatelstvím Euromedia. Přidávají se romány Dobrovolnice a Očarovaná. Kniha Smrtící byznys, která se zaměřuje na problematiku falešných léků dovážejících se z Číny do Afriky, vzbudila čtenářský i mediální rozruch. Mezinárodní úspěch přinesla Haně Hindrákové kniha Nezlomný, která byla přeložená do angličtiny a pod názvem Unbreakable vydaná známým keňským nakladatelstvím Moran Publishers. Hana Hindráková se tak v roce 2018 stala první českou spisovatelkou publikovanou v Keni. Následovaly romány Svítání nad savanou, Bouře nad savanou a autobiografický cestopis Můj africký příběh, který je prozatím její poslední vydanou knihou.

DŘÍVE JSME PSALI:

Jak se píše román z afrického prostředí

Nikola Macáková — 15. 02. 2023
Román z afrického prostředí se píše různě. Někdy naprosto lehce. Někdy zoufale těžce.

Lidé si její knihy oblíbili nejen kvůli napínavým příběhům a rychlému spádu děje, ale i z důvodu výběru témat. Autorka, která do Keni létá už od roku 2005, má díky svým zkušenostem a kontaktům rozhodně co říct. Mnohým z jejích knih předcházel i důkladný terénní průzkum a jejím hlavním cílem není vytvořit jen několik napínavých hodin pro čtenáře, kdy se nemůže odtrhnout od děje knihy, ale rovněž ho i seznámit s konkrétním závažným tématem, které není příliš známé. Autorka prostřednictvím beletrie upozorňuje na palčivé problémy černého kontinentu a rozhodně se nebojí kontroverzních témat.

Obálka knihy. Zdroj obálky knihy: spisovatelka Hana Hindráková / Grafické zpracování obálky knihy: Tomáš Řízek (publikováno se souhlasem autora).

Stejné je to i v případě knihy Obchodníci s dětmi, která bude na pultech českých knihkupectví od 13. listopadu 2023. Tento román odehrávající se na Zanzibaru, v Keni a v Nigérii poodhaluje šokující problematiku afrických adopcí, která je spojená s tzv. baby factories, továrnami na výrobu dětí. Do nich jsou unášeny mladé africké ženy a poté jsou brutálně znásilňovány za účelem otěhotnění. Jejich děti jsou nakonec určené pro černý trh. Další děti, které se prodávají na adopce, jsou kradeny matkám ulice nebo zranitelným rodičům, kteří nemají prostředky na to, aby se dovolaly svých práv. Rodiny v Evropě či ve Spojených státech amerických tak vůbec netuší, že si adoptovaly dítě, které už rodinu má. Jenomže kde je poptávka, tam je i nabídka.

DŘÍVE JSME PSALI:

Afrika se musí zažít

David Bárta — 09. 06. 2023
Život v Africe aneb Afrika se musí zažít. Téma, kterému se věnovala spisovatelka Hana Hindráková, která externě spolupracuje s naším magazínem.

Autorka prozrazuje, že její další dvě knihy, které budou následovat po románu Obchodníci s dětmi, budou přinejmenším stejně kontroverzní.

Medailonek:

Hana Hindráková pochází z Trutnova, po vysokoškolských studiích založila vlastní neziskovou organizaci a přes deset let působila jako dobrovolnice v tomto sektoru. V rámci realizace projektů rozvojové spolupráce se několikrát dostala do africké Keni a od roku 2018 pomáhá prostřednictvím projektu Dárky s myšlenkou. Keňu si velmi oblíbila a umístila sem děj většiny svých románů. Miluje cestování, společenský tanec, čtení, turistiku a besedy se čtenáři. Více najdete na jejích webových stránkách hindrakova.cz, africkepribehy.czdarkysmyslenkou.cz.

Použité zdroje: obchodnicisdetmi.czhindrakova.czafrickepribehy.czmujafrickypribeh.cz
Text/Zdroj: Dana Samková

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu