Teorii, jak žít zdravě známe. Praxe už je horší

Publikuje: Monika Lukešová (Hrušová) — 18. 01. 2023
Zdroj: Monika Lukešová Hrušová
Úvodní stránka » Zdraví » Teorii, jak žít zdravě známe. Praxe už je horší

Většina lidí ví, jak se zdravě stravovat, jak žít bez stresu a jak často cvičit. Ale přes 40 procent z nás to neřeší.

Vyplývá to průzkumu, který si nechala zpracovat pojišťovna Kooperativa.

Nejíst pečivo, vysadit sladkosti, pravidelně cvičit, nejíst po 17. hodině, nestresovat se…. To je jen pár základních pouček, které všichni známe. Ale řídit se jimi? To je věc druhá.

Hodně lidí vstává s myšlenkou, že ode dneška už začnu žít zdravě. Jenže po zdravém obědě často odhodlání slábne a odpoledne už je v jídelníčku káva a nějaká sladká tečka. Někteří to samozřejmě vydrží déle, ale žít zdravě není nic jednoduchého.

Teorie vs. praxe

V průzkumu, který pro Kooperativu realizovala společnost IBRS na vzorku 1000 respondentů například zaznělo, že celkem 87 % Čechů spíše ví, jak by se měli správně stravovat a celkově žít zdravě.

Ale když jsme se zeptali, jestli to dělají, jestli se snaží správně stravovat a žít zdravě, odpovědělo jen 58 % dotázaných, že spíše ano. A 41 % respondentů uvedlo, že spíše nebo rozhodně ne,“ je překvapený výsledkem průzkumu Petr Procházka, ředitel Úseku pojištění osob v pojišťovně Kooperativa.

Pro 72 % dotázaných je však zdravý životní styl důležitý. Pro 14 % respondentů dokonce velmi důležitý. Na druhou stranu 10 % respondentů zdravý životní styl nijak nezajímá a žijí si podle svého.

Obecně se udává, že zdravá výživa tvoří 70–80 % úspěchu, za zbytek můžeme být vděční genetice a cvičení.

Univerzální diety neexistují

Věřím, že by spoustě lidí pomohlo v realizaci zdravějšího životního stylu, kdyby se právě přestali řídit všemi těmi univerzálními dietními a výživovými radami z médií, které jsou sice skvělé a jednoduché v teorii, ale v praxi často neudržitelné a příliš komplikované. Například doporučení, že nemáme jíst po páté večer, musíme jíst pouze určitý typ jídel, že zhubneme pouze nějakou drastickou dietou, náročným každodenním cvičením, vyřazením pečiva nebo že už si nikdy nemůžeme dát sladké nebo jiné pochutiny. To se pak není čemu divit, že se nám do toho nechce, ztrácíme se v záplavě informací a nevíme čemu věřit. A ani to není hlavně potřeba,“ říká Zuzana Douchová, psycholožka a výživová poradkyně.

DŘÍVE JSME PSALI:

Obezita může způsobit neplodnost i potrat

David Bárta — 12. 12. 2022
Těhotné ženy, které jsou zároveň obézní, mají až o třetinu vyšší riziko, že nedonosí dítě.

Osobně doporučuji věřit svému zdravému rozumu a poslouchat své tělo, to jsou naši poradci nejmoudřejší a snažit se o změny, které jsou postupné, reálné na udržitelnost a přináší nám více radosti než stresu,“ radí Zuzana Douchová

Kooperativa si nechala průzkum zpracovat před spuštěním další části kampaně s názvem Zrcadlení. Kampaň se tentokrát zaměřuje na stres, vznikající při běžných rodinných situacích, jako je balení a odjezd na víkend, dovolenou nebo na jarní prázdniny.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu