Těhotenská cukrovka: neviditelný nepřítel v matčině lůně vs. příběh pacientky

Publikuje: Nikola Macáková — 21. 01. 2024
Zdroj: N. Macíková - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Těhotenská cukrovka: neviditelný nepřítel v matčině lůně vs. příběh pacientky

Těhotenství je obdobím plné radosti a očekávání, ale někdy může přinést i výrazné zdravotní výzvy či komplikace.

Těhotenská cukrovka, gestační diabetes mellitus neboli GDM (zkratka pochází z anglického názvu gestational diabetes mellitus) je typ cukrovky, která se může vyvinout během těhotenství. Jinými slovy, jedná se o cukrovku zjištěnou u těhotné ženy, která před těhotenstvím cukrovku neměla. Podobně jako u cukrovky 1. typu či cukrovky 2. typu se u těhotenské cukrovky rovněž jedná o zvýšenou hladinu „cukru“ (přesněji řečeno glukózy) v krvi. Těhotenská cukrovka může vzniknout v kterékoli fázi těhotenství; nejčastěji je však diagnostikována ve druhém nebo třetím trimestru. Po porodu obvykle vymizí. Těhotenská cukrovka však může způsobovat potíže ženě i jejímu dítěti jak během těhotenství, tak po porodu; proto je důležité ji včas diagnostikovat a léčit,“ uvádí k tématu Národní zdravotnický informační portál (NZIP).

DŘÍVE JSME PSALI:

Diabetická neuropatie: kdy vás diabetická nemoc postihne a co na ni pomáhá

David Bárta — 05. 10. 2023
Diabetes mellitus, často nazýván jen diabetes, je chronické onemocnění, které ovlivňuje miliony lidí po celém světě. Proč?

Příznaky a příčiny

GDM může probíhat bez příznaků, což zvyšuje důležitost pravidelného screeningu během těhotenství. Nicméně některé ženy mohou pozorovat zvýšenou žízeň, častější močení a únava. Příčiny tohoto stavu zahrnují genetické predispozice, hormonální změny během těhotenství a také nadměrnou hmotnost před otěhotněním.

Diagnostika a léčba

Diagnostika GDM probíhá prostřednictvím glukózového testu, který měří, jak rychle se tělo zpracovává cukr. Pokud je diagnóza potvrzena, léčba zahrnuje změny v životosprávě, speciální dietu a v některých případech i podávání inzulinu. Pravidelné monitorování hladiny cukru je klíčové pro udržení optimálního stavu jak pro matku, tak pro plod.

Kdy se obrátit na lékaře

Těhotné ženy by měly konzultovat s lékařem, obvykle gynekologem, pokud mají obavy ohledně svého zdraví nebo pokud se vyskytnou jakékoli změny ve svém těle. Pravidelná sledování hladiny cukru během těhotenství je klíčové pro včasnou detekci a správné řízení GDM.

Souvislost s obezitou

Obezita je jedním z faktorů zvyšujících riziko vzniku GDM. Ženy s nadváhou by měly být zvláště ostražité a dodržovat doporučení týkající se životního stylu a stravy. Udržení zdravé váhy před otěhotněním a během těhotenství může snížit riziko vzniku gestační diabetes.

Názor vs. osobní zkušenost

Tématu těhotenské cukrovky se věnovala také Jasmína Esterová na svém blogu medium.seznam.cz, které k tématu uvádí následující zkušenost, kterou redakce sdílí v plném znění, bez redakčních úprav. „Už v prvním těhotenství jsem měla zvýšený cukr. Tehdy jsem to vlastně ani nestihla řešit, protože mi to zjistili při testu OGTT. A já pak porodila předčasně. To druhé nebylo lepší,“ uvedla v úvodu Jasmína Esterová.

Když mi dělali u gynekologa testy na hladinu cukru v krvi, radovala jsem se u výsledků, že je to 5. Krása, konečně! Jenže gynekolog mě rychle vyvedl z omylu. Prý už je to na diabetologii, říká mi. Hodnota pět, jako vážně? Máte těhotenskou cukrovku. Nevěděla jsem, co říct. Při prvním těhotenství po mě chtěli, ať je hladina alespoň 5,5.

Co doktor, to názor

Nikam se mi nechtělo, ale nakonec jsem na diabetologii dorazila. Sestřička se divila, co tam dělám. Prý teď rodičky zbytečně stresují. Pošle mě ale k doktorce. Ta mi říká, že žádnou těhotenskou cukrovku nemám, pohyb a vhodná strava ale neuškodí. Za další týden mám přijít s výsledky měření.

Doma rozbaluju glukometr, který mi dali. Žádné proužky, už je pátek večer. Sestřička mi je nedala. Nikde je teď neseženu. V týdnu si je kupuju sama a přicházím na kontrolu s naměřenými hodnotami. Jdu k jiné doktorce.

Jste tlustá

Pyšná, jak krásné hodnoty mám, si hrdě sednu do křesla. „Tohle je na inzulin!“ vykřikne doktorka. Zděsím se. Mám tam nalačno glykémii kolem pěti, po jídle do osmi. To je špatně? Není schopná mi na to odpovědět. Každý to má prý jinak. Kolik vážíte? Přiznávám se, že mám pořád pár kilo navíc, nezvládla jsem to po prvním porodu zhubnout, nekojila jsem, nešlo mi dolů nic. Chyběla mi vůle.

„Mladá dámo, to není pár kilo navíc. To je obezita. Zkrátka jste tlustá, to se pak nesmíte divit, že skončíte tady,“ pokračuje velmi přímě. Mlčím. Vlastně má pravdu. Ale proč se se mnou baví takhle?

Gynekolog je nemehlo

„Jaké berete vitaminy v těhotenství?“ zeptá se. „Dal mi je doktor, prodává je u sebe v ordinaci,“ vysvětluju. „Proboha, další nemehlo, co pacientkám vnucuje jen to svoje, to jste si uměla vybrat,“ shodí i gynekologa, kterému plně důvěřuju.

DŘÍVE JSME PSALI:

Diabetes – nemilosrdný nepřítel: rozpoznání, prevence a péče

Nikola Macáková — 09. 08. 2023
Cukrovka, známá také jako diabetes mellitus, je chronické metabolické onemocnění, které může postihnout každého, bez ohledu na věk, pohlaví či způsob života.

„Tak přijďte za měsíc, a jestli nebudete na normálních hodnotách, nepřejte si mě,“ loučí se se mnou. „A ty jsou teda které, když to, co mám, nestačí?“ ptám se. „No, tak to už byste snad ale měla vědět sama, ne?“ odsekne a zabouchne. Ještě mi nezapomene připomenout, že mám za glukometr zaplatit 300 Kč. „Není na pojišťovnu?“ ptám se. „To je ta vaše generace, všechno byste chtěli zadarmo,“ utrousí mezi zuby.

A tak nevím. „Vím jen, že jsem tlustá a můžu si za to sama! A bojím se každého jídla, které dostanu na stole…,“ dodala závěrem Jasmína Esterová na svém blogu medium.seznam.cz.

Vzhledem k tomu, že GDM může mít vliv na jak matku, tak plod, je klíčové, aby těhotné ženy pravidelně navštěvovaly svého lékaře a dodržovaly doporučené postupy pro udržení optimálního zdraví během tohoto důležitého období.

Použité zdroje: Jasmína Esterová/medium.seznam.cz,
Národní zdravotnický informační portál (NZIP),
redakční informace a zdroje,
(redakční text –  N. Macáková)

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu