Diabetická neuropatie: kdy vás diabetická nemoc postihne a co na ni pomáhá

Publikuje: David Bárta — 05. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Diabetická neuropatie: kdy vás diabetická nemoc postihne a co na ni pomáhá

Diabetes mellitus, často nazýván jen diabetes, je chronické onemocnění, které ovlivňuje miliony lidí po celém světě. Proč?

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že jednou z potenciálně vážných komplikací diabetu je diabetická neuropatie – onemocnění periferních nervů spojené s vysokou hladinou cukru v krvi. Tato neuropatie může mít závažné důsledky na kvalitu života pacientů. V tomto redakčním článku se podíváme na to, co diabetická neuropatie znamená, jak ji lze získat a co lze udělat pro její léčbu a prevenci.

Diabetická neuropatie: co to je?

Diabetická neuropatie je neurologický stav, který postihuje periferní nervy, které zajišťují komunikaci mezi centrálním nervovým systémem a různými částmi těla, včetně končetin. Tento stav se vyvíjí jako komplikace diabetu, a to zejména tehdy, když hladina cukru v krvi není dostatečně kontrolována. Dlouhodobě vysoká hladina cukru poškozuje nervy a vedlejší cévy, což může vést k různým neurologickým problémům.

Jak získat diabetickou neuropatii?

Diabetická neuropatie se vyvíjí u pacientů s diabetem, a to zejména u těch s chronicky vysokou hladinou cukru v krvi. Rizikové faktory zahrnují dlouhou dobu trvající diabetes, špatnou kontrolu hladiny cukru v krvi, kouření, obezitu a genetické faktory. Důležité je také, že diabetická neuropatie může postihnout různé části těla, což zahrnuje nohy, ruce, svaly trupu, a dokonce i vnitřní orgány.

Periferní neuropatie

Nejčastější diabetickou neuropatií je tzv. symetrická distální (senzitivní a motorická) neuropatie. Postihuje nervy rukou, ale zejména nohou a chodidel.

Nejdříve postihuje nervy, které slouží vnímání citlivosti. Projevuje se jako snížené nebo oslabené vnímání bolestitepla a chladu, což může vést k úrazům nebo popálením, a to přispívá ke vzniku špatně se hojících ran. Pozoruje se také brněnípálenípíchání, které začíná u palců a šíří se nahoru. V noci se objevuje až nesnesitelná ostrá a rýpající bolest bránící spánku. Objevuje se také zvýšená citlivost k jemnému doteku, například i jemná pokrývka v noci může vyvolávat až velice nepříjemné pocity až bolest,“ píše k tématu web nemoci.vitalion.cz.

Později se přidávají příznaky z postižení motorických nervů. Vznikají obtíže s udržením rovnováhy a koordinace, ruce začínají být neobratné, může se zhroutit nožní klenba.

Přidává se svalová slabost a problémy s chůzí, dochází k zakopávání. Kůže na končetinách se také mění. Je suchá, svraštěná, tenká, jakoby více průsvitná, nepotí se a ztrácí se ochlupení,“ dodává web.

Mezi asymetrické periferní neuropatie patří tzv. proximální neuropatie (amyotrofie). Postihuje svalstvo pánevního pletence a stehen. Vyskytuje se většinou u starších mužů s diabetem 2. typu. Projevuje se bolestí v hýždích a stehnech. Začíná většinou na jedné straně. Dále se projevuje svalovou slabostí, nemocní mají problémy se vstáváním ze sedu a při chůzi zejména z a do schodů,“ upřesňuje portál nemoci.vitalion.cz.

Další skupinou je fokální mononeuropatie. Postihuje většinou jeden nerv, takže je nesymetrická. Může způsobit velké bolesti, ale většinou do několika týdnů sama odezní.

Dochází k postižení okohybných nervů. To se projevuje šilháním, dvojitým viděním a padáním víčka.

Také dochází k postižení lícního nervu s jednostranným poklesem ústního koutku, poklesem spodního víčka. Není možné například vrásčit čelo či sešpulit rty.

„Někdy se fokální neuropatie objevuje, když je nerv utlačován a prochází stěsněným prostorem. Je to například u syndromu karpálního tunelu, nebo jiných úžinových syndromu. Projeví se brněním, necitlivostí, otokem a bolestí prstů hlavně v noci, kdy dochází nečinností k sníženému překrvení nervu. Pak stačí jen rukama zahýbat a problémy ustoupí. Postupně se rozvíjí slabost ve svalech ruky a sklon k upouštění a neudržení předmětů v rukách,“ konstatuje se na webu.

Autonomní neuropatie

Autonomní nervový systém kontroluje vnitřní orgány.

Neuropatie se projeví zejména poruchami regulace srdeční frekvence s tachykardií (zrychlená srdeční frekvence) a poruchami regulace krevního tlaku, které se projeví tím, že při prudkém postavení se ze sedu nebo lehu rychle poklesne tlak, zamotá se hlava a může dojít až k odpadnutí (ortostatická hypotenze),“ uvádí dále k tématu web nemoci.vitalion.cz.

Tím, že jsou postiženy i nervy vedoucí bolest, pacienti s infarktem myokardu nemusejí vůbec cítit průvodní bolest.

V trávicím traktu se vyskytují potíže vyprazdňování žaludku, projevující se zvracením, nevolností a nechutenstvím. Bývají také průjmy nebo zácpy na podkladě poruch střevní pohyblivosti.

Co se močového systému týká, bývají přítomné poruchy vyprazdňování močového měchýře, v kterém dochází k váznutí zbytku moči i po vyprázdnění. To vyvolává časté nutkání k močení, objevuje se inkontinence moči a zvyšuje se riziko infekce močových cest. Více než polovina pacientů nad 60 let s diabetem má poruchy erekce, u žen se vyskytují také sexuální potíže, hlavně nedostatečná vaginální lubrikace. Poruchy pocení se projevují obvykle malým pocením v dolní části těla a naopak zvýšeným pocením v horní polovině,“ doplňuje k autoimunní neuropatii web nemoci.vitalion.cz, jenž cituje naše redakce.

Léčba a farmakologie

Léčba diabetické neuropatie, zkráceně řečeno má za cíl zmírnit symptomy a zpomalit progresi onemocnění. Mezi běžně používané léky patří analgetika pro kontrolu bolesti, antidepresiva a antiepileptika, která mohou pomoci snížit bolest a brnění spojené s touto komplikací. Fyzioterapie a rehabilitace mohou být také důležité pro zlepšení svalové síly a flexibility.

Lékařský obor a kdy vyhledat lékaře

Diabetická neuropatie je specializovaným onemocněním, kterým se zabývá neurolog nebo endokrinolog, přičemž spolupráce s diabetologem nebo internistou je často nezbytná. Pokud máte diabetes a začínáte pociťovat příznaky, jako jsou bolesti nohou, brnění nebo problémy s rovnováhou, měli byste co nejdříve konzultovat lékaře. Rychlá diagnóza a léčba mohou pomoci předejít vážným komplikacím.

Projevy diabetické neuropatie

Symptomy diabetické neuropatie mohou zahrnovat bolest a necitlivost v končetinách, brnění, svalovou slabost, potíže s trávením a sexuální problémy. Tyto příznaky mohou postupovat postupně a stát se závažnými, pokud nejsou řádně řešeny.

Diabetická neuropatie v akutní fázi a urgentní medicína

V akutní fázi může diabetická neuropatie způsobit extrémní bolesti a komplikace, jako jsou infekce a vředy na nohou. To může vyžadovat rychlou lékařskou péči, včetně ošetření ran a kontrolu hladiny cukru v krvi.

Příčiny diabetické neuropatie

Hlavní příčinou diabetické neuropatie je chronicky vysoká hladina cukru v krvi, která poškozuje nervy a cévy. Další faktory, jako je kouření, alkohol a genetická predispozice, mohou také zvýšit riziko vývoje této komplikace.

Rizikové faktory diabetické neuropatie

Mezi rizikové faktory diabetické neuropatie patří nekontrolovaný diabetes, obezita, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a genetická predispozice. Důležité je, že čím déle máte diabetes a čím horší je kontrola hladiny cukru v krvi, tím vyšší je riziko rozvoje diabetické neuropatie.

Prevence diabetické neuropatie

Nejlepší způsob, jak prevenci diabetické neuropatie, je pečlivá kontrola hladiny cukru v krvi a řádná péče o diabetické stavy. To zahrnuje pravidelnou návštěvu lékaře, dodržování doporučené léčby a zdravý životní styl, včetně nekouření a omezení konzumace alkoholu. Pravidelná fyzioterapie a cvičení mohou také pomoci udržet nervy a svaly v dobrém stavu.

DŘÍVE JSME PSALI:

Diabetes – nemilosrdný nepřítel: rozpoznání, prevence a péče

Nikola Macáková — 09. 08. 2023
Cukrovka, známá také jako diabetes mellitus, je chronické metabolické onemocnění, které může postihnout každého, bez ohledu na věk, pohlaví či způsob života.

Diabetická neuropatie je vážnou komplikací diabetes, která může mít značný vliv na kvalitu života pacientů. Je důležité si uvědomit její rizikové faktory, příznaky a možnosti léčby a prevence. Pokud máte diabetes, mějte o své nervy dobrou péči a neváhejte konzultovat lékaře, pokud se objeví jakékoli problémy s končetinami či jinými příznaky diabetické neuropatie. Prevence a řádná léčba mohou pomoci minimalizovat riziko této komplikace a zlepšit vaši životní kvalitu.

Použité zdroje: nemoci.vitalion.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání