Diabetes – nemilosrdný nepřítel: rozpoznání, prevence a péče

Publikuje: Nikola Macáková — 09. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Diabetes – nemilosrdný nepřítel: rozpoznání, prevence a péče

Cukrovka, známá také jako diabetes mellitus, je chronické metabolické onemocnění, které může postihnout každého, bez ohledu na věk, pohlaví či způsob života.

V dnešním článku se zaměříme společně se soukromou klinikou EUC, která o tématu rovněž informovala na symptomy, příčiny, rizikové faktory a důležitost prevence a léčby cukrovky.

Symptomy cukrovky: Mezi typické příznaky cukrovky patří nadměrná žízeň a močení, zvýšená únava, neodolatelný hlad, neúmyslná ztráta hmotnosti, zpomalené hojení ran, zhoršené vidění a časté infekce. Tyto příznaky mohou být přítomny u obou hlavních typů cukrovky.

Příčiny cukrovky: K pochopení cukrovky je nezbytné poznat, jak normálně funguje metabolismus glukózy v těle. Po jídle se strava štěpí na cukry, z nichž hlavním je glukóza. Tato glukóza je zásobárnou energie pro naše buňky. K jejímu vstupu do buněk je však třeba inzulinu, hormonu produkovaného slinivkou břišní. Diabetes vzniká, když buď tělo nedokáže produkovat dostatek inzulinu (diabetes prvního typu) nebo když buňky těla nereagují adekvátně na inzulin (diabetes druhého typu).

Diabetes prvního typu: Diabetes prvního typu, známý také jako juvenilní diabetes, se často projevuje již v dětství a mládí. Imunitní systém začne napadat a ničit buňky produkující inzulin. Lidé s tímto typem cukrovky jsou závislí na pravidelném podávání inzulinu.

Diabetes druhého typu a prediabetes: Diabetes druhého typu je nejčastější formou cukrovky a zpravidla postihuje dospělé. Často je spojen s nadváhou, nezdravým životním stylem a genetickou predispozicí. Prediabetes je stavem, kdy jsou hladiny cukru v krvi vyšší než normálně, ale ještě nedosáhnou hodnot cukrovky. Je to varování, že by mohla cukrovka v budoucnu vzniknout.

Těhotenská cukrovka: Během těhotenství může dojít k dočasnému nárůstu hladiny cukru v krvi, což se nazývá těhotenská cukrovka. Tento stav vyžaduje pečlivé sledování a léčbu, neboť může mít negativní dopad na matku i dítě.

Rizikové faktory cukrovky: Existuje řada rizikových faktorů, které mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku cukrovky. U cukrovky druhého typu a prediabetu patří sem obezita, nezdravá strava, nedostatek pohybu, genetická predispozice a věk nad 45 let.

Komplikace spojené s cukrovkou: Nedostatečně kontrolovaná cukrovka může vést k vážným zdravotním komplikacím, jako jsou onemocnění srdce, poškození ledvin, ztráta zraku, amputace končetin, neuropatie a další.

Prevence cukrovky: Prevence cukrovky je založena na zdravém životním stylu, který zahrnuje vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a udržování zdravé hmotnosti. Sledování hladiny cukru v krvi a pravidelné preventivní prohlídky jsou klíčové.

Léčba diabetu: Léčba diabetu zahrnuje monitorování hladiny cukru v krvi, dodržování vhodné stravy, fyzickou aktivitu a v některých případech i podávání inzulinu nebo jiných léků na předpis.

Akutní stavy při cukrovce: Diabetici mohou zažít akutní komplikace, jako je hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi) nebo hyperglykemie (vysoká hladina cukru v krvi). Tyto stavy vyžadují rychlou reakci a vhodnou léčbu. (O akutních stavech při tomto „zákeřném“ onemocnění si povíme níže v článku).

Na co si dát pozor při tomto onemocnění: Je důležité pravidelně sledovat své zdravotní ukazatele, dodržovat doporučení lékaře, včas reagovat na změny ve svém zdraví a nezanedbávat péči o svou fyzickou kondici a stravovací návyky.

Cukrovka je závažným onemocněním, které může mít vážné důsledky, avšak s vhodnou prevencí, správnou léčbou a zdravým životním stylem je možné ovlivnit její průběh a zlepšit kvalitu života postižených. Nezanedbávejme své zdraví a buďme si vědomi rizik spojených s cukrovkou, abychom se jí dokázali úspěšně bránit.

Akutní stavy při cukrovce: Kdy se cukrovka stává nebezpečnou?

Cukrovka je komplexní onemocnění, které může vést k několika akutním stavům, z nichž některé mohou být život ohrožující. Správné pochopení těchto stavů a vědomí možných příznaků může být klíčové pro rychlou reakci a prevenci komplikací.

Vysoký krevní cukr (hyperglykemie): Krevní cukr, nazývaný také glukóza, se může zvýšit z různých důvodů. To může nastat například při nadměrném příjmu potravy, nemoci nebo zapomenutí na užití léků. Při vysokém krevním cukru mohou nastat následující příznaky: časté močení, žízeň, rozmazané vidění, únava a nevolnost. Vysoký krevní cukr vyžaduje rychlou reakci. Často je nutné upravit stravu, dávku léků nebo oba tyto faktory.

Zvýšené ketony v moči: Když tělo nemá dostatek glukózy, začne odbourávat tuk a vytvářet kyseliny známé jako ketony. Přítomnost vysokého množství ketonů v moči může znamenat nebezpečný stav, nazývaný ketóza. Kromě ztráty chuti k jídlu mohou být příznaky slabost, zvracení, horečka, bolest břicha a těžký dech. Důležité je kontrolovat obsah ketonů v moči domácími testy a při jejich vysoké hladině okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Hyperosmolární hyperglykemický syndrom: Jedná se o extrémně nebezpečný stav, který může být život ohrožující. Tento syndrom se vyskytuje zejména u osob s diabetem druhého typu a projevuje se extrémním zvýšením hladiny krevního cukru a dehydratací těla. Příznaky zahrnují silnou žízeň, suchost úst, zmatenost, ztrátu vidění a v extrémních případech i halucinace. Pokud máte podezření na hyperosmolární hyperglykemický syndrom, je nezbytné okamžitě volat záchrannou službu.

Nízký krevní cukr (hypoglykemie): Hypoglykemie, neboli nízká hladina cukru v krvi, může nastat při vynechání jídla nebo intenzivní fyzické aktivitě. To může být zvláště problém u pacientů užívajících inzulin nebo léky na podporu jeho tvorby. Příznaky hypoglykemie zahrnují závratě, třes, zmatenost, pocit nervozity, pocení a rychlý srdeční tep. Tuto situaci je možné rychle napravit konzumací sladkých potravin, jako jsou džus, ovoce nebo glukózové tablety.

DŘÍVE JSME PSALI:

Stres zvyšuje riziko diabetu, komplikuje i léčbu. Co radí odborníci?

David Bárta — 15. 12. 2022
Diabetes mellitus, lidově cukrovka, se vyznačuje rizikem komplikací, které nás mohou stát život – především jde o srdeční selhání.

Je důležité si být vědom rizik spojených s akutními stavy při cukrovce a vědět, jak na ně reagovat. Při podezření na některý z těchto stavů je vhodné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc nebo zavolat záchrannou službu, zejména pokud jde o vážnější stavy, jako je hyperosmolární hyperglykemický syndrom. Správná reakce a péče mohou zásadně ovlivnit průběh onemocnění a zabránit vážným komplikacím.

Kdy volat číslo 155 pro Zdravotnickou záchrannou službu v případě diabetu, zde je odpověď.

Pokud máte diagnostikovaný diabetes a zažíváte závažné komplikace nebo akutní stavy, jako jsou:

  • Extrémně vysoká nebo nízká hladina krevního cukru: Pokud máte obtíže s kontrolou své hladiny cukru, a přestože jste provedli korekční opatření, hladina krevního cukru zůstává neobvykle vysoká (hyperglykemie) nebo nízká (hypoglykemie).
  • Ketóza nebo ketoacidóza: Přítomnost vysokých ketonů v moči může naznačovat, že tělo nemá dostatek glukózy jako zdroje energie. Toto je vážný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
  • Ztráta vědomí nebo vážné zhoršení stavu: Pokud se cítíte extrémně slabí, zmatení, ztrácíte vědomí nebo máte obtíže s dechem, jedná se o naléhavou situaci, která vyžaduje záchrannou pomoc.
  • Jiné zdravotní komplikace: Pokud máte současně jiné zdravotní potíže, které jsou způsobeny diabetem, jako jsou záněty, infekce nebo problémy se srdcem, a tyto potíže se dramaticky zhoršují, měli byste volat zdravotnickou záchrannou službu.

V každém případě je vždy důležité věnovat pozornost svému aktuálnímu zdravotnímu stavu a vše řádně konzultovat s lékařem nebo odborníkem na diabetes o tom, kdy je vhodné vyhledat nouzovou lékařskou pomoc.

Použité zdroje: euc.cz
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu