Chrápání: nenechte se rušit nočním symfonickým koncertem

VIDEO
Publikuje: Nikola Macáková — 29. 12. 2023
Zdroj: Nikola Macáková - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Chrápání: nenechte se rušit nočním symfonickým koncertem

Chrápání, tento zdánlivě nevinný zvuk, který mnoho lidí považuje za přirozenou součást spánku, může být někdy více než jen obyčejný zvuk.

Za ním se může skrývat onemocnění známé jako obstruktivní spánková apnoe (OSA), což může mít výrazné dopady na celkové zdraví jednotlivce. V tomto redakčním článku se zaměříme na to, co chrápání znamená, kdy hledat odbornou pomoc a jaké jsou možnosti léčby.

Chrápání je zvuk způsobený vibrací vzduchového sloupce během spánku. Většinou postihuje starší osoby a častěji muže než ženy. Občasné chrápání není nebezpečné, a bývá způsobeno nejčastěji rýmou. Časté chrápání však může být způsobeno otokem hlasivek, zánětem v nejhorším případě i zvětšujícím se nádorem. V těchto případech by postižená osoba měla co nejdříve navštívit lékaře,“ uvádí k tématu medicínský web symptomy.cz, jenž v krátké citaci dodává, že chrápání narušuje spánek jak postižené osobě, tak lidem jejím okolí, což může při déle trvajících potížích způsobovat ztrátu soustředění, nervozitu, podrážděnost a ztrátu libida.

Specifický zvuk při chrápání – pískání – bývá při zánětech hlubších podslizničních vrstev, kdy dochází k zúžení dýchacích cest (tzv. stenózujících (sufokujících) laryngitidách). Nemocný je ohrožen dušením, nebo i udušením. Je nutné, co nejdříve navštívit nemocniční zařízení.

Co je to obstruktivní spánková apnoe (OSA)?

Obstruktivní spánková apnoe je porucha spánku, při níž dochází k opakovanému úplnému nebo částečnému uzávěru dýchacích cest během spánku. Chrčení či chrápání mohou být prvními příznaky OSA. Tato porucha může vést k narušení spánkového cyklu a sníženému přísunu kyslíku do těla.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud máte podezření, že trpíte obstruktivní spánkovou apnoí, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. K tomu by mělo dojít, pokud se chrápání stane pravidelným, přerušovaným, doprovázeným zástavami dýchání nebo pokud máte nějaké další neobvyklé symptomy spojené se spánkem, jako je noční pocení, nespavost nebo denní ospalost.

Který lékař se tímto onemocněním zabývá?

Většinou se pacienti s podezřením na OSA nejprve obrací na odborníka na spánkové poruchy, známého jako somnolog. Somnolog je lékař specializující se na diagnostiku a léčbu poruch spánku. (Pozn. redakce: k tomuto odborníkovi je většinou vyžadováno doporučení na vyšetření od vašeho praktického lékaře).

Je chrápání nebezpečné?

Ano, chrápání může být potenciálně nebezpečné, zejména pokud je spojeno s obstruktivní spánkovou apnoí. Nedostatek kyslíku v těle může mít vliv na srdeční zdraví, zvyšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, diabetes a dalších závažných komplikací.

Proč chrápání léčit

Chrápání nejen že znepříjemňuje spánek spolunocležníků a někdy i samotného chrápajícího, ale může vést k závažnějším problémům. Pokud se objevuje často, zhoršuje kvalitu spánku a následné fungování během dne. Nemocný (ale i jeho okolí) se cítí unavený, podrážděný, může mít problém se soustředěním nebo upadat do mikrospánku. „Chrápání vede často k rozvoji syndromu spánkové apnoe, kdy dojde k několikavteřinové zástavě dechu během spánku. Stav se opakuje i 100x za hodinu a nemocného budí. To značně ovlivňuje kvalitu spánku a může vést k dalším zdravotním komplikacím, jako je porucha krevního tlaku nebo ischemická choroba srdeční,“ upozorňuje MUDr. Jana Vyskočilová, vedoucí lékařka spánkové laboratoře EUC Kliniky Plzeň.

Léčba chrápání: moderní přístupy

Léčba chrápání zahrnuje několik různých přístupů v závislosti na závažnosti a příčinách problému. Mezi běžné metody patří změny životního stylu, jako například hubnutí, omezení konzumace alkoholu a nikotinu, změny v poloze spánku a cvičení dýchacích svalů.

Pro pacienty s diagnostikovanou obstruktivní spánkovou apnoí může být doporučena použití CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) přístroje, který zabraňuje uzávěrům dýchacích cest pomocí tlaku vzduchu.

V některých případech může být chirurgický zákrok, jako je chirurgie nosní přepážky nebo chirurgie hltanu, nezbytný pro odstranění překážek.

Co dělat proti chrápání?

Hlavní složkou režimových opatření je správná spánková hygiena, která je následující:

 • Do postele uléhat pouze při pocitu ospalosti, nespat během dne, výjimkou může být pouze krátký odpolední spánek na max. 30–45 min.
 • Každý den uléhat i vstávat ve stejnou denní dobu, a to i o víkendech (bez ohledu na délku trvání nočního spánku).
 • Pro spaní zajistit dobře vyvětranou místnost, optimální teploty (18–20°C), ticho a tmu.
 • Z ložnice odstranit veškeré rušící předměty, alergeny (eliminovat tak alergii na roztoče z peří, prach, pokojové rostliny).
 • Nepít kávu, černý či zelený čaj, kolové nápoje ani kakao 4-6 hodin před ulehnutím. Citlivější jedinci by se měli vyvarovat konzumaci těchto nápojů během celého dne (ani ráno).
 • Nekouřit před spaním ani při nočním probuzení. Nikotin stimuluje.
 • Před spaním nepít alkohol. Alkohol sice krátkodobě působí uvolnění organismu a ospalost, pomůže tedy s usínáním, ale často způsobuje předčasné ranní probouzení a únavu během dne (spánek navozený alkoholem je nekvalitní, neosvěžující).
 • Ihned po probuzení se vystavit expozici jasného světla (nežádoucí je tma navozená žaluziemi, závěsy).
 • Zajistit přiměřenou pohybovou aktivitu během dne, tzn. snažit se unavit (např. procházka po večeři), zároveň se vyvarovat náročné fyzické aktivitě těsně před ulehnutím. Zůstat v klidu alespoň 3 hodiny před spaním.
 • Neuléhat ve stresu, rozrušený, znepokojený (sledování hororu, náročná četba). Snažit se potlačit negativní myšlenky narušující zejména usínání a spánek. Zařadit během dne chvilku, při které budete přemýšlet nad problémy, které se obvykle vybavují před usnutím (tzv. worrytime).
 • Zůstávat na lůžku jen po dobu spánku (tedy 6–9 hodin během noci). Postel využívat výhradně ke spánku nebo sexuální aktivitě, z postele nesledovat televizi; v posteli nejíst, nečíst si, nepřemýšlet nad problémy atd.

Následky chrápání

Osoba s chrápáním se obvykle potýká těsně po probuzení se suchostí v ústech, taktéž i s bolestí hlavy. Tito lidé jsou náchylnější k zástavě dechu, ta má kratší interval. U chrápajícího člověka se může projevit v denních hodinách spánkový deficit, srdeční a cévní choroba. Kromě toho má větší sklon k rozvoji poruchám paměti a jiných forem kognitivních poruch,“ dodává k tématu web symptomy.cz.

DŘÍVE JSME PSALI:

Insomnie: když spánek uniká do tmy

Nikola Macáková — 03. 08. 2023
Spánek je jednou z nejdůležitějších a nejpřirozenějších činností lidského organismu. Je klíčový pro regeneraci těla a mysli.

Nedopřávejte svému tělu nedostatek kvalitního spánku

Chrápání, ať už je vnímáno jako legrační zvuk či nikoliv, by nemělo být ignorováno, zejména pokud přetrvává nebo je doprovázeno dalšími příznaky. Odborná konzultace s lékařem specializujícím se na spánkové poruchy může být klíčová pro diagnostiku a správnou léčbu. Kvalitní spánek hraje klíčovou roli ve zdraví a pohodě, a proto bychom měli věnovat pozornost i zdánlivě nevinným nočním symfoniím chrápání.

Použité zdroje: symptomy.cz, Klinika EUC/ MUDr. Jana Vyskočilová,
Video/Zdroj: YouTube.com / Vít Samek,
redakční informace a zdroje,
(redakční text – Nikola Macáková)

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu