Mapy kriminality již běží v ostrém provozu

Publikuje: Nikola Macáková — 11. 11. 2022
Zdroj: Klára Dlubalová / MV-ČR (tiskový servis)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Mapy kriminality již běží v ostrém provozu

Mapy kriminality je nástroj, který slouží veřejnosti, obcím a jejich městským a obecním policiím a Policii ČR, pomáhá snižovat kriminalitu.

Úkolem map, je cíleně plánovat policejní hlídky i preventivní opatření do rizikových míst či snižovat administrativu. Projekt řadí Českou republiku mezi země s nejefektivnějším a nejotevřenějším zpracováním dat o kriminalitě. UdálostiExtra.cz o tématu dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

Po více než ročním testování byl 1. září 2022 naplno spuštěn ostrý provoz projektu Mapy kriminality. Jedná se o projekt, na kterém vedle Ministerstva vnitra a Policie ČR spolupracovali i zástupci Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a samosprávy. Mezi lokalitami, kde se mapy kriminality testovaly v pilotním provozu, figuruje například Liberec, Kladno, Kolín nebo Praha 2,“ uvedla Klára Dlubalová.

Že je to skvělý nástroj, to vím i z vlastní zkušenosti z mého domovského Kolína. A mám velkou radost, že i ostatní obce, potažmo obecní a městské policie považují mapy kriminality za již nepostradatelné a plánují je využívat do budoucna,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Samotný projekt se odehrává ve třech rovinách. První představují mapy kriminality pro veřejnost, které jsou k dispozici na internetové stránce https://kriminalita.policie.cz. Zde jsou znázorňovány trestné činy a přestupky, které jsou statisticky evidované. Druhou rovinou je podrobnější verze pro obce, díky které mohou lépe plánovat bezpečnostní opatření. Třetí rovinou jsou prediktivní mapy kriminality. Ty může využít například Policie ČR pro plánování služeb policistů a jejich vysílání do vytipovaných lokalit.

DŘÍVE JSME PSALI:

Policisté v Železném Brodě použili automatizovaný externí defibrilátor (AED), ženě zachránili život

Nikola Macáková — 06. 11. 2022
Na chodníku v Železném Brodě zkolabovala seniorka, která upadla do bezvědomí. Život ji rychlou akcí zachránili službukonající policisté.

Veřejné mapy kriminality v podobě, která je k dispozici Policii České republiky, obcím nebo široké veřejnosti, představují efektivní nástroj prevence kriminality, který může být zároveň vzorem otevřeného přístupu orgánů státní správy. Jdeme tak vstříc spolupráci nejen s představiteli samospráv, ale také poskytujeme maximální informační servis každému, kterého bezpečnost v ulicích zajímá, případně kdo chce s otevřenými daty dále pracovat,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

Téma bezpečnosti a prevence kriminality je pro řadu obcí zásadní. Díky mapám mohou například efektivněji instalovat kamerové systémy, plánovat hlídky strážníků nebo sledovat situaci v sociálně vyloučených lokalitách či v místech s vyšší koncentrací lidí,doplnila mluvčí resortu vnitra.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu