Tuzemští fanoušci zažívají sportovní super rok. Na probíhající domácí mistrovství světa v hokeji naváže fotbalové mistrovství Evropy v Německu.
Tématu se dnes věnovala Lucie Korbeliusová ze spotřebitelské organizace dTest s tím, že na oba šampionáty zamíří tisíce českých fanoušků. Jak se vyhnout podvodníkům se vstupenkami a co dělat, když jim naletíte?
Přeprodej pravých vstupenek
Přeprodej vstupenek sám o sobě není nelegální, dokonce je možné prodávat vstupenky i za vyšší než pořizovací cenu. Jen u opravdu extrémně předražených prodejů jde o porušení zákona. Pokud jste si koupili vstupenku na sportovní či kulturní akci a nemůžete se jí účastnit, logicky se pokusíte vstupenku prodat nebo darovat. Jakmile však budete lístky přeprodávat ve větším měřítku s cílem vydělat si, stáváte se podnikatelem se všemi důsledky, které z toho plynou, zejména vám vzniknou povinnosti vůči živnostenskému nebo finančnímu úřadu a další.
Pokud naopak vstupenku sháníte, využijte primárně oficiálního pořadatele. Pokud je vyprodáno a vy jste „nuceni“ nakoupit lístky od přeprodejce, pečlivě zvažte rizika. Častým trikem bývá prodej jedné (pravé) vstupenky více zájemcům. Z nich se na akci dostane jen ten, který uplatní vstupenku jako první, ostatní mají smůlu.
Přeprodej falešných vstupenek, nebo mrtvý brouk
Kromě tzv. přeprodeje pravých vstupenek dochází ve velkém i k falšování. Jen na některých vstupenkách je na první pohled vidět amatérská práce, podvodníci si dávají často velmi záležet.
Obvykle změní QR kód nebo jiný identifikátor vstupenky, která je jinak k nerozeznání od originálu. Další častou praktikou je nabízení vstupenek prostřednictvím sociálních sítí nebo internetových bazarových stránek. Kupující pošle přeprodejci peníze na účet a v tu chvíli začnou výmluvy a protahování s odesláním vstupenky, které nakonec skončí zablokováním kupujícího a smazáním profilu přeprodejce.
Osoba přeprodejce
Nejdůležitější je osoba přeprodejce. Kupujte vstupenky ideálně přímo od pořadatele, obvykle se k tomu využívají zavedené prodejní portály (ticketportal.cz apod.). Zvýšenou pozornost však věnujte portálu Viagogo, kde vstupenky nabízí kromě pořadatelů i přeprodejci. Společnost Viagogo je pouhým prostředníkem, který však garantuje dodání vstupenek, a měla by tak kupujícímu v případě, že je dodaná vstupenka falešná nebo vůbec žádná, zajistit náhradní vstupenku, případně vrátit to, co zaplatil. Přesto na ni evidujeme na službě VašeStížnosti.cz obrovské množství stížností. Jelikož má Viagogo sídlo v zahraničí, v zásadě vám nepomůže ani Česká obchodní inspekce.
Podvodník z Humpolce, kterého Policie ČR zadržela před několika dny, využil k distribuci falešných lístků své kamarády, kteří patrně o podvodu nevěděli. Nabízeli proto lístky svým nejbližším, kamarádům, sousedům, kteří po naskenování QR kódu na vstupence zjistili, že jde o QR např. zubní ordinace. Proto si dávejte velký pozor, ať už vám lístek nabízí sebelepší známý. I on totiž může mít v ruce falzifikát a nemusí o tom ani vědět.
Co když naletíte?
V případě podvodů se vstupenkami se v podstatě vždy vyplatí obrátit se na policii, ať už je cena vstupenky jakákoliv. O trestný čin podvodu se sice může jednat až tehdy, když je škoda vyšší než 10 tisíc korun, nicméně policie musí škodu sčítat. Každý přihlášený může policii pomoci dopadnout pachatele.
Kromě policie vám může pomoci i vaše banka se službou chargeback. Ta velmi zjednodušeně funguje tak, že bance prokážete, že se přeprodejce zachoval nečestně nebo přímo nezákonně, a ta osloví přímo banku, u níž má účet přeprodejce, která následně platbu stornuje a peníze vrátí zpět. Nemáte-li službu chargeback zřízenou a přeprodejce vám peníze dobrovolně nevrátí, využijte vzor předžalobní výzvy na webu spotřebitelské organizace dTest, v dalším kroku zvažte oslovení advokáta (dtest.cz/advokati) a podání žaloby k soudu. Čeští spotřebitelé se bohužel jako jedni z posledních v EU nemohou bránit této a dalším šmejdským praktikám kolektivně, protože zákonodárci ani rok a půl po lhůtě k tomu určené směrnici EU nepřijali zákon o hromadných žalobách.