České školství na pokraji kolapsu: učitelé utíkají, děti trpí

Publikuje: Nikola Macáková — 13. 02. 2024
Zdroj: Nikola Macáková a kol. - redakční text
Úvodní stránka » Zprávy z domova » České školství na pokraji kolapsu: učitelé utíkají, děti trpí

České školství čelí akutnímu nedostatku financí a personálu. Učitelé mění školy za lukrativnější zaměstnání, zatímco děti trpí.

Děti trpí neustálými změnami ve výuce a nedostatkem prostředků. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s odkazem na uvedené zdroje.

Situace vyvrcholila plánovanou stávkou, která má upozornit na kritický stav ve vzdělávání. Informace a téma dnes zveřejnila TV Nova, ve svém večerním zpravodajství s tím, že vedení škol po celé republice přemýšlí, jak vyřešit situaci s chybějícími penězi pro nepedagogické pracovníky. A tvrdí, že moc možností nemají. Buď část z nich propustí, nebo sníží platy.

České školství se ocitlo v poměrně velké krizi. Učitelé opouštějí svá místa ve školách, a to nejen kvůli nedostatečným platům, ale také kvůli chaotické situaci ve vzdělávacím systému. Vláda se zdá být neúčinná v řešení této alarmující situace, a to i přes sliby o hledání finančních prostředků.

Uklízečky, školníci, kuchařky nebo vychovatelky. Tisícům zaměstnanců škol hrozí, že si pohorší. Ředitelé zoufale přemýšlejí, kde pro ně vzít peníze. „Dělá to nějakých 384 tisíc korun minus, které jsme nedostali letos na platy nepedagogických pracovníků,“ říká pro server TN.cz Jarmila Růžičková, ředitelka 2. ZŠ v Holešově. „Určitě se nám ta situace nelíbí, v současné chvíli bychom přišli o dva až tři zaměstnance,“ neskrývá rozhořčení zástupce ředitele 16. ZŠ ve Zlíně Pavel Růžička,“ uvádí zpravodajský portál TN.cz

Situace se odráží na dětech i rodičích

Situace není růžová ani pro žáky. Neustálé změny, ve vyučovacím rozvrhu a nedostatek základních školních prostředků způsobují chaos jak ve výuce, tak i v rodinách. Rodiče se potýkají s nutností opakovaně kupovat nové školní pomůcky, zatímco děti se musí adaptovat na nové učitele a nové vyučovací metody a podobně. Nemluvě o tom, že na začátku školního roku museli rodiče, za nemalé finanční prostředky nakoupit svým potomkům sešity a další školní pomůcky, což se během prvního pololetí několikrát změnilo, v návaznosti na výrazné změny se školním rozvrhem, změnou učiva a pedagogů. Čili se dá říct, že se tato krize ve školství výrazným způsobem promítla do peněženek samotných rodičů. O psychice dětí a rodičů, kteří si takřka ob týden musí zvykat na nového vyučující ba dokonce třídního učitele, ani nemluvě.

Platy třeba uklízeček jsou už teď tak nízké, že nedosahují ani minimální mzdy. Rozdíl jim proto školy dorovnávají z „vlastní kapsy“.  „Uklízečky mají zhruba 18, 19 tisíc korun hrubého. U školnic se mzda pohybuje zhruba od 21 do 26 tisíc korun hrubého. Najít člověka ochotného za takové peníze a s velkou zodpovědností pracovat je prakticky nemožné,“ upozorňuje na webu TN.cz zástupce ředitele 16. ZŠ ve Zlíně Pavel Růžička.

České školství čelí alarmující situaci, která má dopad na celou společnost. Učitelé, kteří jsou klíčovými pilíři vzdělávacího systému, utíkají ze škol a hledají si nová zaměstnání. Důvodem není pouze nedostatečný plat, který nedokáže pokrýt jejich životní náklady, ale také frustrace z nefunkčního systému.

Vláda se zdá být bezmocná v řešení této krize. Nedostatek finančních prostředků a neúčinné hospodaření s dostupnými zdroji jsou stále větší překážkou pro ředitelé škol i učitele. Situace se vyhrotila do té míry, že mnoho škol bylo nuceno snížit své provozní náklady, což má negativní dopad nejen na vzdělávání žáků, ale také na pracovní podmínky pedagogů.

Nejvíce postižené jsou základní školy v regionech, kde se mnoho pedagogů rozhodlo opustit vzdělávací systém kvůli nedostatku finančních prostředků a nejistotě ve vývoji situace. Rodiče se potýkají s tím, že jejich děti neustále mění učitele a vyučovací rozvrh, což má negativní dopad na kvalitu vzdělávání.

DŘÍVE JSME PSALI:

Jak chránit vzdělání našich dětí: co dělat, když učitel neovládá výuku?

Nikola Macáková — 22. 01. 2024
V českých školách se stále více rozmáhá problém, který znepokojuje rodiče a brání optimálnímu vzdělávání jejich dě...

Vláda sice deklaruje snahu najít řešení a zabezpečit potřebné finanční prostředky pro školství, ale zatím se jedná pouze o slovní prohlášení bez konkrétních kroků. Aktuální plánovaná stávka pedagogů je varováním pro politické představitele, že je třeba jednat rychle a efektivně,“ uvádí v krátké citaci k tématu irozhlas.cz.

Tématu se obsáhle věnovala také Česká televize, jenž zdůraznila, ve své reportáži, že české školství stojí „doslova“ na pokraji kolapsu. Nedostatek financí a personálu vážně ohrožuje kvalitu vzdělávání a budoucnost našich dětí. Je naléhavě nutné, aby vláda jednala rychle a zodpovědně, aby zajistila dostatečné finanční prostředky pro školství a vytvořila podmínky pro udržitelný a kvalitní vzdělávací systém.

Použité zdroje:

Novinky.cz: https://www.novinky.cz
Český rozhlas: https://www.rozhlas.cz
Česká televize: https://www.ceskatelevize.cz
Televize Nova: https://tn.nova.cz
Redakční informace a zdroje – redakční text *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu