Těžká hypoglykémie aneb když jde o život

Publikuje: Nikola Macáková — 04. 12. 2023
Zdroj: Nikola Macáková - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Těžká hypoglykémie aneb když jde o život

Hypoglykémie je obecně stav, kdy hladina glukózy v krvi klesne pod normální hodnotu. Co je to těžká hypoglykémie?

Jedná se o soubor klinických příznaků, jež provázejí koncentraci glukózy v žilní plazmě nižší než 3,9 mmol/l a které mizí po podání glukózy.

Hlavními příčinami jsou nadměrné dávky inzulinu nebo perorálních antidiabetik, nedostatečné nebo opožděné požití potravin a náhlá nebo dlouhodobá fyzická aktivita,“ uvádí k tématu medicínský web cukrovka.cz.

Smrt z hypoglykémie je jednou z nejčastějších příčin úmrtí mladých diabetiků 1. typu. Často je také spojována s nadměrným užíváním alkoholu nebo s předávkováním inzulinem. Náhlá smrt je nejčastěji způsobena srdeční arytmií vyvolanou hypoglykémií,“ upřesňuje medicínský web.

Jaké jsou příznaky těžké hypoglykémie?

Těžká hypoglykémie se projevuje nejprve sníženou psychickou výkonností, slabostí, bolestí hlavy, studeným potem, pocitem hladu, poruchou jemné motoriky a později křečemi až bezvědomím. Nízká koncentrace glukózy v krvi je nebezpečná především pro mozek.

V takovém stavu člověk upadá do bezvědomí a může mít dokonce i křečové stavy. Sám si nedokáže pomoci a potřebuje pomoc blízkých osob. Co by měly v takové chvíli udělat? Hned zavolat záchranku a pokud máte k dispozici glukagon, aplikujte ho. Jedná se o přípravek s názvem GlucaGen Hypokit 1 mg, který vám předepíše váš ošetřující lékař. U těžké hypoglykémie je postižený jednoznačně odkázán na své okolí, a proto by v rodině diabetika, případně i v jeho pracovním prostředí, měly být osoby seznámené, jak se v takové situaci chovat. Glukagon se aplikuje dle návodu velice snadno. Píchá se postiženému do některého z velkých svalů, například do stehna,“ uvádí dále web cukrovka.cz.

Co dělat při hypoglykémii?

Při lehčích formách hypoglykémie je postup poměrně jednoduchý. Je potřeba podat sacharidy, ať už ve formě slazených nápojů, hroznového cukru nebo pečiva, případně sušenky. „Jiná situace ale nastává u závažné hypoglykémie. Pacient může být zmatený, nespolupracující nebo dokonce v bezvědomí. Příjem sacharidů ústy je vyloučený, protože hrozí nebezpečí vdechnutí a udušení. Rychlá a účinná pomoc je přitom základním předpokladem k vyřešení situace a zamezení vážných komplikací,“ upozorňuje prof. MUDr. Kateřina Štechová na webu zdravi.doktorka.cz.

V případě zdravotnické pomoci se aplikuje koncentrovaná glukóza přímo do žíly, pacient se během několika minut zlepší a další postup už je na rozhodnutí zdravotníků. K závažným hypoglykémiím ale nejčastěji dochází v domácím prostředí nebo v práci, případně při sportu, na výletě či při jiných aktivitách. V takových případech je nutné okamžitě podat léčivý přípravek, který by měl být součástí pohotovostního balíčku každého diabetika léčeného inzulínem, ať už doma nebo na cestách. Injekční aplikace může být vlivem stresu a vypjaté situace pro velkou část lidí velmi složitá. Mnozí diabetici se tak oprávněně obávají, že jim lidé v jejich okolí i přes veškerou snahu nedokážou rychle a správně poskytnout pomoc, a to je může zneklidňovat,“ píše se dále na webu zdravi.doktorka.cz.

U pacientů, kteří jsou částečně v bezvědomí, je možné použít glukózový gel, který stačí rozetřít uvnitř tváří, tak dojde k rychlejšímu bukálnímu vstřebání z dutiny ústní.

Při hypoglykémii se středně závažnými příznaky (pod 3,3 mmol/l) obvykle stačí přijmout 10-40 g sacharidů,např.ve formě 100-400ml sladkého nápoje(například čaj až s 8 kostkami cukru,)nebo 5-20 bonbonů z hroznového cukru, jak již bylo zmíněno.

DŘÍVE JSME PSALI:

Diabetes – nemilosrdný nepřítel: rozpoznání, prevence a péče

Nikola Macáková — 09. 08. 2023
Cukrovka, známá také jako diabetes mellitus, je chronické metabolické onemocnění, které může postihnout každého, bez ohledu na věk, pohlaví či způsob života.

Při těžké hypoglykémii, která vyžaduje pomoc druhé osoby, a kdy pacient nepolyká spolehlivě-podat injekci glukagonu do svalu(zaučený rodinný příslušník).Vložit  glukózový gel mezi zuby a potřít s ním tváře(uvnitř dutiny ústní) nebo použít nálev do konečníku. Při těžkých příznacích nebo neúčinnosti předchozí léčby je vždy potřeba volat pomoc tísňové lince 155 tedy zdravotnickou záchrannou službu. Po každé hypoglykémii je třeba asi do 15-20 min zkontrolovat glykémii, zda došlo k její úpravě,“ upřesňuje webu diaordinace.cz MUDr. Petra Motílova z diabetologické ambulance v Brně.

Použité zdroje: cukrovka.cz, diaordinace.cz (MUDr. Petra Motílova), zdravi.doktorka.cz (prof. MUDr. Kateřina Štechová),
redakční informace a zdroje,

(redakční text – N. Macáková)

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu