Tajemné etapy po smrti: jak lidské tělo mění podobu

VIDEO
Publikuje: Nikola Macáková — 15. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Tajemné etapy po smrti: jak lidské tělo mění podobu

Po smrti prochází tělo pěti etapami. Rigor mortis, hniloba, skeletizace – objevte, jak se mění tělo po posledním dechu.

Smrt, přirozená součást lidského života, je tématem, které nás všechny zajímá a zároveň nám dává ponořit se do tajemných procesů, které následují po posledním dechu. Lékaři a vědci se pokoušejí pochopit, co se děje s tělem po smrti, a přišli s něčím, co nazývají „pěti etapami“ post-mortálního dění.

Rozklad těla je ovlivněn několika faktory, přičemž prostředí, ve kterém se nachází, hraje klíčovou roli. V případě, že tělo zůstane v přírodě, dojde k jeho rozkladu rychleji než v případě, že je uloženo v hrobě. Důležitým aspektem je také klima, neboť proměnlivá teplota během různých ročních období ovlivňuje přítomnost určitých druhů hmyzu,“ uvádí k tématu web poznatsvet.cz.

Pět etap po smrti člověka

  1. Etapa první: krátce po smrti těla se začíná proces autolýzy, což je samotrávení vyvolané trávicími enzymy. Tyto enzymy postupně rozkládají všechny tkáně. Nejprve jsou ovlivněny orgány, které obsahují velké množství těchto enzymů, jako jsou játra, nebo tkáně, které mají vysoký obsah vody, například mozek. Když srdce přestane bít, játra, plíce a mozkové buňky také přestanou fungovat. Hormony, které regulují metabolismus a menstruační cyklus, jsou následující na řadě. S výpadkem mozkové aktivity klesá svalové napětí a tělo se stává volným. To vede k uvolnění svěračů a defekaci. Pokud tedy máte v okamžiku úmrtí plný močový měchýř a střeva, může to být nepříjemným zjištěním. Asi 15 minut po smrti začíná tělo vybledávat a nastupuje posmrtná ztuhlost, která závisí na okolní teplotě. Obvykle se objevuje 1–6 hodin po smrti a dosahuje plného projevu za 12–36 hodin. Tělesná teplota klesá a první hmyz začíná kolonizovat mrtvolu. Bzučivky a masařky jsou typickými příklady, které kladou vajíčka do přirozených otvorů těla, jako jsou oči, nos a ústa, nebo do otevřených ran. Tato fáze končí mírným nadýmáním těla.
  2. Etapa druhá: druhá fáze rozkladu začíná 48 hodin po smrti a je charakteristická bakteriální aktivitou. Tato aktivita způsobuje nadměrnou tvorbu plynů v břišní oblasti a po celém těle, což vede k vzniku hnilobného zápachu. Tento zápach přitahuje hmyz, zejména hrobaříky, sýrohlodky a hrbilky. Plyny se hromadí v těle, a nakonec vystupují z úst, konečníku a nosu, což slouží jako potrava pro larvy a hmyz, který nyní kolonizuje tělo. V této fázi dochází také k rozkladu kůže a otokům jazyka a očí. Nejintenzivnější zápach se vyskytuje mezi druhým a šestým dnem rozkladu, což je období rychlého úbytku hmotnosti.
  3. Etapa třetí: v následující fázi začíná hnití. Když se tělo přestane nadýmat, dochází k uvolnění plynů a tělo se smrskává. V této fázi se mrtvola nafoukne až do vypadávání jako balón, jako by byly stlačeny dudy. Bakterie a hmyz pokračují v rozkladu těla a začínají se živit vnitřními orgány. Nejdříve jsou postižena střeva, zatímco prostata a děloha vydrží déle. Většina kůže zmizí, a zůstávají viditelné pouze svaly, šlachy a kosti.
  4. Etapa čtvrtá: během následujících dvou týdnů přichází velcí brouci a další mrchožrouti, kteří dokončují konzumaci všech zbytků kostí. Kyselina máselná zlikviduje poslední zbytky svalů, které již nejsou vhodné ke konzumaci. Pokud někdo zemřel v přírodě a jeho tělo nebylo dosud nalezeno, půda pod ním bude vypadat jako po jaderném výbuchu, protože bakterie, plyny a kyseliny poškodí rostlinstvo.
  5. Etapa pátá: poslední fáze obvykle přichází do tří týdnů od smrti. V tomto okamžiku jsou prakticky zbývající pouze kosti, alespoň většina vlasů. Kosti mohou zbělit, pokud jsou vystaveny slunci. Jakmile dojde k jejich rozpadu, cyklus života je nadobro ukončen. V přírodním prostředí České republiky, kdy je tělo pohřbeno v půdě, trvá celý proces rozkladu přibližně 10 let.

Podívejte se na video, které uvádí, co se stane s tělem po smrti

Je důležité si uvědomit, že těchto pět etap jsou přirozenými procesy, které následují po smrti. Každá etapa je podrobně studována lékaři a vědci a pomáhá jim lépe chápat fyziologii těla a jeho rozklad po smrti. Tyto poznatky mají význam nejen v oblasti forenzní medicíny, ale i v celkovém porozumění lidskému životu.

DŘÍVE JSME PSALI:

Žije mozek po smrti člověka? Jaké jsou prožitky umírajícího člověka?

David Bárta — 27. 12. 2022
Také vás zajímá, co člověk prožívá v přítomnosti všeobjímající smrti? A jak vlastně okamžik nemilosrdného umírání snáší náš ...

I když se může zdát, že tato témata jsou temná a nepříjemná, zkoumání procesů, které následují po smrti, nám umožňuje lépe rozumět lidskému tělu a ukazuje nám, jak složitý a úžasný organismus náš tělesný stroj ve skutečnosti je.

Použité zdroje: ziva.avcr.czzoommagazin.iprima.cz, lifee.cz, poznatsvet.cz, redakční informace a zdroje.
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu