Žije mozek po smrti člověka? Jaké jsou prožitky umírajícího člověka?

Publikuje: David Bárta — 27. 12. 2022
Zdroj: Zdroj: / Autor: Michal Dužda
Úvodní stránka » Zdraví » Žije mozek po smrti člověka? Jaké jsou prožitky umírajícího člověka?

Také vás zajímá, co člověk prožívá v přítomnosti všeobjímající smrti? A jak vlastně okamžik nemilosrdného umírání snáší náš mozek?

Většinou se domníváme, že v okamžiku našeho umírání se nám před očima přehraje celý náš život. Tato představa je ovlivněná z televizních filmů a seriálů. Jenomže podle vědců není tato teorie daleko od pravdy.

Vědecká studie

Ve své nedávné studii zkoumali tento fenomén do větších rozsahů. Ve svém pečlivém bádání došli k závěru, že mozek reaguje velmi citlivě na proces umírání. Vědcům se podařilo identifikovat a naskenovat mozek během procesu stárnutí.

Známý případ z vědecké branže

Web PoznatSvět.cz uvádí příklad jednoho pacineta umírajícího na epilepsii. Během důkladného vyšetření však dostal infarkt a bohužel zemřel. Vyšetřování probíhalo pomocí EEG přístrojů. Pro vědce bylo neuvěřitelné, že tyto přístroje fungovaly stále dál. I po smrti tohoto nejmenovaného člověka dokázaly přístroje zaznamenat mozkovou aktivitu.

Co vědci objevili?

Při podrobném zkoumání zjistili, že mozek v posledních 30 sekundách, kdy srdce ještě funguje a prokrvuje mozek, tak stále fungoval a dokonale napodobil stejný vzorec jako srdce. To znamená, že srdce nemá vliv na fungující aktivaci mozku. Přestože je člověk mrtvý, tak mozek stále reaguje a je živé. A nejen to. Mozek vytváří stejné neuronové vzorce chování, jako kdyby byl člověk živý a věnoval se běžným činnostem včetně snění, vzpomínání, učení a relaxu. Podle vědce Zemmara odpovídá tento jev prožitkům u lidí, kteří přežili svou klinickou smrt. Údajně člověk v posledních okamžicích svého života vzpomíná na celý svůj dosavadní již odžitý život.

Historické vyobrazení příchodu ke smrti. Zdroj: Hieronymus Bosch – Web Gallery of Art/cs.wikipedia.org (volné dílo)

Klinická smrt

Do dnešních dnů je zaznamenáno několik set případů týkající se zážitků klinické smrti. Co je to zážitek klinické smrti? Podle wikipedie se jedná o stav, kdy zástavou dechu a srdeční činnosti stále funguje nervová soustava. Takže tento typ člověka nemůže být považován za mrtvého, dokud nervová soustava nevykazuje známky života. Podstatou tohoto typu smrti spočívá v tom, že se člověk vrátí z onoho světa zpátky do těla. Většinou si své zážitky z onoho světa velice silně pamatuje. Vryjí se mu až do morku kostí. Tyto zážitky poté po celý jeho život ovlivňuje a zásadním způsobem toho ovlivnění směřuje jeho život.

Nejznámější zážitky klinické smrti

Je zajímavé, že lidé popisují vesměs velmi podobné mimotělní zážitky. Prý pozorují své bezvládné tělo z výšin stropu. Slyší hlasy doktorů a příbuzných. Jako kdyby se stali duchem, který je průhledně nedotknutelným. Nikoho se nemůže dotknout a nikdo se nemůže dotknout jeho. Chtěl by promluvit na své blízké, ale oni ho bohužel neslyší a nevidí…..

Dále lidé vidí nekonečně dlouhý tunel zakončený blaženým světlem. Podle nábožensky smýšlejícího člověka se jedná o Boha. Ono světlo je známkou velkého osvobození. Pokud by člověk do něj vstoupil, tak se už nevrátí zpátky do zemského světa. Občas slyší jemně našeptávající hlas, který jim sděluje různé životní zprávy. Nebo se jich tento hlas ptá jestli chtějí zmizet do tohoto světla. Někteří lidé tvrdí, že se setkali s dávnou mrtvými členy z rodiny.

„Každý z nás se bojí umírání. Ale pověz mi, jak se život, který žiješ, liší od smrti?“

Seneca ( citáty )

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu