Spánková hygiena a role snění: klíč k regeneraci těla a mysli

Publikuje: Nikola Macáková — 22. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Spánková hygiena a role snění: klíč k regeneraci těla a mysli

Spánek, tato nepostradatelná činnost, kterou každý z nás provádí každou noc, má mnohem hlubší význam než jen zajištění odpočinku.

Je to doba, během níž probíhá obnova a regenerace našeho těla i mysli. Spánek je nezbytným pilířem zdraví a pohody, a proto bychom mu měli věnovat zvýšenou pozornost. V tomto článku se podíváme na důležitost spánkové hygieny, roli snění a jak odborníci, včetně lékařů, nahlížejí na tuto klíčovou součást našeho života.

Fakt, že spánek léčí, je všeobecně známý. Během něho probíhá celková regenerace našeho těla, a proto je spánková hygiena velice důležitá. Pokud máme spánku nedostatek, k regeneračním procesům nedochází, což se velmi odráží například na stavu i vzhledu naší pokožky,“ uvádí k tématu magazín zahadyzivota.cz z vydavatelství Ramaja, které dříve o tématu rovněž informoval.

Spánek jako lék na tělo i mysl

Je známo, že spánek hraje klíčovou roli při celkové regeneraci těla. Během spánku dochází k opravám buněk, syntéze hormonů, obnově energetických zásob a posilování imunitního systému. Navíc má spánek vliv na naši psychickou pohodu – správně regenerovaný spánek nám dodává energii a pomáhá udržovat optimální duševní zdraví.

Důležitost spánkové hygieny

Spánek je nejen o tom, kolik hodin strávíme na polštáři, ale také o tom, jakým způsobem spíme. Spánková hygiena zahrnuje soubor návyků a postupů, které nám pomáhají dosáhnout hlubokého a regenerujícího spánku. Patří sem pravidelný spánkový režim, pohodlná postel a prostředí, ve kterém spíme, a omezení stimulů před spaním, jako jsou modré světla z elektronických zařízení.

Pokud nedodržujeme zásady spánkové hygieny, může to mít negativní dopad na kvalitu našeho spánku. Nedostatečný spánek může vést k únavě, snížené koncentraci a paměti, zvýšené podrážděnosti, a dokonce i ke zhoršení metabolismu.

Snění a jeho role

Jedním ze zajímavých fenoménů spánku je snění. Během snění procházíme různými fázemi, z nichž nejvýznamnější je REM fáze, během níž se odehrávají nejživější a nejintenzivnější sny. Snění má několik funkcí, včetně zpracování emocí, paměťových procesů a kreativity. Vědeckým výzkumem bylo prokázáno, že lidé, kteří mají dostatek kvalitního spánku, a tudíž i snění, jsou většinou kreativnější a lépe se vyrovnávají s emocionálními zátěžemi.

Odborníci a lékaři o spánku

Lékaři a odborníci v oblasti spánku zdůrazňují význam spánkové hygieny pro naše celkové zdraví. Doporučují pravidelný spánkový režim, vyhýbání se těžkým jídlům a kofeinu před spaním, a vytváření klidného prostředí pro spánek. Důraz kladou také na prevenci nespavosti a různých spánkových poruch, které mohou mít vážné důsledky pro zdraví.

Navíc spánek jako takový lékaři rozdělují do několika fází.

I během spánku probíhají cyklické jevy. Základní rozdělení spánku je na Non-REM spánek (synchronní) a REM spánek (paradoxní). V dospělosti převažuje non-REM spánek v poměru 4:1. U novorozenců převažuje poměrné zastoupení REM spánku v porovnání s dospělými. Předpokládá se, že synchronní spánek slouží k regeneraci somatických funkcí a paradoxní k obnově mozkových funkcí. Spánek a jeho kvalitu můžeme v dnešní době monitorovat pomocí chytrých hodinek i z domácího prostředí,“ uvádí k tématu wikiskripta.eu.

DŘÍVE JSME PSALI:

Insomnie: když spánek uniká do tmy

Nikola Macáková — 03. 08. 2023
Spánek je jednou z nejdůležitějších a nejpřirozenějších činností lidského organismu. Je klíčový pro regeneraci těla a mysli.

Spánek není pouze nutnou činností, kterou musíme každý den vykonat. Je to doba, kdy náš organismus prochází nezbytnými regeneračními procesy, a kdy se naše mysl zbavuje nepotřebného balastu a zpracovává zážitky. Správná spánková hygiena je klíčem k dosažení kvalitního spánku a s ním souvisejícího zdraví a pohody. Dbejme tedy na to, abychom svému tělu a mysli dopřávali to nejlepší v podobě dostatečného a kvalitního spánku.

Použité zdroje: zahadyzivota.cz, wikiskripta.eu (bdění a spánek), redakční informace a zdroje.
(redakční text)*

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu