Obezita: boj se závislostí na jídle a cesta ke zdraví

Publikuje: David Bárta — 22. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Obezita: boj se závislostí na jídle a cesta ke zdraví

Zdraví je jednou z nejcennějších věcí, které máme, a jeho udržování vyžaduje pozornost a stálou péči.

Jedním z nejvýznamnějších zdravotních problémů, které se v posledních desetiletích stává globálním fenoménem, je obezita. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že tato vážná choroba postihuje lidi všech věkových skupin a má výrazné dopady na jejich kvalitu života. V tomto článku se budeme zabývat tím, co způsobuje obezitu, proč je důležité s ní bojovat, a jakým způsobem lze obezitu léčit.

Závislost na jídle jako klíčový faktor

Pro mnoho lidí je konzumace jídla nejen způsobem získávání nutričních potřeb, ale také způsobem, jakým se vyrovnávají s emocemi a stresem. Zde začíná jedna z klíčových souvislostí s obezitou – závislost na jídle. Lidé, kteří mají sklony k obezitě, často pociťují touhu po potravinách s vysokým obsahem tuku a cukru, což může být srovnatelné s návykovým chováním.

Co způsobuje obezitu a proč?

Obezita je výsledkem nerovnováhy mezi příjmem a výdejem kalorií. Když přijímáme více kalorií, než naše tělo potřebuje pro svou činnost, nadbytek se ukládá jako tuk. To může být důsledkem mnoha faktorů, včetně genetických predispozic, životního stylu a stravovacích návyků. Konzumace nezdravých potravin, nedostatek fyzické aktivity a chronický stres jsou častými spouštěči obezity.

Jak s obezitou bojovat a jak ji léčit?

Boj proti obezitě začíná u vzdělání a prevence. Lidé by měli být informováni o rizicích obezity a způsobech, jak jim předcházet. Důležitou roli hraje také podpora zdravého stravování a pravidelné fyzické aktivity. Mnoho jedinců však potřebuje další pomoc.

Léčba obezity je komplexní proces, který může zahrnovat několik různých přístupů. Stravovací poradenství a podpora psychologa jsou často důležité pro kontrolu emocionálního jídla a závislosti. Fyzická aktivita by měla být součástí každodenního života, a to nejen pro snížení hmotnosti, ale také pro udržení zdraví.

V případech těžší obezity nebo pokud jsou současně přítomny další zdravotní komplikace, může být chirurgický zákrok zvažován. Bariatrie je lékařský obor specializující se na léčbu obezity a může provádět různé operace, jako je gastrektomie nebo bypass žaludku.

Začít bojovat s kily navíc lze kdykoliv

Důležitou zprávou pro nás všechny je, že nikdy není pozdě začít. Většina z těch, kteří se již odhodlali ke změně životního stylu, by vám jistě potvrdila, že každý malý krůček k lepšímu přináší tu správnou odměnu, posílení sebevědomí a snížení zdravotních rizik. Čím dříve se změnou začneme, tím dříve bude přeměna jednodušší a rychlejší. S tím vám může v začátcích pomoci také odborník v oblasti nutriční terapie, který poskytne nejen své know-how, jež pramení ze zkušeností, ale především bude tím, kdo vás bude motivovat, abyste se v cestě za kvalitnějším životem nevzdali,“ uvádí k tématu odborníci s kliniky EUC.

Rozdíly mezi nadváhou, obezitou a těžkou formou obezity

Nadváha, obezita a těžká forma obezity jsou různé stupně nárůstu hmotnosti a mají různé zdravotní důsledky. Nadváha je obvykle definována jako nadměrné hmotnosti o několik kilogramů, zatímco obezita je charakterizována zvýšením tělesné hmotnosti o 20% nebo více nad optimální hmotnost pro daný věk a výšku. Těžká forma obezity, známá také jako morbidní obezita, je stavem, kdy nadbytečná hmotnost způsobuje závažné zdravotní problémy a ohrožuje život.

Kdy vyhledat lékařskou péči

Je důležité, aby lidé, kteří mají problémy s nadváhou nebo obezitou, vyhledali lékařskou péči. To platí zejména v případě těžké obezity, která může vést k vážným zdravotním komplikacím, jako jsou diabetes, hypertenze, srdeční onemocnění a další. Lékař nebo odborník na výživu může pomoci stanovit individuální plán léčby a doporučit vhodné kroky pro snížení hmotnosti a zlepšení zdraví.

DŘÍVE JSME PSALI:

Obezita, zdraví a boj s nadváhou: cesta k zdravějšímu životu

Nikola Macáková — 17. 08. 2023
V dnešní uspěchané a moderní společnosti se stává obezita stále větším problémem, který ovlivňuje zdraví a kvalitu života lidí po celé...

Obezita je závažným zdravotním problémem, který může mít dlouhodobé následky na fyzické i duševní zdraví jednotlivců. Důležité je si uvědomit, že obezita není jen otázkou vzhledu, ale také vážným zdravotním rizikem. Preventivní opatření, zdravý životní styl a léčba jsou klíčové pro boj proti této epidemii a zachování kvality života.

Použité zdroje: Klinika EUC, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu