Nasycené tuky byly dlouho obviňovány z negativního vlivu na zdraví. Nové výzkumy však ukazují, že tyto obavy mohou být přehnané.
„Nasycené tuky se po dlouhá desetiletí nacházely na seznamu hlavních viníků kardiovaskulárních chorob a zvýšené hladiny cholesterolu. Tato teorie byla založena na starších výzkumech, jako je například ‚studie sedmi zemí‘, které vedly k široce rozšířenému doporučení omezit jejich konzumaci. V posledních letech se však objevují nové výzkumy, které tuto teorii zpochybňují a naznačují, že nasycené tuky nemusí být tak škodlivé, jak se dříve myslelo,“ uvádí Jaroslav Petr na portálu stoplusjednicka.cz.
Středomořské zkreslení a kritika původních studií
V 50. letech 20. století americký fyziolog Ancel Keys během svých cest po Středomoří zpozoroval, že tamní obyvatelé mají nízký výskyt infarktu myokardu a že jejich jídelníček je chudý na nasycené tuky. Na základě těchto pozorování vznikla tzv. diet-heart hypothesis, která spojovala konzumaci nasycených tuků s kardiovaskulárními chorobami. Výsledkem byl rozsáhlý výzkum známý jako „studie sedmi zemí“, která měla potvrdit souvislost mezi spotřebou nasycených tuků a úmrtností na srdeční choroby.
„Studie sedmi zemí byla po desetiletí považována za hlavní důkaz škodlivosti nasycených tuků. Kritici však upozorňují, že výběr zemí do této studie mohl být ovlivněn tak, aby výsledky potvrdily již předem danou hypotézu. Například v Německu, Francii a Švýcarsku, kde je konzumace nasycených tuků vysoká, byla míra srdečních chorob nízká, což výzkumníci nebrali v úvahu,“ dodává článek na portálu stoplusjednicka.cz.
Nové pohledy na tuky: přehodnocení rizik
Mnohé země, jako USA, Norsko a Austrálie, se rozhodly provést vlastní studie zaměřené na spojitost mezi nasycenými tuky a kardiovaskulárními chorobami. Tyto novější výzkumy však nepřinesly očekávané výsledky. I když se u účastníků, kteří omezili příjem nasycených tuků, snížila hladina cholesterolu, nedošlo k výraznému snížení výskytu srdečních chorob. Přesto je idea, že nasycené tuky jsou škodlivé, stále hluboce zakořeněná v doporučeních ohledně stravy.
„Poslední dokument vydaný americkou komisí Dietary Guidelines Advisory Committee (DGAC) v roce 2020 stále považuje důkazy o škodlivosti nasycených tuků za silné. Kritici však poukazují na to, že tento dokument nezohledňuje mnoho nových studií, které tuto teorii zpochybňují. Například norský výzkum vedený Ottarem Nygardem ukázal, že vysoký příjem nasycených tuků nezvýšil u obézních mužů riziko kardiovaskulárních onemocnění,“ shrnuje výsledky studie Nygard na portálu sciencedaily.com.
Přeceňované tuky: nové studie a jejich závěry
Norská studie vedená Nygardem se zaměřila na vliv konzumace tuků a cukrů na zdraví obézních mužů. Výsledky ukázaly, že příjem nasycených tuků nezvýšil hladinu LDL cholesterolu, ale naopak zvýšil hladinu HDL cholesterolu, který je považován za prospěšný. Tyto výsledky jsou v rozporu s dlouholetým názorem, že nasycené tuky jsou hlavní příčinou srdečních chorob.
„Zdravotní rizika spojená s konzumací tuků se přeceňují. Pro zdraví veřejnosti je zřejmě důležitější omezit zpracované potraviny a cukry než samotné tuky,“ tvrdí Nygard ve své studii, kterou cituje článek na portálu sciencedaily.com.
Podobné závěry přinesla i studie vedená Mahshid Dehghanovou z McMaster University v kanadském Hamiltonu. Výzkum ukázal, že hlavní zdravotní problémy západní populace pramení z nadměrné konzumace potravin obecně, a ne pouze z konzumace tuků. Dehghanová zdůrazňuje, že je důležité omezit příjem sacharidů a zvýšit příjem tuků na úroveň, která pokrývá přibližně 35 % celkové energie, což může vést ke snížení úmrtnosti.