Když trpí játra: žlutá kůže a oči, zduřelé břicho a krvavá stolice

Publikuje: Nikola Macáková — 15. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Když trpí játra: žlutá kůže a oči, zduřelé břicho a krvavá stolice

Játra se nacházejí v pravém podžebří a mají klíčovou úlohu v těle. Tématu onemocnění jater se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Pokud se stane, že játra onemocní, situace není ideální. Je proto důležité pečlivě pečovat o jejich stav a v případě prvních známek potíží vždy vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Všechny orgány, jež ukrývá vaše tělo, nesou svůj význam. Avšak játra náleží k těm nejvýznamnějším. Plní nespočet funkcí. Hrají primární úlohu při eliminaci škodlivin a toxických látek z organismu, slouží jako energetická rezerva pro celý systém a zúčastňují se trávicího procesu (produkují žluč). Když játra onemocní, znamená to vážný komplikace. Doktor specializující se na interní medicínu, Joe Soliman, zdůrazňuje, že pokud budete přehlížet symptomy nemoci, může to mít fatální následky pro vaše zdraví,“ uvádí web Healthline.

Příznaky onemocnění jater a související projevy

Onemocnění jater může být závažné a mít různorodé projevy. Rozpoznání těchto příznaků je klíčové pro rychlou diagnostiku a léčbu. Některé z nejběžnějších příznaků spojených s problémy jater zahrnují:

 • Zežloutnutí kůže a očního bělma: Tento jev, známý jako žloutenka, je způsoben hromaděním bilirubinu, látky, kterou játra zpracovávají. Když játra nefungují správně, bilirubin se může hromadit v těle a způsobit zbarvení kůže a bílkovin očí do žlutých odstínů.
 • Barva stolice a moči: Onemocnění jater může také ovlivnit barvu stolice a moči. Stolice může být světle hnědá až bílá kvůli nedostatečné produkci žluči, která je normálně vylučována do střev. Moč se může ztmavit, opět kvůli hromadění bilirubinu.
 • Nadýmání: Játra hrají důležitou roli při trávení, a když jsou narušeny, může dojít k problémům s trávicím procesem. Nadýmání a pocit plnosti mohou být jedním z projevů.
 • Reflux a zvracení: Porucha jater může ovlivnit i trávicí trakt, což může vést k problémům s trávením a způsobit symptomy jako reflux (zakysání žaludečních šťáv do jícnu) a zvracení.

Prevence, jako nejlepší léčba jater

Prevence je zásadním krokem k udržení zdravých jater. Zahrnuje zdravý životní styl, stravování a pravidelnou fyzickou aktivitu. Zde je několik tipů pro ochranu jater:

 • Zdravá strava: Konzumujte vyváženou stravu bohatou na vlákninu, ovoce, zeleninu a celozrnné produkty. Omezte příjem rafinovaných cukrů a nasycených tuků.
 • Omezení alkoholu: Přebytečná konzumace alkoholu může způsobit závažné problémy jater. Držte se doporučených limitů.
 • Odborné pravidelné kontroly: Pravidelná lékařská vyšetření vám umožní včasné odhalení potenciálních problémů s játry.
 • Zvládání hmotnosti: Udržujte zdravou váhu, protože obezita je spojována s rizikem onemocnění jater.
 • Hydratace: Dostatečný příjem vody pomáhá udržovat játra v dobrém stavu.

Žloutenka: příznaky, druhy a prevence

Žloutenka je stav, při kterém dochází k abnormálnímu zbarvení kůže, sliznic a bílkovin očí do žlutých odstínů. Tento stav je způsoben zvýšenou hladinou bilirubinu v krvi, což je pigment vytvářený rozkladem červených krvinek. Bilirubin je normálně zpracováván a vylučován játry, a když játra nesplňují svou funkcí, může se hromadit v těle a způsobit žloutenku.

Druhy žloutenky:

 • Žloutenka typu A (hepatitida A): Hepatitida A je virové onemocnění, které se přenáší prostřednictvím kontaminované vody nebo potravin. Tento druh žloutenky může způsobit mírné až závažné symptomy, včetně únavy, horečky, zvracení a žloutnutí kůže. Existuje vakcína, která může chránit před hepatitidou A.
 • Žloutenka typu B (hepatitida B): Hepatitida B je také virové onemocnění, které se přenáší kontaktem s krví nebo tělesnými tekutinami infikované osoby. Tato forma žloutenky může mít vážné následky, včetně chronického poškození jater a rakoviny jater. Existuje vakcína proti hepatitidě B.
 • Žloutenka typu C (hepatitida C): Hepatitida C je dalším virovým onemocněním, které se šíří kontaktem s infikovanou krví, často prostřednictvím sdílení jehel mezi uživateli drog. Chronická infekce hepatitidou C může postupně poškozovat játra a vést k cirhóze a rakovině jater. Existují léčebné možnosti pro hepatitidu C.
 • Žloutenka typu E (hepatitida E): Hepatitida E je podobná hepatitidě A a přenáší se kontaminovanou vodou a potravinami. Často se vyskytuje ve vývojových zemích. Může způsobit vážné komplikace u těhotných žen.

Prevence Žloutenky:

 1. Očkování: Vakcíny proti hepatitidě A a hepatitidě B jsou k dispozici a mohou ochránit před těmito typy žloutenky.
 2. Hygienické opatření: Důkladné mytí rukou a konzumace čisté vody a potravin může snížit riziko nákazy virovou žloutenkou.
 3. Zdravý životní styl: Omezování rizikových chování, jako je sdílení jehel, a omezení konzumace alkoholu mohou snížit riziko infekce žloutenkou.

Žloutenka může mít vážné následky na zdraví, a proto je důležité věnovat pozornost prevenci, pravidelným lékařským vyšetřením a včasnému léčení,“ uvádí dále web Healthline.

Jak žloutenka souvisí s onemocněním Jater

Žloutenka a onemocnění jater jsou vzájemně úzce propojené, protože játra hrají klíčovou roli při zpracování látek, včetně bilirubinu, který je odpovědný za zbarvení žloutenkou.

Když červené krvinky doslouží a jsou nahrazovány novými, je bilirubin uvolňován jako vedlejší produkt rozkladu hemoglobinu (červených krvinek). Tento bilirubin je následně zpracováván játry. Játra přeměňují bilirubin na rozpustnou formu, která je vylučována žlučí do střev, odkud je poté vyloučen z těla stolicí. Pokud jsou játra postižena onemocněním nebo poruchou, jejich schopnost zpracovávat bilirubin může být omezena. To může způsobit hromadění bilirubinu v těle, což se projevuje žloutenkou – zbarvením kůže, sliznic a očních bělmu do žlutých odstínů. Toto zvýšení hladiny bilirubinu v krvi může být indikátorem toho, že játra nesplňují svou funkcí řádně,“ dodává web Healthline.

DŘÍVE JSME PSALI:

Zánět žlučníku: souvislost s obezitou, cukrovkou a vysokým cholesterolem

Nikola Macáková — 07. 08. 2023
Zánět žlučníku je onemocnění, které se často vyskytuje u jedinců trpících obezitou, cukrovkou nebo vysokým cholesterolem.

Různá onemocnění jater, včetně hepatitidy (zánět jater), cirhózy (vážné poškození jater) a dalších, mohou mít za následek narušení funkce jater a způsobit žloutenku. Proto je důležité monitorovat zdraví jater, dodržovat zdravý životní styl a včas konzultovat lékaře, pokud se objeví jakékoli symptomy, včetně žloutenky.

Správná péče a prevence jsou klíčové pro udržení zdravých jater a celkového zdraví. „Včasná diagnostika a léčba jsou nezbytné, pokud se vyskytnou jakékoli zdravotní problémy,“ dodává k tématu redakce našeho magazínu.

Použité zdroje: Healthline, redakční informace a zdroje
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu