Zánět žlučníku: souvislost s obezitou, cukrovkou a vysokým cholesterolem

Publikuje: Nikola Macáková — 07. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Zánět žlučníku: souvislost s obezitou, cukrovkou a vysokým cholesterolem

Zánět žlučníku je onemocnění, které se často vyskytuje u jedinců trpících obezitou, cukrovkou nebo vysokým cholesterolem.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že obecně; obezita, cukrovka či vysoký cholesterol jsou faktory výrazně zvyšují riziko vzniku žlučníkových kamenů, které mohou být hlavním spouštěčem zánětu žlučníku. Pochopení tohoto spojení je klíčové pro prevenci a včasnou diagnostiku tohoto nepříjemného onemocnění.

Cholecystitida je zánět žlučníku. Příznaky zahrnují bolest v pravé horní části břicha , bolest v pravém rameni, nevolnost, zvracení a příležitostně horečku. Akutní cholecystitidě často předcházejí žlučníkové záchvaty (biliární kolika). Bolest trvá déle u cholecystitidy než u typického žlučníkového záchvatu. Bez vhodné léčby jsou časté opakující se epizody cholecystitidy. Mezi komplikace akutní cholecystitidy patří žlučové kameny pankreatitida , kameny v běžných žlučovodech, popř.zánět společného žlučovodu,“ uvádí k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.

Akutní cholecystitida patrná na CT. Zdroj: James Heilman, MD / CC BY-SA 4.0

Více než 90 % případů je akutní cholecystitida způsobena ucpáním cystického kanálku žlučovým kamenem. Rizikové faktory pro žlučové kameny zahrnují antikoncepční pilulky, těhotenství, rodinnou anamnézu žlučových kamenů, obezitu, cukrovku, onemocnění jater nebo rychlý úbytek hmotnosti. Příležitostně se akutní cholecystitida vyskytuje v důsledku vaskulitidy nebo chemoterapie nebo během zotavování z velkého traumatu nebo popálenin. Na základě příznaků a laboratorního vyšetření je podezření na cholecystitidu. K potvrzení diagnózy se pak obvykle používá ultrazvuk břicha.

Léčba se obvykle provádí laparoskopickým odstraněním žlučníku, pokud možno do 24 hodin. Během operace se doporučuje fotografování žlučových cest. Rutinní používání antibiotik je kontroverzní. Doporučují se, pokud k operaci nemůže dojít včas nebo pokud je případ komplikovaný. Kameny ve společném žlučovodu lze odstranit před operací endoskopickou retrográdní cholangiopankreatikografií (ERCP) nebo během operace. Komplikace z operace jsou vzácné. U lidí, kteří nemohou podstoupit operaci, drenáž žlučníku lze vyzkoušet,“ upřesňuje internetová encyklopedie.

Umístění žlučníku… Zdroj: BruceBlaus – Lékařská galerie Blausen Medical 2014 „. WikiJournal of Medicine / CC BY 3.0

Asi 10–15 % dospělých v rozvinutém světě má žlučové kameny. Kameny mají častěji ženy než muži a vyskytují se častěji po 40. roce věku. Častěji jsou postiženy určité etnické skupiny; například 48 % amerických indiánů má žlučové kameny. Ze všech lidí s kameny má 1–4 % ročně biliární koliku. Pokud se neléčí, asi 20 % lidí s biliární kolikou vyvine akutní cholecystitidu. Jakmile je žlučník odstraněn, výsledky jsou obecně dobré. Bez léčby se může objevit chronická cholecystitida. Slovo je z řečtiny, cholecyst-znamená „žlučník“ a -itis znamená zánět,“ dodává Wikipedia.

Zánět žlučníku ve zkratce:

Zánět žlučníku, známý také jako cholecystitida, je stav, při kterém se žlučník zanítí a způsobuje nepříjemné symptomy. Kromě akutního zánětu, který může být náhlý a silný, existuje také chronická forma tohoto onemocnění, která se může postupně vyvíjet a způsobovat opakující se obtíže.

Příznaky zánětu žlučníku:

Symptomy zánětu žlučníku mohou být různorodé, a proto je důležité věnovat jim pozornost. U akutního zánětu se často objevuje intenzivní bolest na pravé straně břicha pod žebry, která může vyzařovat do zad nebo ramene. Dochází také k nevolnosti, zvracení, nadýmání a v některých případech i k žloutence a horečce. Chronický zánět žlučníku může způsobovat méně výrazné, ale trvalé obtíže, jako je neustálá bolest a zažívací potíže.

Příčiny zánětu žlučníku:

Hlavními faktory, které přispívají k vzniku zánětu žlučníku, jsou obezita, cukrovka a vysoký cholesterol. Obezita zvyšuje tlak na žlučník a vytváří ideální prostředí pro tvorbu žlučníkových kamenů. Cukrovka ovlivňuje fungování žlučníku a zvyšuje riziko zánětu. Vysoký cholesterol může přispět k tvorbě kamenů a omezení průtoku žluči.

Diagnostika a léčba zánětu žlučníku:

Diagnostika zánětu žlučníku zahrnuje fyzické vyšetření, klinickou anamnézu a diagnostické testy jako ultrazvukové vyšetření, CT nebo MRI. Akutní zánět může vyžadovat hospitalizaci a léčbu antibiotiky. Chronický zánět se často řeší chirurgickým odstraněním žlučníku, což je známé jako cholecystektomie. Farmakologická léčba může zahrnovat léky na kontrolu bolesti a snížení zánětu.

Akutní cholecystitida, jak je vidět na ultrazvuku. Uzavřená šipka ukazuje na zesílení stěny žlučníku. Otevřená šipka ukazuje na kameny v GB. Zdroj: James Heilman, MD / CC BY-SA 3.0

Léčba cholecystitidy závisí na typu a závažnosti onemocnění. V případě akutního zánětu žlučníku může být léčba odlišná od chronické formy.

Žlučové kameny a žlučový kal, ale stěna žlučníku není zřetelně ztluštělá, bez edému v pericholecystickém tuku, tedy ne cholecystitida. Popis: Ultrasonografie břicha 83letého muže, který před dvěma týdny prodělal biliární koliku . Ukazuje stěnu žlučníku, která je téměř patologicky zesílená, na 3 mm. V pericholecystickém tuku však není patrný žádný edém. Žlučník obsahuje žlučový kal a také žlučové kameny , které vytvářejí akustické zastínění . Vznikají tak žlučové kameny bez současné cholecystitidy. Zdroj: Mikael Häggström , MD / CC0

Zde je několik léků a léčebných postupů, které mohou být použity při léčbě cholecystitidy:

  • Antibiotika: V případě akutního zánětu žlučníku spojeného s infekcí se mohou podávat antibiotika k potlačení bakteriálního zánětu. Tyto léky pomáhají kontrolovat infekci a snižovat zánět.
  • Léky proti bolesti: Pro úlevu od bolesti spojené s cholecystitidou mohou být předepsány léky proti bolesti, jako jsou například nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) nebo opioidy. Tyto léky mohou pomoci zmírnit bolest a nepohodlí.
  • Antispazmotika: Antispazmotika jsou léky, které pomáhají uvolnit svaly trávicího systému a mohou být použity k úlevě od křečí a bolesti spojené s cholecystitidou.
  • Léky na kontrolu zánětu: V některých případech mohou být předepsány kortikosteroidy nebo jiné léky na potlačení zánětu. Tyto léky mohou být užitečné při léčbě chronického zánětu žlučníku.
  • Léky na rozpouštění žlučníkových kamenů: Pokud jsou přítomny menší žlučníkové kameny, lékař může doporučit léky, které mají za cíl rozpustit tyto kameny a umožnit jejich odplavení z těla.
  • Chirurgický zákrok: V některých případech může být nutný chirurgický zákrok k odstranění postiženého žlučníku. Tento zákrok se nazývá cholecystektomie a může být prováděn tradiční chirurgickou cestou nebo laparoskopicky.
  • Podpůrná léčba: Kromě léčby může být důležité dodržovat specifickou stravu a životní stylové změny, které mohou pomoci minimalizovat symptomy a prevencí dalšího zánětu žlučníku.

Je vždy důležité se poradit s lékařem, který bude schopen posoudit vaši situaci a doporučit nejvhodnější léčebný plán pro cholecystitidu. Léčba se může lišit v závislosti na individuálních potřebách pacienta.

Význam stravy při zánětu žlučníku:

Správná strava hraje klíčovou roli při řízení zánětu žlučníku. Omezování mastných a smažených potravin, konzumace vlákniny a zvýšený příjem tekutin může pomoci minimalizovat obtíže spojené se zánětem žlučníku. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a chudá bílkovina.

DŘÍVE JSME PSALI:

Zažívací potíže mohou být příznakem rakoviny vaječníků. Nepodceňujte je, apelují lékaři

David Bárta — 13. 03. 2023
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, průjem nebo pocit plnosti a tlaku ...

Zánět žlučníku je komplexní onemocnění, které nejčastěji postihuje osoby s obezitou, cukrovkou a vysokým cholesterolem. Zvýšené riziko vzniku žlučníkových kamenů je hlavním faktorem spojeným s touto trojicí zdravotních problémů. Správná diagnostika, léčba a výživa jsou klíčové pro minimalizaci obtíží a udržení dobrého zdraví žlučníku. Pokud trpíte některým z těchto rizikových faktorů, je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a dbát o zdravý životní styl.

Použité zdroje: Wikipedia (Cholecystitida), medicalnewstoday.com/
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu