Jak vzniká kuří oko a jak se mu vyhnout: příčiny, prevence a léčba

Publikuje: Nikola Macáková — 01. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Jak vzniká kuří oko a jak se mu vyhnout: příčiny, prevence a léčba

Kuří oko (clavus) je bolestivý kožní výrůstek, který se objevuje na noze. Vzniká v důsledku dlouhodobého tlaku na kůži, častěji způsobeného úzkou nebo špičatou obuví.

Zdravotnickému tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že odstranění kuřího oka naštěstí není nijak složité. Existují dnes speciální náplasti určené pro kuří oka, ale také se osvědčují některé tradiční domácí rady a recepty. Existují samozřejmě také různé chirurgické zákroky, které vedou k odstranění tohoto onemocnění.

Kuří oko (clavus) je kožní problém, který se vyskytuje pouze na nohách. Vzniká vlivem tlaku jako ostře ohraničené ztluštění kůže, které se postupně prohlubuje do postižené oblasti. Nejčastěji se kuří oko objevuje na palci, patě, mezi prsty, na horní části prstů nohou a kolem drobných kloubů nohy. Pokud máte pocit, že se vám na ruce vytvořilo něco podobného, jedná se pravděpodobně o jiný problém, jako je mozol nebo bradavice,“ vysvětlila v úvodu MUDr. Linda Todtová, dermatoveneroložka z EUC Kliniky Ústí nad Labem.

Kuří oko lze rozpoznat podle menšího, ohraničeného výběžku obvykle kuželovitého tvaru o velikosti do 8 mm. Kůže v místě kuřího oka je žlutošedá nebo nažloutlá, a uprostřed útvaru se nachází trn, který může mít světle hnědou barvu. Tento trn je příčinou bolesti kuřího oka, protože roste směrem dovnitř a tlačí na kost. Pokud lehce poškrábete kuří oko, bude se drobit a zbledne.

Kuří oko nepředstavuje závažné ohrožení, ale i tak se vyplatí problém řešit rychle. Dovnitř rostoucí trn totiž postupuje do spodních vrstev kůže, kde dráždí citlivé nervy, a způsobuje tak nepříjemnou bolest. Do neléčeného kuřího oka se navíc může dostat infekce a zapříčinit zánět,“ upozorňuje kožné lékařka MUDr. Linda Todtová.

Léčba kuřího oka na chodidle

Při léčbě kuřího oka je častou chybou snažit se ho vydloubnout. To však není vhodné, neboť kuří oko sahá překvapivě hluboko a násilným odstraněním si můžete spíše uškodit.

Základem léčby kuřího oka je změkčení kůže pomocí mastí obsahujících kyselinu salicylovou a její následná hydratace. Nejjednodušší způsob, jak odstranit kuří oko, je použití pemzy. Po koupeli, kdy je pokožka měkká, můžete kuří oko opatrně obrousit. Pravidelné odstraňování ztuhlé kůže a následné promazání hydratačním krémem je také vynikající prevencí proti vzniku kuřích ok. Pokud však nejste si jisti, nebojte se objednat na pedikúru, kde vám s odstraněním kuřího oka pomohou odborníci.

Léčbu může zlehčit i speciální náplast na kuří oko, obsahující kyselinu salicylovou. Tato náplast změkčuje kuří oko, usnadňuje jeho odstranění a poskytuje okamžitou úlevu od bolesti. Před použitím náplasti se však poraďte s lékárníkem, jelikož kyselina salicylová není vhodná pro každého (například se nedoporučuje u pacientů s diabetem).

Přírodní lékárnička proti kuřímu oku

Na léčbu kuřího oka lze vyzkoušet i některé osvědčené babské rady. Doporučuje se například slaná vodní lázeň a následné namazání nohy medem. Tato procedura pomůže zmírnit bolest a po několika dnech opakování by se kuří oko mělo samo odpadnout.

Babské rady na kuří oko se v podstatě shodují v jednom: jde o noční obklady, které se připevní obvazem. Díky nim se kůže změkčí a kuří oko se obvykle po několika dnech samo odstraní.

Existuje několik možností, jaké suroviny můžete v domácnosti využít:

  • cibule vylouhovaná v octu,
  • plátek citrónu,
  • směs citrónové šťávy, prolisovaného česneku a octa,
  • rozdrcená tableta Acylpyrinu rozpuštěná ve šťávě z citrónu,
  • chléb namočený do jablečného octa připevněný k postiženému místu igelitem.

Pamatujte, že každá osoba může na různé přírodní léčebné metody reagovat odlišně, a pokud kuří oko přetrvává nebo se zhoršuje, je vždy nejlepší poradit se s odborníkem, jako je lékař nebo pedikér.

Prevence kuřího oka

Hlavní příčinou vzniku kuřího oka je špatně zvolená obuv. Proto se snažte vyhnout botám s příliš úzkou špičkou nebo vysokým podpatkem. Při nákupu bot vsaďte na kvalitní obuv od ověřených prodejců a věnujte dostatek času výběru, abyste si ověřili, že vám obuv opravdu dobře sedí,“ uvádí k tématu klinika EUC.

DŘÍVE JSME PSALI:

Mýty a fakta o hemoroidech: co opravdu funguje a co je jen pověra

Nikola Macáková — 30. 07. 2023
Hemoroidy jsou častým zdravotním problémem, který postihuje mnoho lidí po celém světě.

Kuří oko u dětí

Výskyt kuřího oka u dětí není žádnou výjimkou. Naopak se může objevit snadno, protože děti často nedokážou poznat, že je bota příliš těsná, nebo určit, kde přesně je tlačí. Pro nákup dětských bot si proto vybírejte kvalitní obchody a ohledně výběru velikosti se poraďte s prodavačem,“ dodává MUDr. Linda Todtová, dermatoveneroložka z EUC Kliniky Ústí nad Labem.

Použité zdroje: EUC Kliniky Ústí nad Labem (MUDr. Linda Todtová)
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu