Ischemická choroba srdeční: jaké jsou skryté příznaky?

VIDEO
Publikuje: David Bárta — 06. 12. 2023
Zdroj: Nikola Macákoví - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Ischemická choroba srdeční: jaké jsou skryté příznaky?

Ischemická choroba srdeční: smrtící nástraha číhající v našich tělech. I tak by se dalo v kostce popsat toto závažné onemocnění.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že Ischemická choroba srdeční (ICHS) je onemocnění, při kterém dochází k zúžení věnčitých tepen, které zásobují krví srdeční sval. Nejčastější příčinou ICHS jsou aterosklerotické změny stěn věnčitých tepen, kombinující se někdy s jejich spazmy. Ve většině případů je srdeční ischemie zapříčiněna aterosklerózou, tedy kornatěním koronárních tepen v důsledku ukládání tuku do stěn cév.

Příčiny a dělení

Pro srdeční svalovinu je důležitý neustálý přísun kyslíku a živin k udržení její funkce a vitality. Jestliže tomu tak není, dochází k nedokrvení -ischemii myokardu, což nazýváme ischemickou chorobou srdeční – ICHS. Projevy onemocnění jsou široké – od asymptomatické (bezpříznakové) ICHS, přes přechodnou ischémii (obvykle se projevující anginou pectoris – bolestí na hrudníku), ischemickou nekrózu – odumření srdeční svaloviny (infarkt myokardu) až po srdeční selhání a náhlou smrt,“ uvádí k tématu lékaři z pražského IKEMu.

DŘÍVE JSME PSALI:

Fibrilace síní: arytmie, kterou bychom měli brát vážně

Nikola Macáková — 02. 08. 2023
Fibrilace síní je porucha srdečního rytmu, která postihuje síně, dvě horní části srdce. Je to nejčastější forma srdeční arytmie a její výskyt ...

Téměř vždy je příčinou ateroskleróza neboli kornatění koronárních tepen; spazmy tepen, záněty, embolie a jiné příčiny jsou bez aterosklerózy vzácné. Princip vzniku aterosklerózy spočívá v ukládání tukových látek do stěny tepen. Po narození má člověk tepny hladké, elastické, které krvi nekladou velký odpor. Již ale ve věku 10 let jsou v cévních stěnách prokazatelné tzv. lipidové proužky – počáteční stádia ukládání cholesterolu a jiných tukových částic. Postupem věku se do těchto proužků postupně dál zabudovávají tukové látky, což způsobuje poškození cévní stěny. Postupně se vyvíjí aterosklerotický plát různé velikosti a zabudovává se v něm vápník. Postupným narůstáním může dojít až k úplné obstrukci – ucpání tepny. Některé aterosklerotické pláty jsou na povrchu tvrdé a uvnitř obsahují měké tuky. Dojde-li k prasknutí tvrdšího obalu, tuky uvnitř se dostanou do kontaktu s krví, což zapříčiní vznik krevní sraženiny. která zabraňuje dalšímu kontaktu tukových depozit s krví. Sraženinou se céva ještě více zúží nebo se obvykle úplně uzavře,“ vysvětlují dále lékaři z IKEMu.

Dochází-li k těmto změnám pomaleji – stabilní, chronická ICHS (u postupného narůstání plátu bez jeho prasknutí), mohou cévy reagovat vytvořením kolaterálního – bočného oběhu. Co to znamená? Při nedostatku kyslíku začnou cévy mezi sebou vytvářet nové spojky nebo se rozšíří ty, které jsou přítomny již od narození a jsou pouze nefunkční. Tímto způsobem se dostane okysličená krev z jiných cév i do míst, která jsou až za postiženým úsekem tepny.

„Při ruptuře aterosklerotického plátu dochází k tzv. akutnímu koronárnímu syndromu – život ohrožující situaci. Je způsoben náhlým přerušením dodávky kyslíku do části srdce zásobené postiženou tepnou,“ upřesňují kardiologové.

Dle délky nedostaku kyslíku jej dělíme na 3 typy:

 • nestabilní angina pectoris (nově vzniklé bolesti bez předchozích projevů onemocnění, též výrazné zhoršení stávajících, klidové bolesti)
 • netransmurální infarkt myokardu (infarkt neprocházející celou stěnou svaloviny, bývá menšího rozsahu)
 • transmurální infarkt myokardu (infarkt postihující celou tloušťku myokardu)

Jedná se závažný stav, vyžadující neodkladnou lékařskou péči. Může k němu dojít i bez předchozích známek ICHS, „z plného zdraví“. Příčinou může být i docela malý plát, neobjevený při srdeční katetrizaci (vyšetření koronárních tepen).

U určitého procenta nemocných probíhá ICHS skrytě, bez příznaků – jedná se o tzv. němou ischémii myokardu, která bývá častější u diabetiků.

Příznaky – Angina pectoris a další

Nejznámějším a nejběžnějším příznakem ischemické choroby srdeční  je angina pectoris – bolesti na prsou. Angina pectoris tedy není nemoc, ale známka onemocnění – ischémie myokardu (nedokrvení srdeční svaloviny).

Projevuje se jako tlak, pálení, řezání, těžkost, je cítit často přímo za hrudní kostí a může se šířit do levého ramena a ruky, do krku, zad. Někdy se projevuje jako např. pálení žáhy a může dojít k přehlédnutí onemocnění. Naopak jindy onemocnění trávicího ústrojí a jiných může imitovat ICHS. Angina pectoris obvykle trvá 1-2 minuty, po podání nitroglycerinu rychle mizí. Často se objevuje při námaze, vzrušení, jídle a vystavení chladu,“ píše k tématu web medimerck.cz.

Pokud se u vás objeví bolesti na prsou a máte již předepsaný nitroglycerin:

 1. přeruště vykonávanou činnost, posaďte se a zůstaňte v klidu
 2. dejte si jednu tabletu nitroglycerinu pod jazyk a nechte ji rozpustit; NEROZKOUSÁVEJTE JI ANI NEPOLYKEJTE ! účinná látka se nejlépe vstřebává právě zpod jazyka; máte-li místo tablet spray, stříkněte si jednu dávku pod jazyk
 3. vyčkejte 5 minut; pokud bolest nemizí, užijte druhou dávku a vyčkejte dalších pět minut; pokud ani potom nejeví bolest tendenci k ústupu, užijte třetí dávku a rovnou volejte záchrannou službu – 155, protože v tomto případě již potřebujete lékařské ošetření!

Společně s anginou pectoris se může objevit některý z dalších příznaků:

 • dušnost
 • palpitace – nepříjemné vnímání činnosti srdce – obvykle zrychlené nebo nepravidelné
 • slabost, nevolnost
 • pocit na zvracení
 • pocení

Pokud máte bolesti na prsou déle než 5 minut a nemáte nitroglycerin, volejte záchrannou službu. Jsou-li bolesti nově vzniklé a nikdy předtím jste je neměl(a), volejte ihned. Taktéž je-li angina pectoris výrazně silnější nebo v klidu,“ doplňují lékaři z pražského IKEMu.

Následky

 • Smrt
 • Aneurysma (výduť) vazivové jizvy
 • Trvalé poškození srdečního svalu – zhoršení funkční kapacity srdce

Prevence

 • Nekouřit
 • Vyhýbat se tučným a mastným jídlům
 • Pravidelně cvičit
 • Nahrazovat živočišné tuky rostlinnými
 • Mít optimální tělesnou váhu
 • Nepřetěžovat organismus (velkou fyzickou nebo psychickou námahou)

Při bolesti na hrudi je potřeba zjistit, zda se jedná o angínu pectoris (což je chronický stav) a nebo o infarkt myokardu (akutní stav). Jedna z možností jak to zjistit je podáním Nitroglycerínu. Pokud bolest do několika minut ustoupí, jedná se o angínu pectoris nebo o jinou formu sníženého zásobení srdce krví, pokud lék nezabral, jedná se o IM a je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc,“ vysvětluje k tématu Lucie Kliková na webu symptomy.cz.

Tématu se ve video přednášce sdílené na YouTube kanálu FN Motol věnovali přední čeští lékaři z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Pokud se u vás objevily tyto problémy, je potřeba dodržovat dietní opatření, pravidelně brát léky. Při zvýšeném srážení krve, brát léky na snížení srážení,“ doplňuje k tématu autorka Lucie Kliková.

Význam:ICHS je v České republice zdravotním problémem první velikosti. Mortalita na kardiovaskulární onemocnění je v řadě posledních let nejčastější příčinou úmrtí mužů i žen v ČR, kolísá mezi 56–58 % všech úmrtí. Je tedy podstatně častější příčinou smrti než zhoubné nádory všech lokalizací, i všechna ostatní onemocnění jiných systémů. ICHS tvoří z této kardiovaskulární mortality přibližně 50 %. I ty formy ICHS, které nevedou k úmrtí nositele, velmi podstatně zhoršují kvalitu jeho života, jsou častou příčinou pracovní neschopnosti, a zatěžují systém zdravotního pojištění vysokými náklady na léčbu,“ vysvětlil v krátké citaci závěrem k tématu prof. MUDr. František Kölbel, DrSc. na webu lf2.cuni.cz.

Ischemická choroba srdeční je velmi závažný stav, který při neléčení vede až ke smrti pacienta. Myslete na to a NIKDY nepodceňujte bolest na hrudi!

Použité zdroje: IKEM.cz, symptomy.cz, medimerck.cz, lf2.cuni.cz (prof. MUDr. František Kölbel, DrSc),
redakční informace, poznatky a zdroje.
(redakční text – N. Macáková)

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu