Ischemická choroba srdeční: smrtící nástraha číhající v našich tělech. I tak by se dalo v kostce popsat toto závažné onemocnění.
Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že Ischemická choroba srdeční (ICHS) je onemocnění, při kterém dochází k zúžení věnčitých tepen, které zásobují krví srdeční sval. Nejčastější příčinou ICHS jsou aterosklerotické změny stěn věnčitých tepen, kombinující se někdy s jejich spazmy. Ve většině případů je srdeční ischemie zapříčiněna aterosklerózou, tedy kornatěním koronárních tepen v důsledku ukládání tuku do stěn cév.
Příčiny a dělení
„Pro srdeční svalovinu je důležitý neustálý přísun kyslíku a živin k udržení její funkce a vitality. Jestliže tomu tak není, dochází k nedokrvení -ischemii myokardu, což nazýváme ischemickou chorobou srdeční – ICHS. Projevy onemocnění jsou široké – od asymptomatické (bezpříznakové) ICHS, přes přechodnou ischémii (obvykle se projevující anginou pectoris – bolestí na hrudníku), ischemickou nekrózu – odumření srdeční svaloviny (infarkt myokardu) až po srdeční selhání a náhlou smrt,“ uvádí k tématu lékaři z pražského IKEMu.
Fibrilace síní: arytmie, kterou bychom měli brát vážně
„Téměř vždy je příčinou ateroskleróza neboli kornatění koronárních tepen; spazmy tepen, záněty, embolie a jiné příčiny jsou bez aterosklerózy vzácné. Princip vzniku aterosklerózy spočívá v ukládání tukových látek do stěny tepen. Po narození má člověk tepny hladké, elastické, které krvi nekladou velký odpor. Již ale ve věku 10 let jsou v cévních stěnách prokazatelné tzv. lipidové proužky – počáteční stádia ukládání cholesterolu a jiných tukových částic. Postupem věku se do těchto proužků postupně dál zabudovávají tukové látky, což způsobuje poškození cévní stěny. Postupně se vyvíjí aterosklerotický plát různé velikosti a zabudovává se v něm vápník. Postupným narůstáním může dojít až k úplné obstrukci – ucpání tepny. Některé aterosklerotické pláty jsou na povrchu tvrdé a uvnitř obsahují měké tuky. Dojde-li k prasknutí tvrdšího obalu, tuky uvnitř se dostanou do kontaktu s krví, což zapříčiní vznik krevní sraženiny. která zabraňuje dalšímu kontaktu tukových depozit s krví. Sraženinou se céva ještě více zúží nebo se obvykle úplně uzavře,“ vysvětlují dále lékaři z IKEMu.
Dochází-li k těmto změnám pomaleji – stabilní, chronická ICHS (u postupného narůstání plátu bez jeho prasknutí), mohou cévy reagovat vytvořením kolaterálního – bočného oběhu. Co to znamená? Při nedostatku kyslíku začnou cévy mezi sebou vytvářet nové spojky nebo se rozšíří ty, které jsou přítomny již od narození a jsou pouze nefunkční. Tímto způsobem se dostane okysličená krev z jiných cév i do míst, která jsou až za postiženým úsekem tepny.
„Při ruptuře aterosklerotického plátu dochází k tzv. akutnímu koronárnímu syndromu – život ohrožující situaci. Je způsoben náhlým přerušením dodávky kyslíku do části srdce zásobené postiženou tepnou,“ upřesňují kardiologové.
Dle délky nedostaku kyslíku jej dělíme na 3 typy:
- nestabilní angina pectoris (nově vzniklé bolesti bez předchozích projevů onemocnění, též výrazné zhoršení stávajících, klidové bolesti)
- netransmurální infarkt myokardu (infarkt neprocházející celou stěnou svaloviny, bývá menšího rozsahu)
- transmurální infarkt myokardu (infarkt postihující celou tloušťku myokardu)
Jedná se závažný stav, vyžadující neodkladnou lékařskou péči. Může k němu dojít i bez předchozích známek ICHS, „z plného zdraví“. Příčinou může být i docela malý plát, neobjevený při srdeční katetrizaci (vyšetření koronárních tepen).
U určitého procenta nemocných probíhá ICHS skrytě, bez příznaků – jedná se o tzv. němou ischémii myokardu, která bývá častější u diabetiků.
Příznaky – Angina pectoris a další
Nejznámějším a nejběžnějším příznakem ischemické choroby srdeční je angina pectoris – bolesti na prsou. Angina pectoris tedy není nemoc, ale známka onemocnění – ischémie myokardu (nedokrvení srdeční svaloviny).
„Projevuje se jako tlak, pálení, řezání, těžkost, je cítit často přímo za hrudní kostí a může se šířit do levého ramena a ruky, do krku, zad. Někdy se projevuje jako např. pálení žáhy a může dojít k přehlédnutí onemocnění. Naopak jindy onemocnění trávicího ústrojí a jiných může imitovat ICHS. Angina pectoris obvykle trvá 1-2 minuty, po podání nitroglycerinu rychle mizí. Často se objevuje při námaze, vzrušení, jídle a vystavení chladu,“ píše k tématu web medimerck.cz.
Pokud se u vás objeví bolesti na prsou a máte již předepsaný nitroglycerin:
- přeruště vykonávanou činnost, posaďte se a zůstaňte v klidu
- dejte si jednu tabletu nitroglycerinu pod jazyk a nechte ji rozpustit; NEROZKOUSÁVEJTE JI ANI NEPOLYKEJTE ! účinná látka se nejlépe vstřebává právě zpod jazyka; máte-li místo tablet spray, stříkněte si jednu dávku pod jazyk
- vyčkejte 5 minut; pokud bolest nemizí, užijte druhou dávku a vyčkejte dalších pět minut; pokud ani potom nejeví bolest tendenci k ústupu, užijte třetí dávku a rovnou volejte záchrannou službu – 155, protože v tomto případě již potřebujete lékařské ošetření!
Společně s anginou pectoris se může objevit některý z dalších příznaků:
- dušnost
- palpitace – nepříjemné vnímání činnosti srdce – obvykle zrychlené nebo nepravidelné
- slabost, nevolnost
- pocit na zvracení
- pocení
„Pokud máte bolesti na prsou déle než 5 minut a nemáte nitroglycerin, volejte záchrannou službu. Jsou-li bolesti nově vzniklé a nikdy předtím jste je neměl(a), volejte ihned. Taktéž je-li angina pectoris výrazně silnější nebo v klidu,“ doplňují lékaři z pražského IKEMu.
Následky
- Smrt
- Aneurysma (výduť) vazivové jizvy
- Trvalé poškození srdečního svalu – zhoršení funkční kapacity srdce
Prevence
- Nekouřit
- Vyhýbat se tučným a mastným jídlům
- Pravidelně cvičit
- Nahrazovat živočišné tuky rostlinnými
- Mít optimální tělesnou váhu
- Nepřetěžovat organismus (velkou fyzickou nebo psychickou námahou)
„Při bolesti na hrudi je potřeba zjistit, zda se jedná o angínu pectoris (což je chronický stav) a nebo o infarkt myokardu (akutní stav). Jedna z možností jak to zjistit je podáním Nitroglycerínu. Pokud bolest do několika minut ustoupí, jedná se o angínu pectoris nebo o jinou formu sníženého zásobení srdce krví, pokud lék nezabral, jedná se o IM a je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc,“ vysvětluje k tématu Lucie Kliková na webu symptomy.cz.
Tématu se ve video přednášce sdílené na YouTube kanálu FN Motol věnovali přední čeští lékaři z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
„Pokud se u vás objevily tyto problémy, je potřeba dodržovat dietní opatření, pravidelně brát léky. Při zvýšeném srážení krve, brát léky na snížení srážení,“ doplňuje k tématu autorka Lucie Kliková.
Význam: „ICHS je v České republice zdravotním problémem první velikosti. Mortalita na kardiovaskulární onemocnění je v řadě posledních let nejčastější příčinou úmrtí mužů i žen v ČR, kolísá mezi 56–58 % všech úmrtí. Je tedy podstatně častější příčinou smrti než zhoubné nádory všech lokalizací, i všechna ostatní onemocnění jiných systémů. ICHS tvoří z této kardiovaskulární mortality přibližně 50 %. I ty formy ICHS, které nevedou k úmrtí nositele, velmi podstatně zhoršují kvalitu jeho života, jsou častou příčinou pracovní neschopnosti, a zatěžují systém zdravotního pojištění vysokými náklady na léčbu,“ vysvětlil v krátké citaci závěrem k tématu prof. MUDr. František Kölbel, DrSc. na webu lf2.cuni.cz.
Ischemická choroba srdeční je velmi závažný stav, který při neléčení vede až ke smrti pacienta. Myslete na to a NIKDY nepodceňujte bolest na hrudi!