Gastritida: kdy a jak zvládnout onemocnění žaludku

Publikuje: Nikola Macáková — 22. 10. 2023
Zdroj: Nikola Macáková (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Gastritida: kdy a jak zvládnout onemocnění žaludku

Vždycky jste si mysleli, že váš žaludek je odolný. Najednou pocítíte pálení žáhy, bolest v horní části břicha nebo dokonce nechutenství.

To může být gastritida, onemocnění žaludku, které se může projevovat různými způsoby. V tomto článku se budeme zabývat gastritidou, jak ji identifikovat, léčit a jak se jí vyvarovat.

Co je gastritida?

Gastritida je zánět žaludeční sliznice, což může způsobit bolest, nepříjemné symptomy a dlouhodobě, pokud není léčena, může vést k vážným problémům se žaludkem. Sliznice žaludku se stává zánětlivou, když je narušena, obvykle v důsledku infekce, dlouhodobého užívání léků nebo jiných faktorů.

Gastritida je onemocnění žaludku. Tento termín se používá na popis skupiny stavů, charakterizovaných zánětem nebo drážděním výstelky (sliznice) žaludku,“ uvádí k tématu medicínský web nemoci.vitalion.cz.

Gastritida se může objevit náhle (akutní gastritida), nebo se může rozvinout pozvolna, v průběhu delší časové periody (chronická gastritida). Termín akutní znamená, že příznaky se vyvinou rychle a trvají krátce (1-2 dny), ale nemusí být bezpodmínečně těžké a závažné. Chronická se rozvíjí pomalu a může mít málo příznaků (symptomů), nebo vůbec žádné (asymptomatická gastritida),“ dodává v krátké citaci zdravotnický web.

Symptomy a příznaky gastritidy

Příznaky gastritidy mohou být různé a zahrnují:

 • Bolest v horní části břicha
 • Pálení žáhy
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Nadýmání
 • Krvácení z žaludku (v případě vážnějších forem)

Kdy je potřeba navštívit lékaře a jaký lékař se tímto onemocněním zabývá?

Pokud máte podezření, že trpíte gastritidou nebo máte výše uvedené symptomy, je důležité konzultovat se s lékařem. Obvykle je to internista nebo gastroenterolog, který je specializován na problémy s trávicím systémem. Lékař vám provede potřebné vyšetření a rozhodne o dalším postupu.

Rizikové faktory gastritidy

Existuje několik faktorů, které mohou zvyšovat riziko vzniku gastritidy:

 1. Infekce Helicobacter pylori: tato bakterie může způsobit zánět žaludeční sliznice a je jedním z hlavních faktorů gastritidy.
 2. Přílišné užívání NSAID léků: dlouhodobé užívání léků jako je ibuprofen nebo aspirin může dráždit žaludeční sliznici a způsobit zánět.
 3. Konzumace alkoholu: nadměrná konzumace alkoholu může podráždit žaludek a zvyšovat riziko gastritidy.
 4. Stres: chronický stres může mít negativní vliv na trávicí systém a způsobit zánět žaludeční sliznice.

Léčba a léky

Léčba gastritidy závisí na její příčině a závažnosti. Pokud jde o infekci Helicobacter pylori, lékař může předepsat antibiotika. Pro zmírnění bolesti a snížení zánětu se mohou používat léky, jako jsou inhibitory protonové pumpy (omeprazol, ranitidin) a antacidní přípravky. Je také důležité upravit stravovací návyky a vyhnout se rizikovým faktorům.

Vyšetření – obecně

K identifikaci gastritidy může lékař provést několik testů, včetně endoskopie, kde se zkoumá vnitřek žaludku, a biopsie sliznice žaludku.

Vyšetření Gastritidy: klíč k diagnóze a léčbě

Správná diagnóza je klíčem k úspěšné léčbě gastritidy. Existuje několik způsobů, jak lékaři mohou prověřit žaludek pacienta a potvrdit přítomnost gastritidy. Zde jsou některé z nejběžnějších metod vyšetření:

 1. Endoskopie (gastroskopie): toto je jedno z nejúčinnějších a nejpoužívanějších vyšetření pro diagnostiku gastritidy. Endoskop je tenká, ohebná trubice s kamerou na konci, která je zavedena do žaludku pacienta přes ústa. Lékař může přesně zkontrolovat stav sliznice žaludku, provést biopsii a případně odstranit vzorky pro další testování. Toto vyšetření provádí gastroenterolog.
 2. Ultrazvukové vyšetření břicha: toto neinvazivní vyšetření může být užitečné k identifikaci obecných změn v žaludku a okolních orgánech. Avšak neumožňuje tak detailní pohled na sliznici žaludku jako endoskopie.
 3. Rentgenové vyšetření (RTG): rentgen může být použit k identifikaci vředů nebo jiných strukturálních problémů v žaludku. Nicméně, není tak přesný a informativní jako endoskopie.
 4. Laboratorní testy: krevní testy mohou být užitečné pro zjištění infekce Helicobacter pylori, bakterie spojené s gastritidou. Dále mohou ukázat obecný zánět, který by mohl být spojen s tímto onemocněním.
 5. Biopsie: během endoskopie může lékař odebrat vzorky tkáně ze sliznice žaludku. Tyto vzorky jsou následně zkoumány v laboratoři. Biopsie umožňuje potvrdit diagnózu a určit příčinu zánětu.

Pokud máte podezření na gastritidu nebo trpíte symptomy, jako je bolest břicha, pálení žáhy nebo nevolnost, měli byste se co nejdříve obrátit na svého praktického lékaře. Ten vás může následně odeslat k gastroenterologovi, který provede potřebná vyšetření. Rychlá diagnóza a léčba jsou klíčem k úspěšnému zvládnutí gastritidy a prevenci komplikací.

Co o gastritidě říkají lékaři?

Lékaři zdůrazňují důležitost včasné diagnostiky a léčby gastritidy. Bez řádného léčení se onemocnění může vyvinout do závažnějších stavů, jako je žaludeční vřed nebo dokonce rakovina žaludku.

Gastroenterologové věnují zvláštní pozornost prevenci gastritidy. Doporučují pacientům:

 1. Zdravou stravu: konzumace vlákniny, ovoce, zeleniny a omezování mastných, kořeněných a smažených potravin může snížit riziko zánětu žaludeční sliznice.
 2. Omezení alkoholu a tabáku: redukce nebo úplné vyhnání alkoholu a kouření může pozitivně ovlivnit žaludek a snížit riziko gastritidy.
 3. Stresové management: řešení stresu a úzkosti pomocí relaxačních technik a cvičení může chránit žaludek před negativními účinky chronického stresu.
 4. Opatrný přístup k lékům: pokud pravidelně užíváte léky, jako jsou NSAID, je důležité konzultovat s lékařem ohledně možných alternativ nebo dodatečné léčby, která ochrání žaludeční sliznici.

Gastritida je vážným zdravotním problémem, který může ovlivnit kvalitu života pacienta. Pokud si všimnete jakýchkoli příznaků spojených s žaludečním onemocněním, je klíčové vyhledat lékařskou pomoc.

Pravidelné kontroly u gastroenterologa mohou pomoci prevenci a včasnému odhalení gastritidy, což může vést k úspěšné léčbě a prevenci vážnějších komplikací. Vaše zdraví je na prvním místě, a gastritida není výjimkou, kterou byste měli brát na lehkou váhu.

Použité zdroje: nemoci.vitalion.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu