Fobie: kdy strach překračuje hranice

Publikuje: David Bárta — 30. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Fobie: kdy strach překračuje hranice

Často říkáme, že máme fobii z toho či onoho, ale ve skutečnosti tím nemyslíme to, co říkáme. Odborníci radí: jak překonat své Fobie.

Tématu se věnoval web zajimavaevropa.cz s tím, že to, že nás něco děsí, je nám to nepříjemné nebo z toho máme strach, ještě rozhodně neznamená, že máme fobii. Fobie patří mezi úzkostné poruchy, které mohou dokonce i narušovat běžný život poměrně zásadním způsobem.

Fobie, neopodstatněné a extrémní strachy z určitých situací, objektů či jevů, mohou postihnout kohokoli a ovlivnit každodenní život a pohodu jedince. Ale jaké fobie jsou nejčastější a jak se liší mezi muži a ženami? V tomto redakčním článku se podíváme na několik běžných fobií, které ovlivňují lidi po celém světě.

Arachnofobie (strach z pavouků)

Arachnofobie, neboli strach z pavouků, patří k nejběžnějším fobiím. Většina lidí se občas lekne pavouka, ale pro arachnofobiky může tento strach způsobit výrazné úzkosti a paniku. „Arachnofobie je jednou z nejběžnějších fobií a postihuje lidi všech věkových kategorií,“ říká psychoterapeutka Kateřina Nováková.

Akrofobie (strach z výšek či hloubek)

Strach z výšek, známý jako akrofobie, je také poměrně rozšířený. Pro mnohé lidi je obtížné zvládat situace jako stání na okraji vysoké budovy nebo jízda horskou dráhou. „Akrofobie může ovlivnit každodenní život jedince a způsobit mu velké nepohodlí,“ upozorňuje web Verywell Mind.

Klaustrofobie (strach z malých prostorů)

Klaustrofobie, strach z malých prostorů, je další častou fobií, která může postihnout lidi obou pohlaví. „Pro lidi trpící klaustrofobií může být běžné denní situace, jako je cestování výtahem, velmi stresující,“ dodává Kateřina Nováková.

Ophidiofobie (strach z plazů)

Strach z hadů, nazývaný ophidiofobie, není omezen pouze na jedno pohlaví. I když hadi nejsou běžnou součástí každodenního života, tato fobie může způsobit výrazný strach u těch, kteří ji trpí. „Fobie z hadů je často spojována s nevědomými obavami z nečekaných situací,“ uvádí web ZajimavaEvropa.cz.

Mysofobie (strach z bakterií)

Mysofobie, neboli strach z bakterií, může postihnout lidi obou pohlaví. Tito jedinci mají tendenci být nadměrně čistotní a obávat se mikrobů a nemocí. „Mysofobie může vést k neustálému mytí rukou a dezinfekci, což může být pro jedince značně obtížné,“ zdůrazňuje Verywell Mind.

Glossofobie (strach z mluvení na veřejnosti)

Glossofobie ovlivňuje mnoho lidí a může se objevit u mužů i žen. Strach z veřejného vystupování nebo mluvení před lidmi může být pro ty, kteří trpí touto fobií, velmi obtížný. „Lidé s glossofobií mohou mít pocit, že jsou pod neustálým dohledem a hodnocením ostatních,“ popisuje Kateřina Nováková.

Ergofobie (strach z práce)

Ergofobie, strach z práce, je další fobií, která může postihnout lidi obou pohlaví. Tito jedinci mají tendenci se vyhýbat pracovním povinnostem a bojí se zodpovědnosti. „Ergofobie může vést k problémům v pracovním a osobním životě jedince,“ varuje web ZajimavaEvropa.cz.

Venustrafobie (strach z krásných žen)

Venustrafobie, neboli strach z krásných žen, je méně známou fobií, která může ovlivnit některé muže. Tito jedinci se cítí velmi nervózní a nejistí ve společnosti atraktivních žen. „Tato fobie může mít kořeny v nízké sebeúctě a strachu z odmítnutí,“ uvádí dále magazín Verywell Mind.

Algofobie (strach z bolesti) a Emetofobie (strach ze zvracení)

Obavy z bolesti a zvracení mohou postihnout lidi obou pohlaví. Tyto fobie mohou mít značný dopad na způsob, jakým jedinci zvládají různé situace a zážitky. „Algofobie a emetofobie mohou vést k vyhýbání se potenciálně nepříjemným situacím, jako je návštěva lékaře či konzumace různých jídel,“ uvádí web ZajimavaEvropa.cz.

Zdá se, že mnoho fobií má tendenci ovlivňovat lidi bez ohledu na jejich pohlaví. Nicméně, každý jedinec může mít své vlastní unikátní obavy a fobie. Je důležité si uvědomit, že fobie lze léčit, a že existují terapeutické metody, které mohou pomoci jedincům překonat své obavy a zlepšit kvalitu svého života.

Pokud máte pocit, že vaše fobie výrazně omezuje váš životní styl, je vhodné konzultovat se specialistou na duševní zdraví, který vám může poskytnout potřebnou podporu a terapii.

Léčba fobií

V textu bylo zmíněno, že fobie lze léčit. Existuje několik terapeutických přístupů, které mohou pomoci jednotlivcům překonat své fobie. Následující seznam obsahuje některé z těchto terapií a jak mohou být aplikovány k léčbě uvedených fobií:

  1. Kognitivně-behaviorální terapie (KBT): KBT je často používaným přístupem k léčbě fobií. Terapeut s pacientem pracuje na identifikaci iracionálního myšlení a negativních vzorců chování spojených s fobií. Cílem je postupně konfrontovat pacienta s objektem nebo situací, která vyvolává strach, a naučit ho, jak reagovat jinak a snižovat úzkost.
  2. Expoziční terapie: Expoziční terapie je součástí KBT a spočívá v tom, že jedinec je postupně vystavován tomu, čeho se bojí, a to v kontrolovaném prostředí. Tato terapie umožňuje pacientovi postupně se zvykat na strašidlo své fobie a zjišťovat, že jeho obavy jsou nepřiměřené.
  3. Farmakoterapie: V některých případech může lékař předepsat léky, jako jsou antidepresiva nebo anxiolytika, ke snížení úzkosti spojené s fobiemi. Tyto léky mohou být užitečné jako dočasné řešení nebo pro pacienty s výraznými příznaky.
  4. Terapie řízené internetem: Online terapie se stává stále populárnější možností pro lidi trpící fobiemi. Specializované webové platformy a aplikace nabízejí terapeutickou podporu a cvičení, které mohou pomoci pacientům pracovat na překonání svých fobií.
  5. Skupinová terapie: Skupinová terapie může být účinná pro lidi, kteří chtějí sdílet své zkušenosti s ostatními, kteří trpí podobnými fobiemi. Diskuse a podpora od lidí, kteří rozumí jejich situaci, mohou být velmi uklidňující.
  6. Relaxační techniky: Techniky jako hluboké dýchání, meditace a progresivní svalová relaxace mohou pomoci snižovat úzkost a napětí spojené s fobiemi.
  7. Hypnoterapie: Hypnoterapie se používá k tomu, aby se jedinec dostal do hlubokého stavu relaxace a otevřel pro pozitivní sugesce týkající se jeho fobie.
DŘÍVE JSME PSALI:

Přepracování a workoholismus: ztracený život za prací

Nikola Macáková — 28. 09. 2023
V dnešním moderním světě, kde rychlost a produktivita dominují, se stále více lidí stává oběťmi přepracování a workoholismu.

Každý jedinec je jiný a je jedinečný, a proto může být účinná léčba fobií individuální. Je důležité, aby terapeut a pacient spolupracovali na výběru terapie, která nejlépe vyhovuje konkrétním potřebám a závažnosti fobie. Vždy je také vhodné konzultovat s odborným terapeutem nebo psychiatrem, který může poskytnout doporučení ohledně nejlepší léčebné cesty.

Použité zdroje: ZajimavaEvropa.cz, Verywell Mind, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu