Častá a nepravidelná menstruace: příčiny a možné řešení

Publikuje: Nikola Macáková — 07. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Častá a nepravidelná menstruace: příčiny a možné řešení

Menstruační cyklus je důležitou součástí života ženy, který může odrážet její celkové zdraví. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Poruchy menstruačního cyklu mohou být pro některé ženy velmi nepříjemné. Pokud se žena potýká s častou menstruací, která je navíc provázená bolestí, může to velmi uškodit jak sexuálnímu tak psychickému životu,“ uvádí k tématu web symptomy.cz.

Pravidelná menstruace, která nastává v určitých intervalech, je obvykle známkou normálního fungování reprodukčního systému. Avšak mnoho žen zažívá nepravidelnou menstruaci, což může být známkou zdravotních problémů. V tomto článku se budeme zabývat různými faktory a možnými řešeními spojenými s častou a nepravidelnou menstruací,“ píše k tématu v online publikaci Národní lékařská knihovna (nlk.cz).

Různé typy nepravidelné menstruace

 1. Nadměrná a častá menstruace s pravidelným cyklem (N920): některé ženy mohou zažívat nadměrnou krvácivost během menstruace, přestože jejich cyklus je pravidelný. Toto může být způsobeno hormonálními nerovnováhami nebo jinými faktory.
 2. Nadměrná a častá menstruace s nepravidelným cyklem (N921): u jiných žen může být menstruace jak nepravidelná, tak i velmi silná. Tento stav může být výsledkem různých hormonálních poruch či gynekologických problémů.
 3. Nadměrná menstruace u dívek v pubertě (N922): dívky v období puberty často zažívají nepravidelnou menstruaci a nadměrnou krvácivost, což je obvykle spojeno s hormonálními změnami v těle.
 4. Ovulační krvácení (N923): některé ženy mohou mít drobné krvácení během ovulace, což není normálně spojováno s menstruací, ale může být zmateno s ní.
 5. Nadměrné krvácení před menopauzou (N924): ženy blízko menopauzy mohou mít nepravidelnou menstruaci a zvýšenou krvácivost kvůli hormonálním změnám, které se v této fázi života vyskytují.
 6. Jiná určená nepravidelná menstruace (N925): existují také další specifické diagnózy nepravidelné menstruace, které mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou fibroidy, endometrióza nebo polycystické ovariální syndrom (PCOS).

Možné příčiny nepravidelné menstruace

 • Hormonální nerovnováha: hormonální změny, jako jsou problémy s produkci hormonů, mohou vést k nepravidelné menstruaci.
 • Stres: vysoká míra stresu může ovlivnit hormonální rovnováhu a způsobit nepravidelnou menstruaci.
 • Změny hmotnosti: rychlý přírůstek nebo úbytek hmotnosti může mít vliv na menstruační cyklus.
 • Nemoci: některé zdravotní problémy, jako jsou štítná žláza nebo diabetes, mohou způsobit nepravidelnou menstruaci.

Byliny pro upravení menstruačního cyklu

Kromě tradičních léčebných metod může být menstruační cyklus upravován pomocí bylinek. Některé bylinky, které jsou známé pro svůj pozitivní vliv na menstruační cyklus, zahrnují:

 • Kozlík
 • Heřmánek
 • Kontryhel
 • Dubová kůra
 • Jitrocel
 • Třezalka
 • Řebříček

Tyto bylinky jsou často používány v rámci tradiční medicíny a byly spojovány s regulací menstruačního cyklu a zmírněním menstruačních obtíží.

DŘÍVE JSME PSALI:

Cysty: příčiny, projevy, druhy a cesty k léčbě

Nikola Macáková — 16. 08. 2023
Cysta je dutina s vlastní výstelkou vyplněná tekutinou nebo jiným obsahem. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Je však důležité mít na paměti, že nepravidelná menstruace může být způsobena různými faktory, a proto je vždy vhodné konzultovat se svým gynekologem, pokud máte obavy ohledně svého menstruačního cyklu. Profesionální lékařská rada vám pomůže identifikovat příčinu a zvolit nejvhodnější léčbu či úpravu cyklu. Nepravidelná menstruace může být známkou potenciálních zdravotních problémů, a proto by neměla být ignorována.

Použité zdroje: symptomy.cz, redakční informace a zdroje, nlk.cz,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu