Arteriální hypertenze: tíha smrtícího zabijáka v našem těle

Publikuje: Nikola Macáková — 18. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Arteriální hypertenze: tíha smrtícího zabijáka v našem těle

Arteriální hypertenze, je jedním z nejrozšířenějších a zároveň nejnebezpečnějších onemocnění současného západního světa.

Tato nemoc, která se často označuje jako „tíha smrtícího zabijáka,“ postihuje miliony lidí po celém světě a představuje vážné riziko pro srdce, mozek a celkovou zdravotní kondici pacienta. V tomto článku se budeme podrobně zabývat hypertenzí, odhalíme její příčiny, nebezpečí, rizikové faktory, dostupnou léčbu a důležitost včasného lékařského vyhledání.

Co je arteriální hypertenze?

Arteriální hypertenze, nebo jednoduše hypertenze, je stav, kdy krevní tlak v arteriích (cévách, které odvádějí krev z srdce do těla) je vyšší než normální hodnoty. Normální krevní tlak se obvykle pohybuje kolem 120/80 mm Hg (milimetrů rtuťového sloupce). Hypertenze se diagnostikuje, když krevní tlak přesáhne hranici 140/90 mm Hg. Vysoký krevní tlak způsobuje náročnější práci srdce a může vést k vážným komplikacím, jako jsou srdeční infarkty, mozkové mrtvice, selhání ledvin a další zdravotní problémy.

Charakteristika a příznaky

Dle výšky naměřeného tlaku ji dělíme do několika skupin dle WHO, světové zdravotnické organizace.

Kategorie: Systolický krevní tlak (mmHg): Diastolický krevní tlak (mmHg):
Optimální <120 <80
Normální <130 <85
Vyšší-normální 130-139 85-89
Hypertenze I.st. (mírná) 140-159 90-99
Hypertenze II.st. (střední) 160-179 100-109
Hypertenze III.st. (těžká) ≥180 ≥110
Izolovaná systolická hypertenze (I.st.) 140-159 <90
Izolovaná systolická hypertenze (II.st.) ≥160 <90

Příčiny hypertenze

Hypertenze může mít různé příčiny, a někdy je obtížné identifikovat, co přesně ji způsobuje. Avšak některé běžné faktory zahrnují:

1. Genetická predispozice: pokud měli vaši rodiče nebo prarodiče hypertenzi, máte vyšší riziko výskytu této nemoci.

2. Životní styl: nezdravý životní styl může zahrnovat nadměrnou konzumaci soli, nedostatečnou fyzickou aktivitu, nevyváženou stravu, kouření a nadměrný alkohol.

3. Stres: chronický stres a nadměrná psychická zátěž mohou zvýšit krevní tlak.

4. Stárnutí: s věkem se zvyšuje riziko hypertenze.

5. Obezita: přebytečné tělesné tuky mohou ztěžovat práci srdce a zvyšovat krevní tlak.

Nebezpečí hypertenze

Hypertenze je tichý zabiják, což znamená, že často neprojevuje žádné výrazné příznaky. To znamená, že mnoho lidí s hypertenzí může být postiženo, aniž by si toho bylo vědomo. Bez léčby však může hypertenze vést k řadě vážných zdravotních komplikací, včetně:

1. Srdeční onemocnění: Hypertenze zvyšuje riziko srdečního infarktu, anginy pectoris a srdečního selhání.

2. Mozková mrtvice: vysoký krevní tlak může poškodit cévy v mozku a způsobit mrtvici.

3. Selhání ledvin: nepřetržitý tlak na cévy v ledvinách může vést k selhání ledvin.

4. Oční problémy: hypertenze může způsobit poškození cév v očích a vést k ztrátě zraku.

Rizikové faktory hypertenze

Existuje několik faktorů, které zvyšují riziko vzniku hypertenze:

1. Věk: s věkem se zvyšuje riziko vzniku hypertenze.

2. Rodinná anamnéza: pokud měli vaši blízcí příbuzní hypertenzi, máte vyšší riziko.

3. Rasa: afroameričané mají vyšší riziko hypertenze než bílí.

4. Životní styl: nezdravý životní styl, jako je nevhodná strava, nedostatek pohybu, kouření a nadměrná konzumace alkoholu, zvyšuje riziko.

Léčba hypertenze

Léčba hypertenze může zahrnovat jak léky, tak nefarmakologické metody:

1. Léky: existuje řada léků, které mohou pomoci snížit krevní tlak, včetně diuretik, beta-blokátorů, ACE inhibitory a dalších.

2. Nefarmakologická léčba: změny životního stylu jsou klíčové pro kontrolu hypertenze. To zahrnuje zdravou stravu, cvičení, snižování stresu a omezení konzumace soli a alkoholu.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Je důležité nezanedbávat vysoký krevní tlak. Pokud máte podezření na hypertenzi nebo máte některé z rizikových faktorů, měli byste se co nejdříve poradit s lékařem. Lékař vám může provést potřebné testy a zahájit vhodnou léčbu, která vám pomůže udržet krevní tlak na správné úrovni a snížit riziko vážných komplikací.

Arteriální hypertenze je vážným zdravotním problémem, který může mít fatální následky, pokud není řádně kontrolován a léčen. Vědomosti o příčinách, rizikových faktorech a dostupných léčebných možnostech jsou klíčové pro prevenci a řízení této nemoci. Pokud jde o vaše zdraví, není důležitějšího kroku než včasný zásah a spolupráce s odborníky na hypertenzi. Vaše srdce a vaše tělo si to zaslouží.

Může hypertenze, nebo-li vysoký krevní tlak způsobit cévní mozkovou mrtvici (CMP)?

Ano, hypertenze, což je, jak již bylo v článku zmíněno termín pro vysoký krevní tlak, může zvýšit riziko cévní mozkové příhody (CMP) nebo-li mrtvice. Vysoký krevní tlak způsobuje, že cévy v těle jsou vystaveny většímu tlaku, což může vést k poškození cévní stěny. To může způsobit tvorbu aterosklerotických plaků, což jsou nahromaděné tuky a další látky na vnitřní straně cévní stěny.

Aterosklerotické plaky mohou zúžit cévu a vytvořit místo, kde se může krevní sraženina vytvořit (trombóza). Pokud se krevní sraženina vytvoří v blízkosti mozku a zablokuje přívod krve do určité části mozku, může dojít k cévní mozkové příhodě. Toto je známé jako ischemická mrtvice.

Navíc, vysoký krevní tlak může poškodit malé cévy v mozku, což může zvýšit riziko krvácení v mozku, což může způsobit hemoragickou mrtvici.

Je proto důležité udržovat krevní tlak vždy pod kontrolou a pravidelně sledovat jeho hodnoty. Léčba vysokého krevního tlaku, která může zahrnovat změny životního stylu a léky na předpis, může snížit riziko cévní mozkové příhody a dalších kardiovaskulárních komplikací. Pokud máte vysoký krevní tlak, měli byste se poradit s lékařem ohledně vhodné léčby a doporučení pro snížení rizika cévní mozkové příhody (CMP).

Prognóza

Pokud dojde ke správné kompenzaci hypertenze, je prognóza velmi dobrá a nedochází ke zkrácení délky života nebo zhoršení kvality života. Je však důležité dbát doporučení ohledně režimových opatření a užívat předepsané léky. V případě nedostatečné kompenzace dochází k již zmíněným komplikacím, které nejen zhorší kvalitu života, ale mohou ho i zkrátit,“ uvádí k tématu web symptomy.cz.

Použité zdroje: symptomy.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu