Záhady podvědomí: proč jsou naše sny tak podivné?

Publikuje: Nikola Macáková — 03. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Záhady podvědomí: proč jsou naše sny tak podivné?

Proč naše sny často připomínají podivné filmy? Odpověď spočívá ve fázích spánku a našem podvědomí. Přečtěte si, co vědci objevili.

Sny jsou fascinujícím a záhadným fenoménem, který provází lidskou existenci odnepaměti. Některé sny jsou tak podivné a surreální, že se někteří lidé ptají, proč jim naše podvědomí předkládá takové neobvyklé obrazy a situace. Vědci se na toto téma již dlouho zaměřují a přinášejí nám stále více informací o tom, proč nám naše mozky při spánku připravují takovéto nezvyklé scény.

Sen je zážitek iluzorních hlasů nebo jiných vjemů vytvářených mozkem během spánku v rámci procesu snění. Sny často ukazují události, které jsou ve skutečnosti nepravděpodobné, a jsou obvykle mimo kontrolu spící osoby. Vycházejí z vnějších i vnitřních podnětů a vzpomínek a představ spícího. Sen je tudíž významná psychologická událost,“ uvádí k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.

Někdy lidé zažívají během snění silné emoce; strašidelné nebo znepokojivé sny se označují jako noční můry a noční děsy.

Mnoho lidí věří, že sny mají určitý význam, a proto se snaží své sny určitým způsobem popsat a pak k nim přiřadit význam. Pro pohodlnější určování významu snů vznikly speciální výkladové knihy zvané snáře. V historii se často věřilo, že sny předpovídají budoucnost, někteří lidé věří, že ve snu rozmlouvají se svým bohem, odborná veřejnost se staví k významu snů jakožto možnosti předpovědi budoucnosti spíše chladně až záporně,“ dodává v krátkém výpisu Wikipedia.

Vědecká disciplína zabývající se sny se nazývá oneirologie.

Doba spánku a počet snů: první věcí, kterou je třeba zdůraznit, je, že sny se zdají během různých fází spánku. Nejvíce živých a podivných snů zažíváme v tzv. REM (Rapid Eye Movement) fázi spánku. Tato fáze je charakterizována rychlým pohybem očí a je spojena s intenzivním mozkovým aktivitou. V průměru trvá REM fáze asi 25% našeho nočního spánku, a právě v této fázi se zdá nejvíce snů.

Délka snů se může lišit, ale obvykle trvají od několika sekund až po několik minut. Lidé se v průběhu noci mohou probudit několikrát a mít tak možnost si pamatovat více snů, i když mnoho snů bývá později zapomenuto.

Proč jsou sny podivné: podivné sny jsou spojeny s tím, že během REM fáze se do našeho vědomí dostávají různé vzpomínky, emoce a myšlenky, které mohou být na první pohled nesouvislé. Mozek v této fázi pracuje na vyřazení nepodstatných informací a zpracovává vzpomínky z minulosti. To může vést k vytváření nových a někdy bizarních situací a obrazů ve snovém světě.

Vědci se domnívají, že sny mohou být způsobem, jakým mozek řeší konflikty a emocionální problémy. Mohou také odrážet naše touhy, obavy a skryté myšlenky, které se vědomě nebo podvědomě potlačujeme.

Krátce po usnutí se někdy dostavuje tzv. noční děs (pavor nocturnus).

Jde o náhlé vytržení ze spánku, spojené s velkým úlekem a pocitem úzkosti. Zpravidla je noční děs spojen s krátkým, strašidelným snem. Noční děs bývá častý zejména u dětí. Dítě pak rodiče, snažící se jej uchlácholit, odstrkuje, nepoznává je. Nesnažte se je násilně probouzet. Je možné, že dítě bude okolní hlasy vnímat zkresleně, budou pro ně velmi nepříjemné, rozléhající se, opakující se, tvořící ozvěnu. V tomto případě je ideální na dítě nemluvit vůbec. Pouze být u něj, čekat, až se pomalu probudí,“ uvádí dále Wikipedia.

Noční můra se nazývá „zlý sen,“ který sužuje spícího během noci. Oproti děsu má delší trvání, bohatší obsah a nemusí nutně vést k probuzení spícího.

Sny a emocionální prožitky: sny nejsou pouze bezduché příběhy, které se odehrávají během spánku. Mohou mít silný vliv na naše emocionální zdraví. Některé sny mohou vyvolat úzkost, strach nebo jiné emoce, a to i po probuzení. Vědci naznačují, že sny mohou pomáhat člověku zpracovat emocionální stres a traumata, která prožil během dne.

Podle Wikipedie, což je ověřený zdroj, „sen je druh vědomí, který se vyskytuje během spánku.“ REM fáze spánku a její vztah k snům jsou také popsány v této citované referenci.

Sny a umělá inteligence. I ona umí snít…

Počítačový model, stejně jako náš mozek, měl tři možnosti „práce”: bdělost, non-REM spánek a REM spánek neboli REM, během kterého máte nejživější sny. Když byla umělá inteligence vzhůru, ukazovaly se jí obrázky – psi, auta, lodě a další předměty. Ve fázi pomalého spánku byl model reprodukován v mírně upravené, ale vcelku rozpoznatelné podobě. Například u psa by se vytvořily růžové skvrny, ale nepřestal by být psem. V REM fázi spící počítač začal spojovat obrázky dohromady a vytvářet bizarní kombinace, třeba auto vrtící psím ocasem,“ uvádí k tématu web zahadyzivota.cz.

Skvělá analogie pro podivné sny!

„Jak se stroj trénoval, obrazy v non-REM i REM spánku byly stále realističtější. Zdá se, že s naším mozkem je to stejné,” říká spoluautor Jacob Jordan. Závěr? Bdělost, non-REM spánek a REM fáze s živými sny jsou tři fáze učení (opět ne ve školním smyslu, ale v širším světském smyslu). Nejprve získáváme zkušenosti, dojmy, informace. Během non-REM spánku toto vše mozek asimiluje a urovná. Ve fázi REM – shrnuje informace a na jejich základě vytváří nápady a koncepty. „Myslíme si, že toto je evoluční role snů. Až příště uvidíte podivný sen, nehledejte v něm hluboký význam, váš mozek jen systematizuje informace,” říká Deperua.

DŘÍVE JSME PSALI:

Co znamenají sny? Jak dlouho se nám sny zdají a jak si je máme vyložit?

Nikola Macáková — 11. 05. 2023
Sen je zážitek iluzorních hlasů nebo jiných vjemů vytvářených mozkem během spánku v rámci procesu snění.

Sny jsou fascinujícím a stále zkoumaným aspektem lidské psychologie. I když nemůžeme vždy přesně vysvětlit, proč máme podivné sny, víme, že jsou důležitou součástí našeho spánkového cyklu a mohou odrážet naši mysl a emocionální stav. Pokud máte někdy záhadné sny, můžete se utěšit tím, že jste součástí této fascinujícího a tajemného světa snů, který každou noc otevírá dveře do naší podvědomé mysli.

Použité zdroje: zahadyzivota.cz, Wikipedia (Sen), redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání