Jamašitova zlatá legenda: existoval skutečný poklad?

Publikuje: Nikola Macáková — 06. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Jamašitova zlatá legenda: existoval skutečný poklad?

Poklady a tajemství Filipín jsou zahaleny legendami a příběhy, které přitahují dobrodruhy, zvědavce a lovce pokladů z celého světa.

Jedním z nejznámějších a nejzáhadnějších příběhů je ten o zlatě generála Jamašity, který dodnes rozpouští jazyky a povzbuzuje dobrodruhy k hledání pokladu, jehož existence i množství zůstává zahaleno rouškou tajemství. Tématu se dnes věnovala redakce magazínu UdálostiExtra.cz.

Fotografie Tomujukiho Jamašity pořízená v Manile na Filipínách, kde se zodpovídal z válečných zločinů. Zdroj: corazzati.it / CC0 (volné dílo)

Víra v existenci tohoto pokladu byla natolik silná, že na jeho hledání se pustila nejenom japonská zločinecká organizace Jakuza, ale dokonce i agenti CIA. Zatímco některé zprávy hovoří o desítkách tun zlata, jiné až o stovkách tunách vzácného kovu. Tuto pověstnou pokladnici měl podle pověstí shromáždit generál Jamašita, jenž sloužil japonskému císaři během druhé světové války a po ní zmizel v neznámu,“ uvádí zahraniční web corazzati.it.

Příběh o nálezu zlata generála Jamašity nabírá na dramatickosti v roce 1971, kdy byl jistý Rogelio Roxas, bývalý filipínský voják, tvrzením, že objevil tajnou místnost, kde byly doslova hory zlata a drahých šperků. V té chvíli začala jeho životní odysea, která připomíná spíše thriller než skutečný příběh,“ zmiňuje dále web corazzati.it.

Jakmile se o nálezu dozvěděl tehdejší filipínský diktátor Ferdinand Marcos, okamžitě nařídil, aby byl celý poklad zabaven, a Rogelia Roxase nechal zatknout a mučit. Toto drastické jednání naznačuje, že prezident Marcos nesl velký zájem na zadržení tohoto pokladu.

Po propuštění Rogelia Roxase za záhadných okolností zemřel. Nicméně, nadace bojující za jeho práva nevzdala a vyvolala u havajského soudu proces proti Ferdinandu Marcosovi. V roce 1996 následoval překvapivý zvrat, když diktátor přiznal, že se s manželkou neprávem obohatili bezmála o 41 miliard dolarů, což přepočítáno do korun je obrovská částka. A kde tato obrovská suma pocházela? Z Roxasova nálezu.

I když byl později verdikt s odvoláním stáhnout pro nedostatek důkazů, americký odvolací soud přišel s jednoznačným závěrem: „Jamašitovo zlato objevil Roxas a ukradli jej Marcosovi muži.“

DŘÍVE JSME PSALI:

Nacistický vlak plný zlata. Hledači pokladů mají jasno, polská vláda rovněž

Nikola Macáková — 15. 01. 2023
Polsko apelovalo na válečné nadšence, aby přestali hledat nacistický vlak plný zlata, který údajně leží neobjevený na polském území.

Tímto závěrem byla obnažena nejenom existence legendárního pokladu generála Jamašity, ale také skutečnost, že se stala obětí jistých politických intrik. Nálezy jako tento nám připomínají, že historie je plná tajemství a dobrodružství, a některé z nich zůstanou navždy zahaleny rouškou tajemství a neodhalené pravdy. Ať už je příběh o zlatě generála Jamašity pravdivý či nikoliv, jedno je jisté: „poklady a tajemství Filipín budou stále lákat dobrodruhy a hledače pokladů z celého světa.

Podle podstatně divočejší teorie se krátce po válce ke zlatu dostali Američané výměnou za příslib, že neobviní japonského císaře z válečných zločinů. A dle jiných názorů poklad nikdy neexistoval a představoval pouhý mýtus…,“ dodává k tématu web stoplusjednicka.cz.

Použité zdroje: stoplusjednicka.cz, redakční informace a zdroje, corazzati.it,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu