Číslo 13: prokleté číslo, nebo jen mýtus?

Publikuje: David Bárta — 18. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Záhady » Číslo 13: prokleté číslo, nebo jen mýtus?

Číslo 13: prokleté nebo ne? Pověry a fakta o tomto záhadném čísle. Proč je třináctka považovaná za symbol smůly a neštěstí?

Čísla nás obklopují každý den a mnohá z nich mají svá vlastní pověry a symboliku. Jedním z nejznámějších a zároveň nejkontroverznějších čísel je třináct, které je často považováno za symbol smůly, hrůzy a neštěstí. Ale odkud tato přesvědčení pocházejí a jak se třináctka stala jedním z nejznámějších „prokletých“ čísel?

První stopy z této pověry lze najít již ve starověkém Římě

Ve starověkém Římě byla třináctka spojována s neštěstím kvůli jedné konkrétní události. Císař Julius Caesar byl zavražděn 15. března 44 př. n. l., což se stalo podle římského kalendáře 13. den v měsíci. Tato událost měla zásadní dopad na římskou říši, a tím se třináct stalo symbolem zrady a smrti.

Různé kultury a náboženství

Další spojení mezi třináctkou a smůlou je možné najít v různých kulturách a náboženstvích. V křesťanské tradici bylo třináct považováno za nešťastné číslo kvůli tomu, že Ježíš měl třináct učedníků, a poslední večeře se konala den před jeho ukřižováním. Tato událost dává třináctce význam smrti a zrady.

Pověry a fakta

Pověra spojená s třináctkou se stala tak silnou, že se odrazilo v různých každodenních situacích. Například mnoho hotelů vynechá třinácté patro místo, něhož bude čtrnácté, aby se vyhnuli „smůle“ spojené s tímto číslem. V některých kulturách se dokonce vyhýbají provádění významných akcí, jako je svatba, v pátek třináctého.

Smrt i transformace

 V tarotu je třináctka symbolem smrti, ale pokud si kartu s tímto číslem vytáhnete, nejde zdaleka jen o zlověstné znamení. Smrt s třináctkou symbolizuje odpoutání, uvolnění, transformaci a směřování vpřed. Za šťastnou považují třináctku rovněž stoupenci víry Sikhů. Třináctka je šťastným číslem také v židovské kabale. Jinak je ovšem třináctka považována za číslo neblahé, nešťastné, symbolizující hrozbu a vyvolávající očekávání něčeho špatného. Proč? Těžko říct. V mnoha kulturách symbolizuje třináctka počínající dospělost, věk, kdy se z dítěte stává teenager, definitivní konec bezstarostného období dětské nevinnosti,“ uvádí k tématu web stoplusjednicka.cz.

Je třeba poznamenat, že pověra spojená s třináctkou je spíše západního původu. V některých kulturách je třináctka považována za šťastné číslo. Například ve většině zemí v Asii je třináctka považována za šťastné číslo a má pozitivní konotace.

Existuje mnoho knižních publikací a filmů spojených s pátkem třináctého a magickým číslem 13. Následující seznam obsahuje některé z nejznámějších, které redakce našeho magazínu vybrala:

Knižní publikace:

  1. „Pátek třináctého“ od Thomas W. Lawson: tato kniha, vydaná v roce 1907, je často považována za jednu z prvních knih, která přispěla k popularizaci pověry o pátku třináctého.
  2. „Triskaidekaphobia: Fear of the Number 13“ od Nathaniel Lachenmeyer: tato kniha se zabývá různými aspekty pověry spojené s číslem 13 a pátkem třináctého.
  3. „Friday the 13th“ od David G. Kerekes a David Slater: tato kniha se zaměřuje na historii a pověry spojené s pátkem třináctého, zejména v kontextu hororového žánru.

Filmy:

  1. „Friday the 13th“ (1980): tento hororový film režíroval Sean S. Cunningham a stal se jedním z nejslavnějších filmových sérií spojených s pátkem třináctého. Sleduje příběh vraha, který se objevuje v letovisku na jezeře Crystal Lake během pátku třináctého.
  2. „Thirteen Ghosts“ (2001): tento hororový film režíroval Steve Beck a vypráví příběh rodiny, která dědí dům obsazený třinácti duchy.
  3. „The 13th Warrior“ (1999): tento film režíroval John McTiernan a je inspirován románem „Eaters of the Dead“ od Michaela Crichtona. Příběh sleduje Ahmad ibn Fadlán, který se stane 13. bojovníkem výpravy do vikingské země.
  4. „The Thirteenth Floor“ (1999): Sci-fi thriller, který zkoumá téma virtuální reality a reality, v níž hlavní postavy zažívají události spojené s číslem 13.
  5. „Apollo 13“ (1995): tento film režíroval Ron Howard a pojednává o historické misi Apollo 13 k Měsíci, která má v názvu toto záhadné číslo.

Toto jsou jen některé z knih a filmů spojených s číslem 13 a pátkem třináctého, které zaujaly své místo v populární kultuře a hororovém žánru.

DŘÍVE JSME PSALI:

Záhady podvědomí: proč jsou naše sny tak podivné?

Nikola Macáková — 03. 10. 2023
Proč naše sny často připomínají podivné filmy? Odpověď spočívá ve fázích spánku a našem podvědomí. Přečtěte si, co ...

Přestože mnoho lidí nepovažuje třináct za prokleté číslo, pověra přetrvává a má vliv na každodenní život některých lidí. Ať už věříte v tuto pověru nebo ne, je důležité si uvědomit, že čísla mají různou symboliku a významy v různých kulturách a obdobích. Číslo 13 může být pro někoho symbolem smůly, ale pro jiného může znamenat štěstí a šťastné okamžiky. Takže zda se jedná o prokleté číslo, závisí na tom, jaký význam mu sami přisuzujeme.

Použité zdroje: stoplusjednicka.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu