Silné bouřky a přívalové povodně zasáhnou Česko. Co dělat, pokud jste při bouřce venku?

Publikuje: Nikola Macáková — 25. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Počasí » Silné bouřky a přívalové povodně zasáhnou Česko. Co dělat, pokud jste při bouřce venku?

Přichází na nás zvlněná studená fronta, která nám během příštích hodin a dnů přinese několik výrazných bouřkových systémů.

Předpověď ohledně času a místa vzniku těchto bouřek je však velmi nejistá.

Dnes odpoledne se vytvářejí ideální podmínky pro vznik supercel ve severozápadní části Čech. Hodnota CAPE přesahující 2000 J/kg dosahuje nadmořské výšky přes 10 km, což podporuje silné vzestupné proudy. Rychlost střihu větru přesahuje 20 m/s a jeho změna s výškou je příznivá. Tyto bouřky by mohly způsobit velké kroupy, silné nárazy větru a prudké srážky. Zůstává otázkou, jaký vliv bude mít okolní prostředí na vývoj slabších bouřek, které právě probíhají,“ uvádí aktuálně Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Později dnes odpoledne a večer se začnou silné bouřky tvořit i na ostatních územích, a to od východních Čech až po Moravu a Slezsko. „Konvergence proudění se momentálně nachází mezi Čechami a Moravou, přibližně na spojnici mezi Českými Budějovicemi a Olomoucí. Právě zde by mohly bouřky začít. Bouřkové aktivity budou pokračovat i během noci až do zítřka a zejména na východě a jihovýchodě zůstanou relativně intenzivní. To nám naznačují současné bouřky nad západní Evropou, které přetrvávají i přes noc,“ upřesnili aktuálně meteorologové.

Zítra odpoledne a v noci na neděli se očekává přechod bouřkového systému, který s sebou přinese vysoké srážkové úhrny a nárazy větru. „Vytvořené supercely by mohly způsobit velké kroupy. Trajektorie tohoto systému se zdá být podle modelových předpovědí jistější než u dnešních bouřek a pravděpodobně povede od jižních Čech směrem k severovýchodu, přes Orlické hory až k oblasti Beskyd,“ dodává k aktuální meteorologické situaci v Česku ČHMŮ.

Co dělat, pokud jste při bouřce venku?

Pokud jste venku a překvapí vás bouřka, je důležité dodržovat určitá bezpečnostní opatření. Bouřky mohou být nebezpečné kvůli bleskům, větrným nárazům a prudkým srážkám.

DŘÍVE JSME PSALI:

Týdenní předpověď počasí pro Českou republiku od: 21. – 28. srpna

David Bárta — 21. 08. 2023
Od jihozápadu k nám bude zasahovat okraj tlakové výše, kolem které k nám bude po většinu týdne proudit teplý vzduch.

Zde je několik tipů, co dělat:

  • Hledejte bezpečné útočiště: snažte se co nejrychleji dostat do budovy, auta nebo jiného pevného zastřešeného místa.
  • Vzdalujte se od vysokých bodů: pokud jste na otevřeném prostranství, vyhněte se vyvýšeným místům, stromům, sloupům, anténám a dalším věcem, které by mohly přitahovat blesky.
  • Neskláníte se k zemi: neležte ani neklečte na zemi. Místo toho se pokrčte na špičkách nohou s rukama na uších, abyste snížili riziko zranění od zemění blesku.
  • Nehrůzou a neláskou: pokud máte blízké místo, kde můžete být v suchu a bezpečí, než se bouřka uklidní, čekání na konec bouřky je mnohem bezpečnější než riskování.
  • Zůstaňte ve voze: pokud jste v autě, zůstaňte tam. Auta s kovovou karoserií poskytují určitou ochranu před blesky, pokud však není nutné, neprovádějte zbytečné pohyby.
  • Zažité pravidlo „30-30“: pokud mezi viděním blesku a slyšením hromu uplyne méně než 30 sekund, situace je nebezpečná a měli byste hledat bezpečí. Po skončení bouřky počkejte alespoň 30 minut, než se vrátíte ven.
  • Vyhněte se vodě: voda je dobrý vodič elektřiny. Pokud se bouřka blíží k vodě, jako jsou jezera nebo bazény, opusťte je co nejdříve.
  • Nepoužívejte elektroniku: během bouřky nepoužívejte mobilní telefony, notebooky nebo jinou elektroniku, která může přitáhnout blesk.
  • Základní pravidlo je: pokud jste venku a bouřka přichází, snažte se co nejrychleji dostat do bezpečného místa. Bezpečí by vždy mělo být na prvním místě.
Použité zdroje: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), redakční informace a zdroje.
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu