Touha po nových partnerkách: co stojí za Coolidgeovým efektem?

Publikuje: David Bárta — 31. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Touha po nových partnerkách: co stojí za Coolidgeovým efektem?

Proč se muži neustále obrací k novým partnerkám? Coolidgeův efekt odhaluje evoluční základy mužské touhy po změně. Přečtěte si, co stojí za tímto fenoménem.

Calvin Coolidge, bývalý prezident Spojených států, zřejmě nikdy nepředpokládal, že jeho jméno bude spojováno s jedním z nejběžnějších a záhadných fenoménů lidského chování – touhou mužů po nových partnerkách. Tento jev, nazvaný Coolidgeův efekt, zřejmě ovlivňuje většinu mužské populace, ale jak vznikl a jak funguje?

Pojem „Coolidgeův efekt“ se poprvé objevil v 20. století, a to díky zábavné anekdotě, která se týkala samotného prezidenta Coolidgea a jeho manželky Grace. Příběh byl popsán v časopise Epocha z vydavatelství RF Hoby.

Podle citací z uvedených zdrojů prezident Coolidge a jeho manželka navštívili farmu, kde byli svědky velkého množství aktivních kohoutů. Právě v tomto okamžiku vznikla známá anekdota, která měla inspirovat pojem Coolidgeův efekt. Prezidentova manželka se ptala průvodkyně, kolikrát denně kohoutek „provede svůj akt“. Odpověď průvodkyně zněla: „Mnohokrát, paní, mnohokrát.“ Na to se Grace obrátila na manžela s tázáním: „A vy si to, pane prezidente, všimujete?“ A prezident Coolidge prohlásil: „A víte, co byste měla říct kohoutku?“ Z těchto slov se odvodil koncept Coolidgeova efektu – touha po novém sexuálním partnerství.

Coolidgeův efekt není omezen pouze na zvířecí říši, ale pozoruje se i u lidí. Jak vysvětluje zmíněný zdroj, je to přirozená biologická tendence spojená s evolucí a reprodukcí. Muži jsou geneticky naprogramováni k šíření svého potomstva co nejvíce, a proto mají tendenci hledat nové partnery. To má logický smysl, protože různé geny od různých partnerů mohou zvýšit šance na přežití potomstva a jeho genetickou rozmanitost.

V dnešní moderní společnosti Coolidgeův efekt stále existuje, i když je zpravidla regulován společenskými normami a morálkou. Stále se však projevuje v mnoha aspektech lidského chování, včetně krátkodobých romantických vztahů, dočasných afér a touhy po nových sexuálních zážitcích.

Vysvětlení je snadné

Není potřeba hledat za tím nějaké složitosti. Za všechno může zvýšená hladina dopaminu a její následný vliv na limbický systém. Právě během oněch krysích experimentů byl naměřen nárůst dopaminu u samce pokaždé v momentě, kdy mu byla představena nová samice, ale také při páření s ní. Stejná reakce však nenastávala u již známých samic. Lze tedy říct, že opakovaná expozice sexuálního symbolu působí tlumivě, zatímco ten nový sexuální touhu povzbuzuje. Aby se udrželo vysoké sexuální libido, je potřeba měnit samice – a nejen u zvířat, ale také u lidí,“ píše k tématu web zajimavaevropa.cz, jež se tématu rovněž věnoval.

Jak skloubit Coolidgeův efekt s monogamií?

Pro společnost, jež stále dává přednost věrnosti, to může být dilema. Tento jev však neznamená nutnost nového partnerství. Coolidgeův efekt ukazuje na občasnou touhu po novinkách, i když jsme ve stabilním vztahu. Trvalý vztah je jako bezpečný přístav, ale nové dobrodružství na nezkoumaných vodách má své kouzlo.

Dnes si stále více lidí hledá nové zážitky v pornografii, což nabízí virtuální alternativu. Muži v dlouhodobých vztazích často volí sebeuspokojování představami z porna. I když to je společensky akceptováno, mějme na paměti jeho stinnou stránku.

DŘÍVE JSME PSALI:

Láska, sex a něžnosti aneb která znamení jsou nejvíce odvážná

Nikola Macáková — 16. 05. 2023
Znáte se již nějaký ten pátek, chodíte spolu do kina, na obědy i večeře, dokonale se ve všem shodnete a při ...

Muže lze těžko odsuzovat – je to v podstatě biologický proces. Avšak můžeme si uvědomit jejich schopnost se ovládat a zvážit následky svých akcí. Každý vztah však závisí na individuální volbě, a polyamorní vztahy nabývají na popularitě.

Závěrem by bylo dobré zmínit skutečnost, že celý tento koncept nám připomíná, že v pozadí našich emocí a chování stojí často složité biologické mechanismy a evoluční návyky. I když se můžeme snažit těmto tendencím odolávat, Coolidgeův efekt nám připomíná, že jsou stále součástí naší lidské povahy.

Použité zdroje: časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby, zajimavaevropa.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu