Tajemství snů odhaleno: co nám chtějí říct naše noční vize?

Publikuje: Nikola Macáková — 25. 12. 2023
Zdroj: Nikola Macáková - redakční text
Úvodní stránka » Magazíny » Tajemství snů odhaleno: co nám chtějí říct naše noční vize?

Každý z nás zažil fascinující noční svět snů, kde reálnost ustupuje před fantazií a nečekanými událostmi.

Symbolika snů se táhne přes všechny kultury a éry, přičemž každý člověk má svůj vlastní unikátní příběh, který se rozvíjí během spánku,“ uvádí k tématu web zivot24.cz.

Otázkou však zůstává: co nám vlastně sny chtějí sdělit?

Různost výkladu podle věku

Symbolika snů je sice univerzální, ale odborníci zdůrazňují, že výklad může záviset na věku jednotlivce. Dětské sny jsou často plné fantastických bytostí a barevných dobrodružství, což odráží dětskou představivost a objevování světa. S nástupem puberty se mohou sny stát složitějšími a někdy i úzkostlivými, což odráží osobní a emocionální vývoj mladých jedinců. V dospělosti mohou sny odrážet pracovní tlaky, mezilidské vztahy a osobní aspirace.

Co říkají odborníci?

Odborníci se shodují, že sny mohou být oknem do našeho podvědomí. Psychologové tvrdí, že sny mohou odrážet naše skryté touhy, obavy a nevyřešené konflikty. Analyzovat sny může být cenným nástrojem pro pochopení vlastního nitra a hledání rovnováhy v životě.

Carl Jung, slavný švýcarský psychoanalytik, věnoval zvláštní pozornost archetypům ve snech. Podle něj jsou některé symboly v snech univerzální a spojené s kolektivním nevědomím. Tyto archetypy mohou přinášet pochopení a inspiraci.

Vědecké studium snů je poněkud ošemetná záležitost. Ještě před 60 lety panovaly pochyby o tom, jestli vůbec sny existují a jestli to nejsou jen produkty stavu probouzení. Objev, že většina snů je časově spojena s takzvanou REM fází spánku (rapid eye movement), ale vedl k rozvoji seriózní vědecké práce o snech.

Lidé vzbuzení v REM fázi uvádějí, že měli sny ve zhruba 80 procentech případů, zatímco ti vzbuzení v nonREM fázi, jen ve 40 procentech případů. REM sny jsou delší, živější, emotivnější a bizarnější. Proto je výzkumníci, které zajímá snění, nejčastěji studují tak, že dobrovolníkům nasadí elektrody elektroencefalografu (EEG) na povrch hlavy a nechají je usnout,“ uvádí i k tématu em.muni.cz s odkazem na autorku, která je studentkou psychologie na Filozofické fakultě MU.

V příhodné době, nejčastěji v REM fázi spánku, je pak vzbudí a ptají se, co se jim zdálo. Z povahy snové zkušenosti jsou ale odkázaní na subjektivní popis snících lidí. A přesnost jejich výpovědí je jednak závislá na schopnosti introspekce neboli sebepozorování a také na ochotě sdělit obsah snu. Rozdíl je také v tom, jestli člověk nesnil, nebo si nepamatuje, že snil. Výsledek jeho výpovědi je v obou případech stejný.

Přesto se již odborníci řadu věcí z těchto studií dozvěděli. Mimo jiné, že sníme o tom, co nás trápí a o emočně významných událostech předchozího dne. Dotyk, zvuk nebo jméno vyslovené v době spánku si taky umí najít cestu našich snů. Ukázalo se navíc, že sny reflektuji psychologické rozdíly mezi lidmi. Obsahy snů žen a mužů, mladších a starších lidí, lidí z různých sociálních skupin, ženatých a svobodných se liší a jiné sny se zdají člověku se schizofrenií, než pacientovi trpícímu úzkostní poruchou nebo člověku bez duševního onemocnění,“ konstatuje studentka psychologie na Filozofické fakultě MU.

Navzdory všem těmto rozdílům ale z řady studií vyplynulo, že existuje také něco jako univerzální sny. Ty se objevují u většiny lidí a ve většině kultur. Určitě se vám už někdy zdálo, že jste se ocitli nazí ve společnosti nebo že jste ztratili někoho blízkého.

Obsah snů jedné osoby je ale překvapivě stabilní v čase, což znamená, že nám obsah snu z noci jedna umožňuje předpovědět obsah snu v noci dvě.

Průměrný sen pak obsahuje 2,6 postavy, 4,8 aktivity, 1,4 sociálních interakcí a 1,3 typů prostředí. Dále 0,77 negativních událostí, 0,7 emoce, 0,41 neštěstí, 0,13 neúspěchu, 0,12 úspěchu a 0,06 štěstí. Sen nabírá na intenzitě prvních deset minut, pak následuje fáze dočasného poklesu neboli plateu a po dvaceti minutách se sen opět vrací,“ popisuje v článku web Masarykovy univerzity.

Nabízí se otázka, proč mozek v noci neodpočívá jako zbytek těla, ale pouští se do tvorby komplexních a barvitých obrazů a scénářů. Kdysi lidé věřili, že sny jsou darem od boha, který nám je posílá pro předpovídání budoucnosti. Možná na tomto podkladu později vznikaly brožury, které proměnily obsah snu v řadu číslic a lidé pak na tato čísla sázeli v loterii. Moderní věda má však řadu dalších teorií,“ dodává web Masarykovy univerzity.

Kolik snů máme během spánku?

I když se zdá, že náš spánek je nekonečným dobrodružstvím, ve skutečnosti procházíme několika fázemi spánku, včetně REM (Rychlý pohyb očí), která je spojena s intenzivní aktivitou snů. Průměrný dospělý prožije kolem pěti až sedmi snových cyklů během jedné noci, přičemž každý cyklus trvá asi 90 minut.

Opakující se sny

Sny, jejichž příběh nebo zápletka se opakují, odborníci vysvětlují právě teorií, kde sehrává důležitou roli evoluce. Tyto sny jsou podle nich simulací hrozeb a připravují nás na to, kdy jim budeme muset čelit v reálném životě,“ uvádí k tématu portál Novinky.cz.

I z tohoto důvodu se většina zážitků tohoto typu točí např. kolem milostných konfliktů, pronásledování a ohrožení. Tyto sny se vám mohou zdát několikrát za měsíc a mohou trvat i roky. Pokud mají nepříjemné podtóny, mohou se z nich postupně stát noční můry,“ upřesňují Novinky.cz.

Živé sny

Za živé sny považujeme ty, které si pamatujeme hned po probuzení. Většinou se tedy jedná o poslední sen, který se nám během noci zdál. To, že si ho pamatujeme, je dáno tím, že se probouzíme během REM spánku. Pokud se probudíte uprostřed noci a vybavíte si tento sen, jakmile znovu usnete, po probuzení už bude mít zcela jiný obsah,“ dodává portál Novinky.cz v krátké citaci.

Co k tématu míní známý věštec

Věštec Gabriel, který se věnuje výkladu snů k tématu uvedl následující:

Když vidí ve snu šestnáctiletá dívka hada, je to jednoznačný freudovský sexuální symbol, její skrytá touha,“ vysvětlil. Upozornil, že had ve snu 75leté ženy je něco úplně jiného. V tomto případě jde o ublížení falešné, špatné ženy, zvláště, pokud ji had ve snu kousne. „Kousnutí hada ve snu 16leté znamená samozřejmě něco mnohem sympatičtějšího,“ dodal.

Symbolika snů je podle věštce stejná již několik tisíc let, v dnešní době ovšem přibývají nové symboly, jako například raketa, letadlo nebo mobil. „Zvláštností je, že bez ohledu na to, zda se jedná o výklad z cikánských karet, věštění z kávy, numerologii či tarotu, jejich vysvětlení nebo vyložení je vždy stejné,“ zhodnotil.

DŘÍVE JSME PSALI:

Záhady podvědomí: proč jsou naše sny tak podivné?

Nikola Macáková — 03. 10. 2023
Proč naše sny často připomínají podivné filmy? Odpověď spočívá ve fázích spánku a našem podvědomí. Přečtěte si, co ...

Podle jeho slov sen většinou nechce člověku říct vůbec nic a snící během něj prožívá události a zážitky uplynulého dne. „Je jen velmi málo snů, které chtějí opravdu snícímu něco říct. Ty se obyčejně opakují a čekají na odpověď,“ uzavřel.

Rozluštěte tajemství svých snů

Sny jsou fascinujícím fenoménem, který nabízí pohled do hlubin naší mysli. Jejich interpretace může být subjektivní, ale vědecký pohled na psychologii snů nám pomáhá lépe porozumět sobě samým. Bez ohledu na to, zda jsou naše sny plné radosti, strachu nebo záhad, stojí za to se zamyslet nad tím, co nám naše noční vize mohou říct o našem vlastním nitru a cestě k osobnímu rozvoji. Tak proč nevyužít příští noční dobrodružství k prozkoumání tajemství vlastní mysli?

Použité zdroje: em.muni.cz, Novinky.cz, zivot24.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text – N. Macáková)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu