Prožijte léto naplno s rostlinami, které si poradí se sluncem i stínem

Publikuje: David Bárta — 14. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Prožijte léto naplno s rostlinami, které si poradí se sluncem i stínem

Začínáte s pěstováním květin? Přinášíme vám malého průvodce letničkami pro různé podmínky – slunná místa, stinné kouty, balkonové krásy, vysoké odrůdy i elegantní převisy.

Pojďme do toho společně! I když je letošní léto již v plném proudu můžeme si přiblížit několik důležitých informací, které se týkají pěstování letních rostlin. Vaše zahrada se rozzáří krásnými letničkami.

Tématu se věnoval web nejlepsi-rady.cz, který přinesl informativní přehled letniček na slunce i do stínu.

Co jsou to letničky?

Dříve, než se pustíme do pěstování vlastních letniček, nejprve si ujasněme, co to ta letnička vlastně je. Letničky jsou květiny, jež se pěstují pouze během letních měsíců. Jsou to jednoletky, které díky své pestrosti a barevnosti zdobí zahrady, balkóny, parapety i hroby,“ uvádí web nejlepsi-rady.cz.

Letničky – obecně jsou ohromující nejen svou pestrou paletou barev a omamnými vůněmi, ale některé z nich mohou i pozitivně ovlivnit vaše zdraví díky svým léčivým účinkům. Jejich využití je nesmírně rozmanité a může zahrnovat různé prostředí – od slunných záhonů až po stinná zákoutí. Letničky zdobí také balkóny či parapety rodinných domů. Jsou známy také svými elegantními převislými tvary i krásným pnoucím růstem.

Možností, kde můžete letničky zasadit nebo zasít, je mnoho. Můžete je umístit na zahrádku za domem, do bytu na parapet či okenní římsu, nebo dokonce na hřbitov, kde dodají důstojnost a krásu. Bez ohledu na místo, kde se rozhodnete je umístit, zářit budou všude, jen je nutné vybrat vhodné stanoviště, které bude vyhovovat specifickým potřebám jednotlivých druhů.

Zajímavým způsobem, jak zasadit letničky, je jejich kombinace s trvalkami, zeleninou nebo bylinkami. Taková společnost může zahrady dodat nový rozměr a zvýraznit krásu jednotlivých rostlin.

Rady a postupy pro úspěšné pěstování letniček:

  • Výběr metody pěstování: Při rozhodování, jak pěstovat letničky, máte několik možností. Můžete je předpěstovat v nádobách nebo na parapetě, nebo je rovnou vysít na konečné stanoviště v zahradě.
  • Výběr sazenic: Pokud si nejste jistí, jak začít s pěstováním z semínek, můžete si koupit hotové sazenice. To je rychlý způsob, jak začít a získat již začínající rostliny.
  • Zaznamenání názvu: Vždy, když získáte novou rostlinu, je důležité si zapamatovat nebo zapsat její název. To vám umožní zjistit správné postupy pro péči. I když jsou názvy někdy uvedeny na obalech od semen, sazenicím či květinovým obchodech můžou chybět.
  • Starostlivost o rostliny: Každá rostlina může mít specifické požadavky na světlo, vodu a živiny. Během pěstování sledujte stav rostlin a podle potřeb jim poskytujte správnou péči.
  • Zalévání: Voda je pro rostliny klíčová. Mějte na paměti, že různé druhy letniček mohou mít odlišné nároky na zalévání. Nechte substrát mírně proschnout mezi zaléváním, aby nedocházelo k přemokření.
  • Hnojení: Pravidelné hnojení je důležité pro zajištění dostatečných živin pro rostliny. Volte vhodná hnojiva podle druhu letniček a doporučených dávek.
  • Zabezpečení před škůdci a chorobami: Sledujte rostliny na příznaky škůdců nebo chorob a zasáhněte co nejdříve, pokud se objeví problém. Preventivní opatření mohou zahrnovat pravidelné kontroly a vhodné ošetření.
  • Podpora růstu: Některé letničky mohou potřebovat oporu nebo řez, aby se udržely v požadovaném tvaru a růstu.
  • Zimní příprava: U některých letniček je nutné provést zimní přípravu. Některé druhy mohou být jednoleté a po ukončení sezóny odstraněny, zatímco jiné mohou být vykopány a chráněny během zimy.
  • Přesazení a rozmnožování: V případě potřeby můžete letničky přesadit do větších květináčů nebo na nové stanoviště. Některé druhy lze také rozmnožovat dělením nebo řízkováním. Sledování potřeb a specifik jednotlivých druhů letniček je klíčové pro dosažení krásných a zdravých rostlin. Pamatujte, že pěstování letniček je skvělý způsob, jak ozdobit svůj zahradní prostor a těšit se z pestrosti barev a tvarů během celé letní sezóny.

Letničky na slunce

Na slunce se hodí (překvapivě) slunečnice, ale také cínie (ostálka), měsíček lékařský, nevadlec, gazánie, pelargonie (muškát) nebo třeba slaměnka křídlatá. Tyto květiny vyžadují přímé slunce, proto jejich stanoviště vybírejte podle toho, kde je ho dostatek. Mají totiž rády teplo a světlo,“ píše web nejlepsi-rady.cz.

Obrovská krása slunečnice

Jedním z příkladů je nesmírně impozantní rostlina – Slunečnice. Tento ikonický symbol léta vyžaduje správný způsob péče, aby se zabránilo jejímu přerůstání a následnému zlomení. Slunečnice může být úžasnou ozdobou nejen v zahradě, ale také na balkóně či dokonce v bytě. Její pěstování je jednoduché a je také skvělou aktivitou pro děti.

Pro úspěšné pěstování slunečnice je důležité vybrat správnou odrůdu, která bude odpovídat tomu, zda máte k dispozici dostatek prostoru pro její vzrůst. Je třeba si všimnout, že existují i vytrvalé odrůdy slunečnic vhodné pro pokojové prostředí, takže je důležité nesměšovat tyto druhy.

K prospěšnému růstu potřebuje slunečnice slunné a chráněné stanoviště, kde není vystavena silným větrům. Proces výsevu začíná kolem poloviny dubna, kdy semínka zasazujeme do hloubky přibližně 2 cm a zachováváme mezi nimi odstup zhruba 20 centimetrů.

DŘÍVE JSME PSALI:

TIP redakce: sirup z mladých smrkových výhonků

Nikola Macáková — 28. 05. 2023
Nevšední sirup z mladých smrkových výhonků užívali už naši předkové na řadu neduhů. Můžete ho ale pít nejen pro jeho zdravotní úč...

Na podzim je vhodné sklízet semena, abychom mohli připravit slunečnice pro nový růst na jaře. Tento cyklus obnovy umožňuje, aby se krása slunečnic pravidelně objevovala ve vaší zahradě.

Zkrátka slunečnice jsou nejen okouzlujícím zjevem, ale také zajímavou rostlinou pro pěstování, která nám nabízí radostnou atmosféru léta a pestrost barev. Pamatujte na správnou péči a následujte tyto kroky, abyste si mohli užívat krásu těchto nádherných květin,“ dodává redakce našeho magazínu.

Použité zdroje: nejlepsi-rady.cz, redakční zdroje a informace
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání