TIP redakce: sirup z mladých smrkových výhonků

Publikuje: Nikola Macáková — 28. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » TIP redakce: sirup z mladých smrkových výhonků

Nevšední sirup z mladých smrkových výhonků užívali už naši předkové na řadu neduhů. Můžete ho ale pít nejen pro jeho zdravotní účinky.

Přidejte jej do čaje nebo řeďte vodou jako klasickou šťávu. „Mladé jarní výhonky smrku jsou měkoučké, takže se dají konzumovat jen tak nebo přidat do salátu nebo si z nich můžete připravit domácí přírodní medicínu – třeba sirup smrkáč nebo smrkový med, který stejně jako známější pampeliškový s včelím medem nic společného nemá, ale prostě se mu tak říká,“ doporučuje bylinkář na webu iprima.cz.

Postup přípravy receptu:

  1. Natrhané výhonky důkladně opláchněte studenou vodou a papírovou kuchyňskou utěrkou je jemně osušte.
  2. Zavařovací sklenici dobře vymyjte horkou vodou a nechte oschnout. Těsně před tím, než ji začnete plnit, ji ještě můžete vypláchnout trochou čistého alkoholu, nejlepší je například vodka, která není nijak aromatická. Pak můžete začít vrstvit. Na dno naskládejte první vrstvu výhonků do výšky asi pěti centimetrů a důkladně je upěchujte.
  3. Zasypte přibližně centimetrovou vrstvou cukru, na kterou položte dvě kolečka citronu i s kůrou. Na cukr dejte další pěticentimetrovou vrstvu výhonků a s vrstvením pokračujte, dokud nezaplníte celou sklenici. Poslední vrstvou by měl být cukr. Dosypávat ho můžete i v průběhu louhování.
  4. Hrdlo naplněné sklenice zakryjte celofánem a důkladně zagumičkujte. Zavařovačku postavte někam na slunné místo, nejlépe na okenní parapet, a obsah nechte dva až tři týdny louhovat, dokud se vám uvnitř nevytvoří hustá tmavá šťáva. Doba louhování závisí na slunci a teplotě, při chladnějších tmavých podmínkách se může protáhnout.
  5. Hotový sirup přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko a slijte do lahví. Skladujte nejlépe v lednici.

Sirup z mladého jehličí, ve sklenici. Zdroj: Nikola Macáková / redakce UdálostiExtra.cz

SIRUP
Smrkový sirup blahodárně pomáhá na průdušky, kašel, zvyšuje imunitu, rozpouští hleny, zmírňuje revma, tiší bolest končetin, svalů, zánět šlach, podporuje prokrvení kůže. Navíc má mladé jehličí vysoké množství vitamínů C. Sirup se dá přidávat do čaje, ředit vodou jako šťáva nebo si každé ráno dát každé ráno1 lžíci sirupu přímo do pusy Budete potřebovat jen mladé smrkové výhonky (3-5cm), třtinový cukr a citron (chemicky neošetřený).

Kdy, kde a jak smrkové výhonky sbírat

  • Na každém smrku na jaře najdeme svěží světlezelené konečky větví. Mladé výhonky se sbírají od dubna do června, v teplých oblastech se objevují dříve, ve vyšších polohách později.
  • Sbíráme co nejmenší výhonky do maximální délky 5 cm, ideální velikost je kolem 3 cm, jejichž jehličky ještě nejsou pichlavé.
  • Výhonky stříháme nebo vylamuje velmi opatrně, z jednoho stromu vždy jen několik výhonků, neolamujeme celé větve.
  • Na sběr smrkových výhonků si zajdeme do lesa za suchého počasí, ne v dešti nebo krátce po něm a co nejdál od rušné civilizace.

A co vy přátelé, již jste doma vyzkoušeli blahodárné účinky tohoto skvělého sirupu?

Zdroj: iPrima.cz,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu