Před 78 lety spáchal Hitler sebevraždu. Den předtím se oženil, proč?

Publikuje: Nikola Macáková — 01. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Před 78 lety spáchal Hitler sebevraždu. Den předtím se oženil, proč?

Před 78 lety, 30. dubna 1945 Adolf Hitler spáchal sebevraždu v berlínském bunkru. Den předtím, 29. dubna se však oženil s Evou Braunovou.

Proč se rozhodl vzít si ji právě den před svou smrtí? Podle knihy „Eva Braunová: Život s Hitlerem“ od Hei. Görtemakerové byla Eva Anna Paula Braunová, později Eva Anna Paula Hitlerová (*6. února 1912 Mnichov – †30. dubna 1945 Berlín), byla dlouholetá milenka a později manželka Adolfa Hitlera.

Eva Braunová se narodila v Mnichově, byla dcerou učitele Friedricha Brauna a Franzisky Braunové. V sedmnácti letech vzala práci asistentky ve fotoateliéru Heinricha Hoffmanna, oficiálního fotografa NSDAP. Tam se v roce 1929 seznámila s Hitlerem. Hitler ji v následujících letech často zval na jídlo nebo do kina. V roce 1936 se přestěhovala k Hitlerovi do Berghofu poblíž Berchtesgadenu. Její politický vliv na Hitlera není znám, ale předpokládá se, že byl minimální. Adolf a Eva se nikdy neobjevili na veřejnosti jako pár, Hitler se totiž obával ztráty popularity mezi ženami,“ uvádí Wikipedia.

Eva Braunová se svým psem (Eva Braun with dog at the Berghof) Zdroj: Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059 / CC-BY-SA

Na přelomu března a dubna 1945 odjela Braunová z Mnichova do Hitlerova bunkru v Berlíně. Tam 29. dubna 1945 uzavřeli manželství. Následující den, po zjištění, že Berlín bude brzy obsazen Rudou armádou, společně spáchali sebevraždu,“ píše k tématu otevřená encyklopedie.

Vztah mezi nimi byl dlouho tajný a Hitler se snažil udržovat svůj vztah s Braunovou před širokou veřejností velmi diskrétně.

Braunová se stala oficiálně Hitlerovou partnerkou až v roce 1936, kdy se přestěhovala do Berlína a začala žít s ním v jeho rezidenci.

Podle zdrojů z MI5, britské tajné služby, byl Hitler velmi ochotný učinit jakékoli kroky, aby udržel svůj vztah s Braunovou přísně utajen. V roce 1944, kdy se Hitler dozvěděl, že se jeho sestra Geli Raubalová zastřelila, obával se, že by se mohla veřejnost dozvědět, že Braunová je jeho milenkou a partnerkou. Proto se rozhodlo, že Braunovou přestěhuje do Berlína a bude s ní žít v tajnosti.

Podle zdrojů z Tagesspiegel.de, německého deníku, se Hitler a Braunová rozhodli vzít se navzájem den před Hitlerovou smrtí. Je možné, že Hitler chtěl ukončit svůj život s pocitem, že má někoho, kdo ho miluje a kdo bude s ním alespoň v jeho posledních chvílích.

Nicméně, podle zdrojů z The Guardian, britského deníku se spekuluje, že Hitler se oženil s Braunovou, aby ji ochránil před trestem smrti, který by jí hrozil, pokud by byla odhalena jako jeho partnerka. Celkově lze tedy říci, že důvod, proč se Hitler rozhodl vzít si Braunovou den před svou smrtí, zůstává nejasný.

Smrt Hitlera a Braunové

Celý den 30. dubna dopadaly na Říšské kancléřství v Berlíně nepřetržitě ruské granáty. Pod kancléřstvím a téměř čtyři metry silným betonem se v bunkru týden před svou smrtí skrýval Hitler, jeho žena Eva Hitlerová (rozená Braunová), Goebbelsovi a jejich děti, osobní garda a Hitlerovi nejbližší spolupracovníci. Generál Weidling kolem poledne Hitlerovi řekl, že německá armáda udrží Berlín maximálně do večera. Kolem 12:30 hodiny oznamuje Hitler, že on a jeho žena spáchají sebevraždu, s tím, že chce být spálen, jelikož se obává, aby se jeho tělo nedostalo do ruských rukou. Goebbels ještě přemlouvá Hitlera, aby se ještě pokusil o útěk a řídil válku z Obersalzbergu. Hitler však své rozhodnutí nemění a odchází do své ložnice,“ píše k tématu Wikipedia.

Obálka amerických novin z 3. května 1945 oslavujících Hitlerovu smrt. Zdroj: US Army – Stars and Stripes, the official US Army magazine. / wikipedia.org

Zde on a jeho manželka spáchali sebevraždu rozkousnutím ampulky kyanidu a stisknutím spouště pistole (Walther PPK). Těsně před smrtí měl zakřičet: „Bez nacionálního socialismu nemůže Německo existovat!“ Komorník Heinz Linge otevírá v 15:40 hodin odpoledne dveře a nachází mrtvého Hitlera sedícího na pohovce vedle své ženy. Linge za pomoci tří SS-manů odnesl Hitlerovo tělo a jeho manželky asi tři metry ode dveří bunkru, polil těla benzínem a zapálil je. Německé armádě na konci války docházelo palivo, a tak musel dát jeden z Hitlerových generálů rozkaz k vyčerpání paliva z aut na parkovištích. Kolem 18:00 zjišťuje důstojník SS Ewald Lindloff, že jejich těla jsou spálena a roztrhána dělostřeleckými granáty. Rýčem je pohřbívá do jednoho kráteru po granátu.

Kolem 18:30 hodiny podvečerní téhož dne se ruští vojáci dostávají do budovy Říšského sněmu. Asi o hodinu později spáchají Goebbelsovi společně sebevraždu, také kyanidem. 1. května říšské rádio vysílá zprávu o Hitlerově smrti. Jediní přeživší svědkové z bunkru byli sekretářka Traudl Junge, komorník Heinz Linge, osobní pobočník Otto Günsche a telegrafista Rufus Misch, všichni padli do ruského zajetí,“ uvádí veřejná encyklopedie v krátkém výpisu.

Dne 2. května 1945 dobyly Berlín jednotky sovětské armády a 7. května 1945 byla podepsána kapitulace Německa, která vešla v platnost druhého dne, ve 23:01 hodin večer.

DŘÍVE JSME PSALI:

90 let od doby, kdy byl Adolf Hitler jmenován kancléřem Německa

Nikola Macáková — 31. 01. 2023
Včera tomu bylo přesně 90 let, co byl 30. ledna 1933 nacistický vůdce Adolf Hitler jmenován do úřadu německého kancléře.

Dlouhá léta se vedly spory o smrti Hitlera, zda skutečně spáchal sebevraždu, či zda se mu přece jen nepodařilo z obklíčeného Berlína uprchnout. Dnešní moderní poznatky naznačují, že Hitler skutečně v Berlíně zemřel a že byly jeho ostatky částečně spáleny. V archivech v Moskvě z nich byly zachovány pouze části lebeční kosti a čelisti. Výzkum lebeční kosti z roku 2009 odhalil, že nepatřila Hitlerovi, ale ženě mezi 20 a 40 lety. Zuby v čelistní kosti však odpovídaly Hitlerovým stomatologickým záznamům. V roce 2018 francouzští patologové znovu zkoumali dochované zuby a spodní čelist a definitivně potvrdili, že skutečně patřily Hitlerovi. Následky chemických reakcí také potvrdily pozření kyanidu,“ dodává veřejný zdroj.

Použité zdroje: Wikipedia (Eva Braunová), Wikipedia (Adolf Hitler), Heike B. Görtemakerová: Eva Braunova. Život s Hitlerem [překlad; Vlasta Reittererová], MI5 (Britská tajná služba), tagesspiegel.de (Německý deník), The Guardian (Britský deník)
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu