Omán – Tajemná země na Blízkém východě

Publikuje: Nikola Macáková — 13. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Omán – Tajemná země na Blízkém východě

Omán, plným názvem Sultanát Omán, je arabský stát v jihozápadní Asii, přesněji v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící na pobřeží při Arabském moři a Ománském zálivu.

Na severu sousedí se Spojenými arabskými emiráty (délka hranice 410 kilometrů), na jihozápadě s Jemenem (288 kilometrů) a na západě se Saúdskou Arábií (676 kilometrů). Celková rozloha země je 309 500 km². Součástí Ománu jsou též exklávy Madha a Musandam. Ty byly součástí neshod mezi Ománem a Spojenými arabskými emiráty, nicméně v roce 2003 oba státy údajně ratifikovaly a podepsaly smlouvu o konečném ustanovení společných hranic. Podrobnosti ohledně dohody ovšem nebyly doposud zveřejněny,“ uvádí k tématu Wikipedia.

Tato země je bohatá na historii, kulturu a krásnou přírodu. Je to skvělé místo pro ty, kteří hledají dovolenou plnou dobrodružství a zároveň chtějí poznat novou kulturu.

Omán je aktuálně velmi oblíbenou destinací pro turisty z celého světa. Má mnoho krásných pláží, hor a pouští. Můžete si užívat nejen slunce a moře, ale také prozkoumat historické památky, jako jsou starobylé pevnosti a mešity.

Pro ty, kteří chtějí strávit dovolenou v Ománu, je zde mnoho možností ubytování. Můžete si vybrat z mnoha luxusních hotelů a resortů, nebo se rozhodnout pro tradiční ubytování v beduínských stanech.

Cestovní agentury nabízejí různé zájezdy do Ománu, které zahrnují vše, co k tomu potřebujete, abyste si užili nezapomenutelnou dovolenou. Tyto zájezdy zahrnují vše od ubytování a letenek až po výlety a prohlídky.

Lidé v Ománu jsou velmi přátelští a vstřícní. Můžete se setkat s mnoha lidmi, kteří vám rádi ukážou svou zemi a sdílejí s vámi své zkušenosti a tradice. Zkrátka, Omán je skvělá volba pro ty, kteří hledají dovolenou plnou dobrodružství a zároveň chtějí poznat novou kulturu. Můžete si užít krásnou přírodu, historické památky a setkat se s přátelskými lidmi. Tak proč nezkusit Omán jako svou další destinaci na dovolenou?

Doprava
Délka letu z Prahy do Ománu závisí na konkrétních leteckých společnostech a trasách, které nabízejí lety mezi těmito dvěma destinacemi. Obvykle existují přímé lety z Prahy do hlavního města Ománu, Maskatu. Doporučujeme se vždy obrátit na konkrétní leteckou společnost nebo vyhledávač letů pro nejaktuálnější informace. Přímý let z Prahy do Maskatu obvykle trvá přibližně 5 až 6 hodin. Některé lety mohou mít krátké přestupy, například v Dubaji nebo Dauhá, které jsou obvyklými zastávkami na trase. Při přestupu může celková doba letu záviset na přestupu a na čekání na spojení.

Ubytování
Naše redakce vybrala jeden z mnoha úžasných hotelů, který Omán nabízí. Jako příklad uvádíme hotelový resort Al Bustan Palace, A Ritz-Carlton Hotel (Maskat). Tento luxusní hotel je zářivou perlou Ománu. Nacházíte se v malebné lokalitě u pobřeží Ománu a nabízí prvotřídní ubytování a vybavení. Hosté oceňují jeho nádhernou architekturu, rozsáhlé bazény, wellness centrum a vynikající, až nadstandardní služby. Pokud hledáte jedinečný zážitek a luxusní prostředí, Al Bustan Palace je skvělou volbou. Ze všech svých pokojů nabízí krásný výhled na oceán, hory nebo zahrady, díky čemuž dodá vaší dovolené o kapku více romantiky. Hotel Al Bustan Palace, The Ritz Carlton je oceněn mnoha cenami a nachází se zde nejvyšší a nejhonosnější atrium s kopulí o výšce 37 m, která je bohatě zdobená. Ze stropu visí 9 metrový křišťálový lustr. V hotelu se také nachází patro, které patří celé sultánovi, který ho zde občas využívá k svému odpočinku.

Hotel Al Bustan Palace, The Ritz Carlton. Zdroj: exclusivetours.com (tiskový servis)

V tomto luxusním hotelu Al Bustan Palace, The Ritz Carlton je 250 zrekonstruovaných pokojů a suitů tak, aby odrážely místní tradiční arabskou architekturu a styl. Každá místnost je tak oživena pečlivě vybranými a ručně vyrobenými tapetami. Nejmenší kategorie začíná na 40 m², což je pro základní kategorie docela prostorné. Pokud si chcete ale užít něco extra a cítit se jako pravý sultán, určitě zkuste obrovský, 300 m² prostorný Presidential Suite s přímým výhledem do hor nebo na moře.

Kuchyně
Příběh ománského lidu je nerozlučitelně spjatý s mořem – nejen díky štědré nabídce mořských plodů, které jim odpradávna přinášelo na stůl, ale především díky obchodním cestám, které Omán propojovaly se zbytkem starověkého světa. Dávno před objevením ropy byli Ománci námořníci, rybáři, farmáři datlových palem a kočovní beduíni. Jejich strava byla založena na trvanlivých surovinách, díky kterým mohli přežít hubené roky. V horších časech tvořily základ jejich jídelníčku sušené datle a velbloudí mléko. V lepších časech pak na jejich stolech objevila rýže dochucovaná exotickým kořením ze vzdálenějších koutů Asie. Tradičně se jedlo s rodinou a přáteli – z velkých hrnců si každý nabíral každý rukou, bez použití příborů. Tato tradice se drží v Ománu dodnes.

Měna
Oficiální měnou je ománský riál (OMR), který se dělí na 1000 bais. V hotelích a obchodech lze platit kartou. Chcete-li si peníze raději směnit, přivezte si hotovost v eurech nebo amerických dolarech. Poplatky nejsou zpravidla účtovány. (1 USD = cca 0,38 OMR).

Velbloudi v Ománu… Zdroj: rimazrauf ze služby pixabay

Cestovní pas, vízum a očkování
Je nutný cestovní pas platný min. 6 měsíců ode dne vstupu a vízum. Občané ČR si o ně mohou zažádat prostřednictvím online aplikace na webové stránce Ománské královské policie (evisa.rop.gov.om), v sekci „Apply for Unsponsored Visa“. Ománská strana tento postup doporučuje. Občanům ČR je uděleno vízum po příletu zdarma na dobu 14 dní. Očkování není nutné.

DŘÍVE JSME PSALI:

Egypt: Čechy nejoblíbenější destinace pro skvělou dovolenou

Nikola Macáková — 08. 05. 2023
Egypt, je transkontinentální země překlenující severovýchodní roh Afriky a jihozápadní roh Asie pozemním mostem tvořeným Sinajským poloostrovem.
Použité zdroje: Wikipedia (Omán)
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu