Může aromaterapie skutečně nahradit druhý šálek kávy?

Publikuje: Nikola Macáková — 15. 04. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Může aromaterapie skutečně nahradit druhý šálek kávy?

Pro mnoho lidí je šálek kávy nezbytnou součástí ranní rutiny. Kofein v kávě jim pomáhá probudit se a získat energii na začátek dne.

Nicméně, stále více lidí hledá alternativy ke kávě, které by jim pomohly získat energii a zlepšit náladu. Jednou z těchto alternativ je aromaterapie.

Aromaterapie je terapeutické použití esenciálních olejů z rostlin, jako jsou levandule, rozmarýn nebo máta peprná, k léčebným účelům. Tyto oleje se používají k inhalaci nebo k masážím a mají mnoho pozitivních účinků na lidské tělo a mysl. Tématu se věnoval online magazín yahoo.com/lifestyle.

Aromaterapie doslova znamená „léčbu pomocí vůní“. Je složen ze dvou slov: „aroma“ – vůně a „terapie“ – léčba.

V aromaterapii se používají rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový aj.), do kterých se přidávají přírodní éterické oleje. Oleje se míchají těsně před masáží a to podle potřeby údajného účinku – buď stimulující (jang), nebo uklidňující (jin). Tato forma ošetřování se řadí pod alternativní medicínu. Mezi nejrozšířenější éterické oleje patří: citrusy (citron, pomeranč, mandarinka, bergamot..), jehličnany (borovice, jedle, cypřiš…) citronová tráva, levandule, cedrové dřevo, zázvor, a pod. Mezi drahé a vzácnější éterické oleje patří např. santalové dřevo, jasmín, růže,“ píše k tématu zdroj Wikipedia.

Levandule je například známá svými uklidňujícími účinky a pomáhá snižovat úzkost a stres. Rozmarýn zase podporuje koncentraci a paměť. Máta peprná pak pomáhá stimulovat mysl a zlepšuje náladu.

Mnoho lidí se ptá, zda může aromaterapie skutečně nahradit druhý šálek kávy. Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Záleží na tom, jaký účinek od aromaterapie očekáváte.

Pokud hledáte alternativu ke kávě, která vám pomůže získat energii a zlepšit náladu, může být aromaterapie skvělou volbou. Esenciální oleje mohou pomoci stimulovat mysl a zlepšit náladu, aniž by způsobily nervozitu nebo podrážděnost, které mohou být spojeny s příliš mnoho kofeinu.

Nicméně, pokud hledáte alternativu ke kávě, která vám pomůže zůstat vzhůru a soustředit se na práci, může být káva stále nejlepší volbou. Kofein v kávě má stimulační účinky na centrální nervový systém a může pomoci zlepšit vaši koncentraci a pozornost.

Aromaterapie, jak již bylo v článku zmíněno může být skvělou alternativou ke kávě pro lidi, kteří hledají přirozený způsob, jak zlepšit svou náladu a energii. Esenciální oleje jako levandule, rozmarýn a máta peprná mají mnoho pozitivních účinků na lidské tělo a mysl. Nicméně, pokud hledáte alternativu ke kávě, která vám pomůže zůstat vzhůru a soustředit se na práci, může být káva stále nejlepší volbou.

Aromamasáž
Aromamasáž neboli aromaterapeutická masáž zahrnuje ošetření celého těla od vlasové části hlavy až po prsty u nohou vonnými oleji

Aromatická inhalace
Inhalace aromatických olejů údajně může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit chladu, tepla nebo povzbuzení. Má být využívána při léčbě psychických nebo psychosomatických onemocnění.

Aromaterapeutická koupel
Aromatická koupel se od klasické léčebné koupele liší přidaným éterickým olejem nebo aroma směsí. Koupel je příjemně relaxační a uklidňující.

Kritika lékařů

Lékařské důkazy o tom, že aromaterapie dokáže vyléčit nebo zabránit byť jediné nemoci chybí. V roce 2015 zveřejnilo australské ministerstvo zdravotnictví přehled „alternativních“ terapií, ve kterém se snažilo zjistit, zda jsou vhodné pro úhradu ze zdravotního pojištění. Aromaterapie byla jednou ze sedmnácti hodnocených terapií, u nichž chyběly jasné důkazy o jejich účinnosti. Mnoho dalších přehledů podobně uvádí absenci důkazů pro aromaterapii jako léčbu. Chybí velké, dobře navržené, vhodně randomizované a kontrolované studie. Navíc existují studie, které ukazují, že některé esenciální oleje mohou být pro člověka toxické, Dle průzkumu, který mezi 101 náhodně vybranými odborníky. APA provedl John Nocross, jde o zcela zdiskreditovanou metodu léčby k léčbě duševních poruch a Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a při použití v neředěné formě, často označované jako čistá aplikace, mohou dráždit pokožku. Proto se pro lokální aplikaci obvykle ředí s nosným olejem, jako je jojobový, olivový, sladký mandlový nebo kokosový olej. U mnoha olejů z citrusových kůrek lisovaných za studena, jako je citron nebo limetka, se mohou vyskytnout fototoxické reakce. Mnoho esenciálních olejů obsahuje chemické složky, které jsou senzibilizující (po několika použitích způsobují reakce na kůži a ještě více ve zbytku těla),“ uvádí Wikipedia.

„Chemické složení éterických olejů může být ovlivněno herbicidy, pokud jsou rostliny pěstované oproti původním, divoce rostoucím,“ dodává závěrem veřejný zdroj.

DŘÍVE JSME PSALI:

Nebezpečné elektronické cigarety: jak ohrožují naše zdraví

Nikola Macáková — 10. 04. 2023
Elektronické cigarety, také známé jako e-cigarety, se staly populární alternativou k tradičnímu kouření. 

Zajímavým tématem je také alternativní a komplementární medicína, která svým způsobem úzce navazuje na téma aromaterapie. Tématu „Alternativní a komplementární medicína,“ ve zkratce užívané též CAM se budeme věnovat v nějakém příštím článku na našem magazínu.

Použité zdroje: Wikipedia, yahoo.com/lifestyle, CAM,
(redakční text)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu