Kouzelné houby: od nejznámějších po nejoblíbenější mezi houbaři

Publikuje: David Bárta — 16. 06. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Kouzelné houby: od nejznámějších po nejoblíbenější mezi houbaři

Houbaření je v České republice oblíbenou tradicí, která přitahuje tisíce nadšených houbařů každý rok.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že tato houbařská činnost nejenže poskytuje zábavu a relaxaci, ale také nabízí možnost objevovat a ochutnat širokou škálu jedlých hub.

V tomto článku se okrajově podíváme na nejznámější jedlé houby, které lze nalézt v naší zemi, a také na ty, které jsou mezi houbaři údajně nejoblíbenější. Nezapomněli jsme ani na „známou“ Muchomůrku.

Houbaření je záliba, která spočívá v chození po lese a hledání a sbírání hub. Někteří houbaři pěstují houby i doma. Češi jsou považováni za nejvášnivější houbaře na světě, alespoň jednou ročně vyrazí na houby přes sedmdesát procent obyvatel České republiky, což nemá ve světě obdoby a což z Česka dělá tzv. houbařskou velmoc. Podle České zemědělské univerzity připadalo v roce 2006 na jednu českou domácnost 8,2 kg nasbíraných hub,“ píše k tématu Wikipedia.

Kromě Čechů je houbaření široce rozšířeno v zemích Evropy ležící severovýchodně od České republiky (Rusko, Polsko, Slovensko, Finsko). V ostatních zemích Evropy není tato záliba příliš rozšířená a praktikují je pouze malé zájmové spolky a skupiny. V západní Evropě se spíše jedí jen pěstované žampióny. Houbaření je rozšířenější v některých oblastech Skandinávie. Mimo Evropu je sběr a pěstování hub rozšířeno zejména v jihovýchodní Asii,“ dodává krátce internetová encyklopedie.

Košík hub. Zdroj: George Chernilevsky / Volné dílo / CC0

Redakce vybírá jen některé z těch nejznámějších jedlých hub, které jsou mezi houbaři velmi oblíbené, a to nejen mezi houbaři – profesionály.

 1. Hřib (Boletus): Hřib (Boletus Fr.) je rod hub z čeledi hřibovitých a řádu hřibotvarých. „Následující přehled znázorňuje taxonomické rozdělení rodu hřib (Boletus). V přehledu jsou uvedené i položky, které byly původně popsány (či dočasně klasifikovány) jako samostatný druh a později překlasifikovány na poddruh, varietu či formu jiného druhu,“ jak uvádí internetová encyklopedie. V takovém případě jsou uvedeny pod původním druhovým názvem s poznámkou o aktuálním zařazení a graficky začleněny pod nadřazený druh. Více například zde. <<
 2. Bedla vysoká (Macrolepiota procera): Bedla vysoká (Macrolepiota procera, někdy také Lepiota procera) je jedlá a velmi chutná stopkovýtrusná houba z čeledi pečárkovité. Je vhodná ke sběru a kulinářskému užití. K požívání je vhodný především klobouk, třeň je tuhý. Pozor na záměnu s bedlou ostrošupinnou (Lepiota aspera) nebo bedlou chřapáčovou (Lepiota helveola) které jsou smrtelně jedovaté a od kterých se liší posuvným prstenem.
 3. Liška obecná (Cantharellus cibarius): Liška obecná (Cantharellus cibarius) je známá jedlá houba z čeledi liškovitých. Její žluté plodnice jsou kulinářsky ceněné. „Český název vychází z podobnosti mezi barvou plodnic a liščí srsti. Na Moravě a na Českomoravské vrchovině se tyto houby označují jako kuřátka, ve Slezsku kurky[1] a na Slovensku jako kuriatka. Mezi její další lidové názvy patří kořátka, kuřičky či kurčata,“ píše Wikipedia.
 4. Ryzec smrkový (Lactarius deterrimus): je oblíbená jedlá houba z čeledi holubinkovité, jejíž plodnice se vyznačují roněním oranžově červeného mléka. Tento druh byl dlouho považován za pouhou varietu příbuzného a velmi podobného jedlého ryzce pravého (Lactarius deliciosus).
 5. Klouzek obecný (Suillus luteus (L. ex Fr.) S. F. Gray): je ve většině literatury uváděna jako výborná jedlá houba vhodná ke konzumaci prakticky ve všech úpravách. Někteří autoři však uvádějí, že není pro každého dobře stravitelná a doporučují její konzumaci pouze omezeně.
 6. Kozák březový (Leccinum scabrum): je jedlá houba z čeledi hřibovité rozšířená na severní polokouli. Roste v symbióze s břízami, sbírá se od června do konce října. Vyskutuje se v listnatých i smíšených lesích, u cest, v nížinách i v horách – vždy ale výhradně pod břízami.
 7. Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm., Führer Pilzk.: 24, 104 (1871)): je jedlá dřevokazná houba z čeledi hlívovitých. Je velmi podobná hlívě plicní, která sice také roste na podobných stromech, ale od jara do podzimu a má světlejší barvu. Hlíva ústřičná je široce rozšířená houba rostoucí po celém světě, roste v mírném pásmu i v subtropických lesích.

Nejznámější jedovaté houby mezi které patří například:

 •  Muchomůrka zelená, resp. muchomůrka hlíznatá (Amanita phalloides E. M. Fries, 1833): je považována za nejjedovatější a nejnebezpečnější houbu Evropy a Severní Ameriky – způsobuje zde nejvíce smrtelných otrav. Je nejen prudce jedovatá, ale navíc se první příznaky otravy objevují až v okamžiku, kdy je jed vstřebán v organismu a jsou již těžce zasaženy důležité orgány (zejména játra). Amatérští houbaři ji mohou zaměnit se žampiony a dalšími druhy jedlých hub.
 • Čechratka podvinutá (Paxillus involutus): je jedovatá houba z čeledi čechratkovitých. Dlouho byla považována za jedlou; ukázalo se však, že obsahuje látky, které mohou za určitých okolností vzbudit tak silnou reakci lidského imunitního systému, která je spojena s rozpadem červených krvinek, že to ohrozí život konzumenta.
 • Helmovka ředkvičková (Mycena pura): je drobná, hojně rozšířená, slabě jedovatá houba s narkotickými účinky z čeledi Mycenaceae (helmovkovité).
 • Hřib satan (Rubroboletus satanas (Lenz) Kuan Zhao et Zhu L. Yang 2014): je jedovatá houba z čeledi hřibovitých. Patří do skupiny tzv. modrajících a barevných hřibů. Satan je také největší hřib, který se vyskytuje na území bývalého Československa.
 • Baňka velkokališná (Sarcosphaera coronaria, též Sarcosphaera crassa): je v České republice vzácná jedovatá vřeckovýtrusná houba(viz. fotografie), patřící do čeledi kustřebkovitých.

Baňka velkokališná. „Velice vzácná a jedovatá houba.“ Zdroj: Ron Pastorino (Ronpast) / CC BY-SA 3.0

Houbaření je fascinující a oblíbenou aktivitou v České republice. Znát nejen nejznámější jedlé houby, ale také ty, které jsou mezi houbaři nejoblíbenější, je důležité pro bezpečné a radostné houbařské dobrodružství. Pamatujte však vždy na opatrnost a seznámení se s druhy hub, abyste se vyhnuli nežádoucím omylům a zajistili si příjemný zážitek z houbaření.

V dnešní době dokonce existují i nejrůznější moderní online aplikace, které vám údajně bezpečně pomohou rozpoznat o jakou houbu by se mělo v daném případě jednat, ovšem není nad to, když si se sebou vezmete zkušeného houbaře, který by Vám ochotně poradí.

… a protože jsme z Čech a milujeme houby přikládáme zde klasický recept na jednu z nejoblíbenějších českých polévek.

Bramborová polévka. Zdroj: Matěj Baťha / CC BY-SA 3.0

Domácí bramboračka s houbami – Chuťový zážitek z české kuchyně

Ingredience:

 • 4 středně velké brambory
 • 200 g čerstvých hub (např. lišky, hříbky)
 • 1 cibule
 • 2 stroužky česneku
 • 2 l zeleninového vývaru
 • 1 lžíce oleje
 • 2 lžíce másla
 • 2 lžičky majoránky
 • 1 lžička sladké papriky
 • Majoránka
 • Bobkový list
 • Sůl a pepř dle chuti
 • 200 ml smetany na vaření

Kuchařský postup:

 1. Brambory oloupejte a nakrájejte na menší kostičky. Cibuli a česnek nadrobno nakrájejte.
 2. V hrnci zahřejte olej a rozpusťte máslo. Přidejte nakrájenou cibuli a česnek a osmahněte je dozlatova.
 3. Přidejte nakrájené houby a brambory. Promíchejte a nechte krátce restovat.
 4. Přisypte majoránku, sladkou papriku, sůl a pepř. Dobře promíchejte.
 5. Zalijte zeleninovým vývarem a nechte vařit na středním ohni asi 20 minut, nebo dokud se brambory změknou.
 6. Po uvaření polévku rozmixujte pomocí tyčového mixéru, dokud nedosáhnete hladké konzistence.
 7. Přidejte smetanu na vaření a promíchejte. Dochutíme solí a pepřem podle chuti.
 8. Bramboračku přiveďte k varu a nechte ji ještě chvíli prohřát.

Známá recenze: Bramboračka s houbami, je jednou z nejoblíbenějších polévek v české kuchyni. Je to pochoutka, která zahřeje duši i tělo. Její jedinečná kombinace brambor, hub a koření vytváří bohatou a lahodnou doslova chuťovou symfonii.

Tato bramboračka se těší velké oblibě mezi houbaři, kteří si sami sbírají čerstvé houby v lese a pak je využijí v tomto receptu. Čerstvost hub dodává polévce intenzivní chuť a aromatickou vůni. Bramboračka je oblíbená jak v rodinných kruzích, tak i na tradičních českých venkovských slavnostech a festivalových akcích. Je to polévka, která nezklame. Je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu. Kombinace měkkých brambor, jemných hub a koření vytváří harmonický celek, který rozproudí chuťové buňky. Bramboračka s houbami je ideální volbou pro ty, kteří hledají teplou a sytou večeři po náročném dni.

Pokud jste milovníkem české kuchyně a přírody, rozhodně si nenechte ujít vyzkoušet tuto výjimečnou bramboračku s houbami. Je to chuťová exploze, kterou si zamilujete a rádi se k ní budete vracet znovu a znovu.

Použité zdroje: Wikipedia (Houbaření),
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu