Kamikaze letci z druhé světové války: zbytečná oběť většiny, jen 1 z 9 dosáhl cíle

Publikuje: Nikola Macáková — 17. 07. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Kamikaze letci z druhé světové války: zbytečná oběť většiny, jen 1 z 9 dosáhl cíle

Během druhé světové války se kamikaze stali symbolem neuvěřitelné oddanosti a odvahy japonského císařského námořnictva.

Tito sebevražední piloti se snažili zasadit smrtící úder nepřátelským lodím, obětujíce vlastní život. Přestože jsou kamikaze často chváleni za svou hrdinskou statečnost, statistiky odhalují hrozivou pravdu: pouze 1 z 9 kamikaze letců dosáhl svého cíle,“ uvádí web nationalww2museum.org.

Tato ztráta životů byla nepochybně tragická, a tak si klade otázku: Proč tak vysoké procento kamikaze letců selhalo?

Kamikaze nalétává na USS Missouri. Zdroj: archiv, U.S. federal government / Wikipedia commons / CC0 (volné dílo)

Příčiny selhání kamikaze letců:

Technologická převaha nepřítele.Během druhé světové války měli Spojenci technologickou převahu nad Japonskem. Jejich radarové systémy a letecké obranné systémy umožňovaly předvídat a bránit se před útoky kamikaze letců. Nepřátelské lodě byly vybaveny protiletadlovými zbraněmi, které měly vysokou účinnost proti nízko letícím cílům, jako byli kamikaze letci. Tyto faktory výrazně snižovaly úspěšnost kamikaze misí,“ dodává web.

Ochranné opatření nepřátelských lodí.Nepřátelské lodě byly vybaveny různými obrannými mechanismy, které měly za cíl minimalizovat poškození způsobené kamikaze útoky. Patřily sem například příčné sítě a polštáře z protitorpédového materiálu, které měly zabraňovat průniku kamikaze letců do vitálních částí lodí. Tyto opatření výrazně snižovaly šanci kamikaze letců na úspěch,“ píše se na webu britannica.com.

Nízká úroveň výcviku a zkušeností.Kamikaze letci byli často relativně nezkušení piloti, kteří byli nasazeni do akcí bez dostatečného výcviku. Japonské císařské námořnictvo trpělo nedostatkem zkušených pilotů a zdrojů. Kvůli tomu bylo mnoho pilotů kamikaze nasazeno do boje s minimálním leteckým výcvikem. Nedostatek zkušeností v kombinaci s technologickou převahou nepřítele výrazně snižoval úspěšnost kamikaze útoků,“ dodává k tématu web history.com.

Letadlová loď USS Bunker Hill po dvou zásazích kamikaze. Zdroj: archiv, U.S. Navy; photo 80-G-274266 / Wikipedia commons / CC0 (volné dílo)

Základním zjištěním je, že většina kamikaze letců z druhé světové války zemřela zbytečně. S pouhým jedním úspěšným útokem na devět pokusů lze říci, že kamikaze strategie byla takticky neefektivní. Technologická převaha nepřítele, ochranná opatření na nepřátelských lodích a nedostatečný výcvik a zkušenosti kamikaze letců přispěly ke snížení jejich úspěšnosti,“ píše k tématu britský list The Guardian v článku „Kamikaze: The Second World War’s Most Devastating Weapon.“

DŘÍVE JSME PSALI:

Tajemná chebská podzemí. Nacistická továrna či UFO?

Nikola Macáková — 21. 01. 2023
Dlouhá léta se spekulovalo nad tím, co ve skutečnosti ukrývají tajemná chebská podzemí. Badatelé a záhadologové mají jasno.

Je třeba si uvědomit, že kamikaze letci byli obětmi militaristické propagandy a do jisté míry i zoufalství Japonska v závěru války. Jejich příběhy jsou stále považovány za příklad neobyčejné odvahy a sebeobětování. Nicméně, tragická statistika úspěšnosti kamikaze misí nám připomíná, že většina těchto hrdinů obětovala své životy marně.

Použité zdroje: nationalww2museum.org, britannica.com, history.com, theguardian.com, redakční informace, internet (Al)
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu