Bezstarostná dovolená: jak předejít cestovatelskému průjmu

Publikuje: Nikola Macáková — 08. 07. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Bezstarostná dovolená: jak předejít cestovatelskému průjmu

Cestování obecně je jedním z nejvíce očekávaných zážitků během dovolené. Přinášíme cenné rady.

Tématu cestování a prevence se věnoval web zajímavaevropa.cz s odkazem za portál medicalnewstoday.com s tím, že nové destinace, zajímavé setkání a fascinující kultury jsou důvody, proč se naše srdce těší na dobrodružství v cizích zemích. Nicméně, někdy může vaši pohodovou dovolenou zkazit také nepříjemné zdravotní potíže, zejména pak obávaný cestovatelský průjem přijít jako nezvaný host, který dokáže značně zkazit vaše zážitky. Abyste se vyhnuli této nepříjemnosti, přinášíme vám několik tipů, jak si udržet zdraví a vyhnout se zdravotním potížím.

Hygienická opatření jsou základním předpokladem Hygiena je klíčová pro prevenci cestovatelského průjmu. „Nezapomínejte si pravidelně mýt ruce mýdlem a vodou, zejména před jídlem, ale obecně kdykoliv, kdy to jen bude možné. Zde platí, že hygieny není nikdy dost. Mějte vždy při sobě dezinfekční gel a používejte ho po dotyku veřejných povrchů. Dnes je již velmi snadné hygienu dodržovat prakticky kdekoliv, tak toho využijte,“ píše se na webu medicalnewstoday.com

DŘÍVE JSME PSALI:

Chorvatsko versus Černá Hora: srovnání letních dovolených v těchto středomořských rájích

David Bárta — 24. 06. 2023
Pokud se rozhodujete, kam letos vyrazit na dovolenou, Chorvatsko a Černá Hora patří mezi zajímavé volby.

Stravujte se s rozvahou

Místní kuchyně je nezbytnou součástí poznávání nové kultury. Nicméně, je důležité být opatrný při výběru jídel. Jezte pouze v ověřených restauracích a vyhýbejte se pouličním stánkům, pokud si nejste jisti jejich hygienickými podmínkami. Vyhýbejte se nedostatečně tepelně upraveným jídlům, salátům a nedovařeným potravinám. Pečlivě omyjte ovoce a zeleninu, kterou si koupíte, a raději si vyberte ovoce, které si můžete oloupat. Hygienické podmínky při přípravě jídel se mohou v řadě zemí dramaticky lišit. Navíc není dobrým měřítkem ani to, že místní toto jídlo běžně jedí. Oni mohou být zvyklí na jiné bakterie a mohou být daleko odolnější než vy.

S vodou velmi opatrně

Kromě jídla je také důležité dbát na správný příjem tekutin. Pijte pouze balenou vodu nebo vodu, kterou jste pečlivě převařili. Vyhýbejte se ledovým kostkám, pokud nejste si jisti, z jaké vody byly vyrobeny. Omezte konzumaci alkoholu, zejména v exotických destinacích, který může mít nepříznivý vliv na zažívání. Voda je v řadě destinací skutečně zásadní problém. Je sice lákavé vyhnout se kupování balených vod a šetřit přírodu, ale v řadě destinací to skutečně není možné.

Očkování a léky

Před odjezdem do destinace konzultujte s odborníkem očkování a léky, které byste měli mít se sebou. Některé země vyžadují povinné očkování proti určitým nemocem. Doporučené vakcinace vám pomohou snížit riziko infekce a vážných zdravotních problémů. Dále si přibalte léky na běžné trávicí potíže, jako jsou průjmy a zažívací obtíže. Mějte také při sobě prostředky na rehydrataci, jako jsou prášky na elektrolyty, abyste se vyrovnali se ztrátou tekutin.

Doporučuje se pravidelně kontrolovat nejnovější požadavky na cestování v souvislosti s onemocněním COVID-19 a konkrétní požadavky na testování platné pro vaši destinaci, včetně případných mezipřistání a přestupů na návazné lety,“ uvádí web emirates.com.

Abyste mohli nastoupit do letadla, musíte splnit požadavky každé země, do které / přes kterou budete cestovat1. S ohledem na vaši nedávnou cestovní historii se na vás mohou vztahovat také další předpisy,“ píše se dále na webu.

Je důležité si uvědomit, že informace se mohou měnit a že je třeba je pravidelně aktualizovat. Je to dobrý zdroj informací, ale doporučuji také navštívit webové stránky vlády vaší cílové destinace a zjistit tam aktuální informace,“ dodává web letecké společnosti.

Vyvarujte se potravinovým pastím

Zjistěte si o destinaci, do které cestujete, co nejvíce informací ohledně hygienických podmínek a bezpečnosti potravin. Vyhýbejte se nebezpečným potravinám, jako jsou syrová vejce, nedovařené maso, nečerstvé mořské plody a nepasterizované mléčné výrobky. Zkuste také jíst převařená jídla a pokrmy servírované teplé, abyste minimalizovali riziko kontaminace.

Cestovní pojištění

Je důležité nevydávat se na dovolenou bez platného cestovního pojištění. Toto pojištění vám poskytne ochranu a podporu v případě, že se vám něco stane. A to se může stát častěji, než si myslíte. Ujistěte se, že vaše pojištění pokrývá léčebné výdaje, evakuaci a ztrátu zavazadel. Pečlivě si přečtěte podmínky pojištění a ujistěte se, že jste dostatečně kryti pro všechny možné situace.

Místní prostředí a zvyklosti

Respektujte místní prostředí a zvyklosti. Zkuste se přizpůsobit místnímu životnímu stylu a dodržovat zvyky ohledně stravování a hygieny. Místní obyvatelé vědí nejlépe, jak se vyhnout potenciálním zdravotním problémům, a dodržování jejich rad může být velmi užitečné,“ uvádí web zajímavaevropa.cz s odkazem za portál medicalnewstoday.com.

I přes dodržování všech těchto opatření, může se stát, že se vám nepodaří průjmu uniknout. Jak se z něj tedy rychle vyhrabat a zapojit se zase do prázdninových radovánek?

Tyhle tipy vám pomohou…

  • Udržujte hydrataci: Průjem může způsobit ztrátu tekutin a elektrolytů. Je důležité udržovat si dostatečnou hydrataci a pít hodně tekutin. Zkuste pít vodu, šťávy bez cukru, bylinkové čaje nebo elektrolytové nápoje.
  • Konzumujte lehkou stravu: V období průjmu se vyhněte těžkým a mastným jídlům. Zkuste konzumovat lehké, snadno stravitelné potraviny, jako jsou vařená rýže, pečené brambory, vařené nebo grilovaná kuřecí prsa, vařená zelenina nebo banány. Postupně se vraťte ke své běžné stravě, jakmile se vaše trávicí systém zlepší.
  • Omezte stimulanty: Vyhněte se stimulantům, jako je kofein a alkohol, které mohou podráždit střeva a zhoršit průjem.
  • Užívejte probiotika: Probiotika jsou příznivé bakterie, které pomáhají obnovovat zdravou střevní mikroflóru. Zkuste užívat přírodní jogurty nebo doplňky stravy obsahující probiotika.
  • Dodržujte hygienu: Průjem může být způsoben infekcí, kterou lze snadno přenést na ostatní. Důkladně si myjte ruce mýdlem a vodou po každé návštěvě toalety a před jídlem, aby se zabránilo šíření infekce.
  • Odpočívejte: Dostatek odpočinku a spánku může pomoci posílit vaši imunitu a umožnit tělu se uzdravit rychleji.
  • Konzultujte vždy svůj zdravotní stav s lékařem: Pokud trvá průjem déle než několik dní, je doprovázen silnou bolestí břicha, horečkou nebo krví ve stolici, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
DŘÍVE JSME PSALI:

Jadran: mýty a fakta o žralocích na Jadranu aneb jsou skutečně žraloci tak nebezpeční?

Nikola Macáková — 30. 06. 2023
Jaderské moře je vedlejší část Středozemního moře, ležící mezi Apeninským a Balkánským poloostrovem, tj. mezi Apeninami a Dinárskými horami. 

Je důležité si uvědomit, že každý člověk je jiný a může na různé metody reagovat různě. Pokud máte vážné potíže, rozhodně raději zajděte k lékaři a situaci nepodceňte,“ dodává web zajímavaevropa.cz s odkazem za portál medicalnewstoday.com.

Použité zdroje: medicalnewstoday.com, zajímavaevropa.cz, emirates.com,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání