Autoklub ČR přináší velký srovnávací test zimních a celoročních pneumatik

VIDEO
Publikuje: David Bárta — 04. 10. 2022
Zdroj: Bohumil Pácl (tiskový servis)
Úvodní stránka » Magazíny » Autoklub ČR přináší velký srovnávací test zimních a celoročních pneumatik

Srovnávací testy funkčních vlastností pneumatik pravidelně přináší výsledky pro různé značky z této oblasti na českém trhu.

UdálostiExtra.cz o velkém srovnávacím testu zimních a celoročních pneumatik informoval Bohumil Pácl z Autoklubu České republiky s tím, že letošní navázal Autoklub ČR na test zimních a také celoročních pneumatik z minulých let, který vznikl na základě podnětů od motoristů. Cílem bylo opět vyhodnotit vlastnosti dezénů v provozu za všech klimatických podmínek, které mohou v průběhu zimy nastat. Celkově bylo zkoumáno osm zimních plášťů rozměru 225/45 R17 a deset celoročních o rozměru 205/55 R16.

Také letos Autoklub ČR přináší velký srovnávací test zimních a celoročních pneumatik. Na snímku Libor Budina z Autoklubu České republiky. Zdroj: Autoklub ČR (tiskový servis)

Test přináší souhrnnou informaci o vlastnostech testovaných produktů v poměru k referenční pneumatice, která má index 100. Zimní pneumatiky jsou i v nižších oblastech naší republiky stále největší jistotou bezpečného přesunu do cíle. Ovšem i celoroční pneumatiky vykazují podobné hodnoty v testovacích kritériích jako ty zimní a je možné je tedy z pohledu využití v zimě, při hodnotách blíže k nule a bez sněhové pokrývky na silnici, označit za jednu z bezpečných variant.

Tyto pneumatiky by měli využívat ti řidiči, kteří necestují často do hor a v zimě vyrazí na silnice spíše sporadicky. Jeden víkend za lyžařským sportováním do hor lze určitě zvládnout i s celoročními pneumatikami. Stále ale platí, že pro celoroční vášnivé motoristy jsou nejbezpečnější zimní pneumatiky v zimě a letní v létě,“ vysvětlil Libor Budina, ředitel Road Safety Autoklubu ČR.

Pneumatiky musely obstát v celkem 16 disciplínách. Test probíhal za sněhových podmínek na přelomu ledna a února ve Švédsku v polárních podmínkách. Ostatní disciplíny na suchu či mokru během března v Německu. Kritéria byla nastavena tak, aby bylo možné porovnat zimní i celoroční pneumatiky za stejných podmínek. Prostřednictvím záznamové techniky je objektivně zkoumána reakce při akceleraci, brzdění, mezní hranice vzniku aquaplaningu v podélném i příčném směru. Na suché vozovce se měří hlučnost a valivý odpor. Naopak na sněhem pokryté trati se testuje trakce v prokluzu kol. Na kruhové dráze s mokrým povrchem se měří čas vozu v obou směrech. Na okruzích pak v tzv. handlingu licencovaní zkušební jezdci testují ovladatelnost vozu, posuzuje se čas na kolo. Důležité je i subjektivní hodnocení odezvy vozu na řízení a jeho stabilita. Testovací řidiči pochopitelně nevědí, s jakým obutím startují.

DŘÍVE JSME PSALI:

V testu zimních pneumatik propadly i osvědčené značky

David Bárta — 27. 09. 2022
Přípravy na zimu vrcholí. Všichni hledají cesty, jak ušetřit na vytápění, ale na brzký příchod zimy by neměli zapomínat ani motoristé.

V případě zimního testu se nabízí otázka, proč se pneumatiky nezkoušejí také na ledu? Je to z toho důvodu, že na ledovém povrchu je velmi složité simulovat podmínky s vysokou mírou opakovatelnosti. Tento test je uplatňován při testování pneumatik typu Nordic s měkkou směsí nebo hrotovaných pneumatik. Nicméně vybrané pneumatiky do testu jsou nabízeny pro trh střední Evropy, které nemají tak měkkou směs určenou například pro skandinávské země.

Výsledky testů napomohou spotřebiteli vybrat si takovou pneumatiku, která bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám. Spotřebitel by měl sledovat ty parametry, které jsou pro něj klíčové. Jiné preference bude mít řidič, který jezdí povětšinou ve městě, kde panuje spíše mokro nebo suchý mráz, jiné ten, co řídí ve vyšších nadmořských výškách, kde je častěji sníh na vozovkách,“ uzavřel Libor Budina.

Test zimních pneumatik. Zdroj: Autoklub České republiky (tiskový servis)

Výsledky testu zimních pneumatik 2022 – Rozměr 225/45 R17

 • Continental WinterContact TS 870
 • Bridgestone Blizzak LM 005
 • Michelin Alpin 6
 • Vredestein Wintrac Pro
 • Nokian WR Snowproof
 • Maxxis Premitra Snow WP6
 • Pirelli Cinturato Winter WTC2
 • Nexen Winguard Sport 2 WU7

Výsledky testu celoročních pneumatik 2022 – Rozměr 205/55 R16

 • Michelin CrossClimate 2.
 • Bridgestone Weather control A005 EVO / Continental AllSeasonContact
 • GoodYear Vector 4 Season Gen-3
 • Pirelli Cinturato All Season SF2
 • Nokian Seasonproof
 • Firestone Multiseason 2
 • Dunlop Sport All Season
 • Debica Navigator 3
 • Nexen N´Blue 4 Season WH14

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu