Upozornění pro houbaře: v některých státech EU hrozí dokonce za sběr hub vězení

Publikuje: Nikola Macáková — 25. 06. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Upozornění pro houbaře: v některých státech EU hrozí dokonce za sběr hub vězení

Rozhodnete-li se vydat na houbařskou výpravu do jiné evropské země než Česka, je vhodné být výrazně opatrný.

Tématu se věnoval Denik.cz s tím, že v každém místě nemusí být k této vášni tak přívětiví jako u nás. V Rakousku je povoleno nasbírat maximálně dva kilogramy hub během jedné návštěvy lesa, zatímco v Nizozemsku hrozí dokonce vězení – tam se považuje sběr hub mimo vlastní pozemky za pytláctví a je přísně zakázán.

V Česku vyráží v houbařské sezoně do lesů každoročně tisíce Čechů a ve sběru hub ani jiných lesních plodů jim nikdo nebrání, jediným omezujícím pravidlem je, že mohou lesní plodiny sbírat jen pro svou potřebu, nikoli na prodej. Při vycestování za hranice by je však mohla překvapit škála pravidel, která houbaření omezují“ píše web Denik.cz

V Německu se situace vztahující k houbaření liší v jednotlivých spolkových zemích. V Sasku například může pokuta za porušení zákazu sběru hub v chráněných oblastech dosáhnout až 50 tisíc eur. Nicméně nejpřísnější regulace platí v Nizozemsku, které je jedinou zemí v Evropské unii, kde je dokonce zakázán sběr hub v jakémkoliv množství.

Ve většině evropských států platí zákaz houbaření na cizích soukromých pozemcích, zatímco v Nizozemsku platí i ve veřejných lesích a parcích. Porušení zákazu znamená pytláctví, za které kromě pokuty hrozí až měsíc vězení. To je ale ve skutečnosti spíše nepravděpodobný trest,“ říká Tomáš Odstrčil z analytického projektu Evropa v datech.

Ve východoevropských zemích je běžnější praktikovat neomezený sběr hub, kde obvykle neexistují žádná speciální pravidla v tomto ohledu. V západní Evropě se častěji uplatňují omezení, která se zaměřují na povolené množství hub, které si houbaři mohou odnést z lesů. Například v Lucembursku a Švýcarsku je stanoven denní limit, který činí jeden kilogram hub.

Ve Švýcarsku také situaci komplikují specifická pravidla v jednotlivých kantonech,“ dodává Denik.cz.

Obdobně tomu je i v Německu a jeho spolkových republikách s vlastními pravidly. Z některých míst lze odnést až dva kilogramy hub, z jiných jen půl kilogramu. V chráněných oblastech navíc hrozí vysoké pokuty, například v Sasku i padesát tisíc eur,“ doplňuje Odstrčil.

Ve Francii se zase pravidla liší podle jednotlivých departementů a limit pro sběr hub je stanovován na litry, a nikoliv na kilogramy,“ upřesnil k tématu web.

V Rakousku platí pro sběr hub v létě časové omezení, a to od sedmi do 19 hodin. Od října je tento časový úsek ještě zkrácen o dvě hodiny. Rakouská vláda tímto opatřením usiluje o omezení rušení divoké zvěře.

Itálie uplatňuje opět odlišná pravidla v různých regionech. Například v Jižním Tyrolsku mají houbaři povinnost zaplatit poplatek ve výši osmi eur v každé obci, ve které se rozhodnou sbírat houby. Nicméně to je povoleno pouze v sudé dny v časovém rozmezí od 7 do 19 hodin. Každý jednotlivý sběrač smí z lesa odnést maximálně jeden kilogram hub na osobu starší čtrnácti let.

Platná právní legislativa v Bulharsku umožňuje sběr hub pro osobní potřebu, pokud není prováděn ve chráněných oblastech, jako jsou národní parky nebo rezervace. V takových chráněných oblastech je sběr hub obvykle zakázán. Nicméně je vždy důležité zkontrolovat aktuální místní předpisy a případná omezení v daném regionu nebo konkrétní lokalitě, protože pravidla se mohou mírně lišit v různých oblastech. Doporučuje se respektovat přírodní prostředí a dodržovat pravidla ochrany přírody při sběru hub v Bulharsku.

DŘÍVE JSME PSALI:

Víte, kde roste v Česku nejvíce hub?

Nikola Macáková — 19. 06. 2023
Houbaření je záliba, která spočívá v chození po lese a hledání a sbírání hub. Někteří houbaři pěstují houby i doma. 

V Maďarsku platí právní předpisy týkající se sběru hub, které omezují jejich sběr a stanovují určitá pravidla. Podle platné místní legislativy je sběr hub povolen pouze pro osobní spotřebu a s několika omezeními. Je zakázáno sbírat houby ve veřejných parcích, národních parcích, přírodních rezervacích a jiných chráněných oblastech. Důležité je také respektovat soukromý majetek a zásady ochrany přírody při sběru hub v Maďarsku. Doporučuje se konzultovat aktuální předpisy a získat informace o konkrétních omezeních v daném regionu nebo lokalitě před sběrem hub.

Je vždy vhodné konzultovat místní předpisy a pravidla s místními orgány nebo s odborníky na houby, aby se získaly konkrétní informace o platné legislativě týkající se sběru hub v daném státě.

Použité zdroje: Deník.cz
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu