Víte, kde roste v Česku nejvíce hub?

Publikuje: Nikola Macáková — 19. 06. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Víte, kde roste v Česku nejvíce hub?

Houbaření je záliba, která spočívá v chození po lese a hledání a sbírání hub. Někteří houbaři pěstují houby i doma.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že Češi jsou považováni za nejvášnivější houbaře na světě, alespoň jednou ročně vyrazí na houby přes sedmdesát procent obyvatel České republiky, což nemá ve světě obdoby a což z Česka dělá tzv. houbařskou velmoc.

Podle České zemědělské univerzity připadalo v roce 2006 na jednu českou domácnost 8,2 kg nasbíraných hub,“ uvádí Wikipedia.

Kromě Čechů je houbaření široce rozšířeno v zemích Evropy ležící severovýchodně od České republiky (Rusko, Polsko, Slovensko, Finsko). V ostatních zemích Evropy není tato záliba příliš rozšířená a praktikují je pouze malé zájmové spolky a skupiny. V západní Evropě se spíše jedí jen pěstované žampióny. Houbaření je rozšířenější v některých oblastech Skandinávie. Mimo Evropu je sběr a pěstování hub rozšířeno zejména v jihovýchodní Asii,“ píše k tématu internetová encyklopedie.

Sledovat růst hub můžete nyní také online

Se začátkem nové houbařské sezóny spouští Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) inovovanou mapu pravděpodobnosti růstu hub. Původní model vznikl ve spolupráci Oddělení biometeorologických aplikací v Praze a Oddělení meteorologie a klimatologie v Plzni,“ uvádí Český hydrometeorologický ústav v tiskové zprávě.

Nově je předpovědní model vylepšován ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti. Aktualizace mapy probíhá denně na webových stránkách ČHMÚ.

Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových a teplotních podmínek pro růst hub. Houby potřebují k růstu dostatečnou půdní vlhkost a vhodné teplotní podmínky. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami v posledních 7 dnech. Výsledek modelu je dále korigován sezónním koeficientem, který vyjadřuje rozdíly v početnosti mykorhizních hub během kalendářního roku.

Aktuální vlhké a teplé počasí začíná vytvářet vhodné podmínky pro růst hub. Vzestup růstu hub ale teprve očekáváme. Na mnoha místech je zatím stále nedostatek vláhy,“ uvádí Martin Možný z Oddělení biometeorologických aplikací.

DŘÍVE JSME PSALI:

Kouzelné houby: od nejznámějších po nejoblíbenější mezi houbaři

David Bárta — 16. 06. 2023
Houbaření je v České republice oblíbenou tradicí, která přitahuje tisíce nadšených houbařů každý rok.

Mapa odráží růst masitých, zejména mykorhizních, druhů hub, které ovšem praktické houbaře zajímají nejvíce. Věřím, že společně s kolegy z Českého hydrometeorologického ústavu se nám podaří nejen zlepšit povědomí o houbách, ale i edukovat širší veřejnost o nutnosti ochrany hub. Více o houbách se můžete dozvědět na stránkách České mykologické společnosti,“ doplňuje Markéta Vlčková z České mykologické společnosti

Použité zdroje: Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), Wikipedia (Houbaření), nfo.chmi.cz/bio,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu