Prezident republiky předal Zlatý záchranářský kříž

Publikuje: Jana Malá — 05. 05. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Prezident republiky předal Zlatý záchranářský kříž

Prezident republiky Miloš Zeman předal ve čtvrtek na Pražském hradě ocenění Zlatého záchranářského kříže za nejlepší záchranářské činy.

UdálostiExtra.cz o tom dnes informoval mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Ke slavnostní události se vyjádřila redakci také krajská mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová s tím, že na jižní Moravu zamířilo hned několik ocenění v soutěži o nejlepší záchranářský čin. Jde už o 23. ročník tohoto prestižního celostátního projektu. Za mimořádně náročný zásah při hromadném neštěstí – poskytnutí neodkladné přednemocniční péče po ničivém tornádu – obdržela z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana Zlatý záchranářský kříž naše ředitelka Hana Albrechtová.

„Je to obrovská pocta, za kterou děkuji, ceny si nesmírně vážím a ráda ji předám svým kolegům, zdravotníkům ve výjezdu i operačnímu středisku. Byla to týmová práce a jsem velmi hrdá na všechny naše zaměstnance,“ vysvětluje úspěšná žena, která naši organizaci řídí a zároveň je sama stále lékařkou ve výjezdu.

Další ocenění převzala dnes na Pražském hradě doktorka Kateřina Oborská, v březnu 2021 byla společně se záchranářem Pavlem Sekaninou vyslána vrtulníkem do Žamberka, kde se v městském rybníku topily tři děti. Primárně na místě zasahovaly pozemní výjezdové prostředky pardubické záchranné služby, na pomoc operační středisko nakonec přivolalo celkem tři vrtulníky, LZS z Hradce Králové, Olomouce a Jihomoravského kraje. Kateřina Oborská společně s kolegou záchranářem převzala od pardubických kolegů do péče sedmiletého chlapce, pacient nedýchal a měl zástavu oběhu, byl silně hypotermický. „Mimořádný čin naší lékařky spočívá ve faktu, že dítěti v průběhu transportu sama nepřetržitě prováděla manuální srdeční masáž po dobu přibližně 40 minut. Vzhledem k nepřízni počasí bylo potřeba, aby záchranář asistoval pilotovi,“ konstatovala mluvčí záchranné služby.

„Chlapec přežil a nyní prochází rehabilitací. To je pro mě největší odměna. Ocenění si nesmírně vážím a chci zdůraznit, že svůj podíl na záchraně chlapce má samozřejmě i kolega záchranář a pilot vrtulníku,“ dodává Kateřina Oborská.

Čestné uznání v kategorii Nejlepší záchranářský čin profesionálního kolektivu pak obdrželi lékařka Michaela Richtrová a záchranáři Vladimír Jarušek, Radovan Vrška, Ondrej Debrecíni, Stanislav Drápal a Jiří Bertel Reitter.

„V říjnu loňského roku došlo k mimořádné události v Tišnově, kde naši zdravotníci ošetřili celkem šest pacientů. V pěti případech šlo o těžká zranění. Jednalo se o napadení rodiny útočníkem, vyzbrojeným sečnými a bodnými zbraněmi. Naše operační středisko vyslalo na místo postupně osm prostředků. Nominace se týká dvou posádek vyslaných z tišnovské základny, tyto prostředky byly na místě jako první, a inspektora provozu, zastávajícího pozici vedoucího zdravotnické složky. Pro tyto zdravotníky bylo nesmírně náročné postarat se v co nejkratším čase o pacienty, kteří byli v nejvážnějším stavu,“ sdělila mluvčí krajské záchranky a upřesnila, že bylo třeba rozložit vybavení a omezené síly tak, aby bylo možno zajistit a udržovat jejich základní životní funkce až do příjezdu posil.

„Za ocenění jsem vděčná a vnímám to tak, že patří všem týmům, které byly na místě, jednalo se o mimořádně náročný zákrok a velkou psychickou zátěž. Podle mých informací všichni pacienti přežili a zotavují se,“ doplňuje Michaela Richtrová.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu