Opilá žena fyzicky napadla v Brně záchranáře. Oba zdravotníci skončili v nemocnici

Publikuje: Nikola Macáková — 23. 11. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Opilá žena fyzicky napadla v Brně záchranáře. Oba zdravotníci skončili v nemocnici

Zraněním záchranářů skončil výjezd posádky záchranné služby v Brně, poté co je fyzicky napadla žena, které záchranáři spěchali na pomoc.

O případu aktuálně informovala redakci mluvčí jihomoravské krajské záchranky Michaela Bothová s tím, že záchranářská posádka (RZP) byla dnes ráno vyslána do brněnských Židenic k mladé ženě, která potřebovala jejich pomoc. V průběhu ošetřování však začala zdravotníky napadat.

Nejprve záchranáře urážela, pak však použila pěsti i kopance a mířila především na hlavu. Oba zranění záchranáři poté museli do nemocnice a zůstávají v pracovní neschopnosti…“ upřesnila Michaela Bothová.

Každodenní chlebem „nejen“  jihomoravských záchranářů je pomáhat, poskytovat péči, zachraňovat lidské zdraví a životy. Jsou už zvyklí na ledasco, tohle jim však hlava nebere…,dodala závěrem mluvčí záchranné služby.

Skutečnost je taková, že záchranáři napříč republikou se takřka denně setkávají při svých výjezdech s opilými, intoxikovanými a především agresivními jedinci, kteří si pomoc zdravotníků pletou s něčím úplně jiným. Zároveň záchranáři u krajských zdravotnických záchranných služeb opět napříč republikou nejsou oproti profesionálním hasičům či policistům ve služebních poměrech a proto i zde je to výrazně jiné po právní stránce, pokud někdo napadne zdravotníka/záchranáře ve službě, než-li například službukonajícího policistu. Opomeneme-li skutečnost, že záchranáři v republice obecně nemají pomůcky a vybavení k tomu, aby mohli někoho fyzicky specifikovat například, jako strážníci městské policie či státní policisté. Nemluvě o tom, že k tomuto nejsou primárně určeni.

Podle zjištěných informací redakce si mnoho řidičů sanitek záchranné služby a zdravot. záchranářů soukromě pořizuje do služby (na vlastní náklady) různé pepřové spreje a podobně, aby se v případě fyzického napadení dokázali agresorovi ubránit do příjezdu policejní hlídky.

Názor záchranáře

Na záchrance pracuji 12 let u opilých či zdrogovaných agresivních lidí zasahujeme takřka denně. Legislativa, co se zdravotnické záchranné služby týká, je v České republice postavená „na hlavu“ již řadu let (pozn.: nikoho to nezajímá, nikdo to neřeší a pojišťovny to krajským záchrankám vesele proplácejí, „ve velkém,“ až si kolikrát říkám, kde udělali soudruzi z NDR chybu… Pravděpodobně pro české politiky a zřizovatele ZZS neřešitelný problém). Obecně řečeno. Místo toho, abychom jeli k pacientovi, který dostal akutní infarkt myokardu nebo cévní mozkovou příhodu nebo má jiné akutní – náhle vzniklé zdravotní obtíže řešíme v mnoha případech sami, než na naší výzvu dorazí policie (pokud již není na místě) agresivního opilce nebo narkomana válejícího se někde na chodníku. Proč? Pokusím se vám to vysvětlit,“ řekl redakci námi oslovený záchranář pan Petr, který si s ohledem na své povolání nepřál být jmenován a titulován.

Proč vůbec záchranka na takové to případy vyjíždí? V mnoha případech volají záchranku kolemjdoucí, kteří pochopitelně nepoznají a ani nemohou, neboť jsou laikové poznat, že se jedná o narkomana či opilce a domnívají se, že daný člověk potřebuje zdravotnickou či lékařskou neodkladnou péči, a je v ohrožení života. Na jednu stranu mají pravdu, neboť daný jedinec skutečně může něco například tzv. aspirovat a následně se třeba i udusit. On je totiž rozdíl mezi ebrietou (opilostí) a intoxikací. Budeme-li se bavit o tom, že je někdo „jen“ opilý a válí se někde na chodníku, pak by ho zcela jistě měla, dle mého názoru řešit policie nikoliv záchranka – obecně, ale pokud je tzv. intoxikován tedy např. opilý či zdrogovaný natolik, že je v bezvědomí a podob., pak to je samozřejmě život ohrožující stav, který je již na péči záchranné služby,“ vysvětlil v kostce záchranář pan Petr.

Faktem je, že doba se výrazně mění a změnila. Dříve si lidé lékaře či zdravotníka a podobně vážili. Dnes se k nám někteří lidé chovají, jako k dobytku, který je výrazně obtěžuje! Doslova. Dříve jezdil lékař v riflích a bílém plášti z koženou brašnou, poté záchranáři jezdili v červených bundách s reflexními pruhy a hliníkovým kufrem plným léků a obvazového materiálu a dnes… dnes zvažujeme zda budeme jezdit v neprůstřelných vestách, abychom výjezd vůbec přežili,“ podotkl pan Petr a dodal jedním dechem, a to nemluvím o tom, co vše musím do bytu k pacientovi tahat za moderní pomůcky a vybavení, abych ho směl vůbec ošetřit, vyšetřil a naložit do sanitky.

Dříve existovala pohotovostní služba tzv. LSPP, což obnášelo to, že lékař jezdil převozní sanitkou po bytech a navštěvoval pacienty, kterým napsal recept do lékárny nebo je zaléčil doma, což již řadu let díky legislativě neexistuje. Bohužel mnoho lidí toto vůbec dodnes netuší. Dále existovalo to, že své pacienty navštěvoval doma jejich obvodní lékař, což skončilo generací mladých lékařů, kteří na to z vysoka kašlou – doslova a svého pacienta odkazují (mimo ordinační hodiny) na zdravotnickou záchrannou službu. Ve stylu „je-li vám něco zavolejte si záchranku.“ Skutečnost je tedy taková, že posádky záchranných služeb v mnoha případe řeší neakutní stavy pacientů a doslova suplují práci obvodních lékařů. Opakuji, aby se záchranáři primárně věnovali tomu, k čemu jsou zde určeni, t.j. řešili pacienty v přímém ohrožení na životě. V neposlední řadě další perlička, kterou legislativně pos***la česká vláda a naší zákonodárci. Krajské záchranky měli od revoluce řadu let pod sebou v mnoha regionech tzv. bíle malé převozní sanitky, které vyjížděli (v režimu DRN) a vozily neakutní pacienty, kteří potřebovali převoz do zdravotnického zařízení, jako byli lehčí úrazy, porody, chronické bolesti zad, zlomeniny, bolesti břicha, nohou a podobně tedy pacienty, kteří nepotřebovali, jak jsem již uvedl urgentní lékařskou či zdravotnickou péči v režimu ZZS, pacienty, kteří nebyli v přímém ohrožení na životě a tak nedocházelo k tomu, aby byla záchranka tzv. zneužívána neadekvátními výjezdy nebo zasahovala u pacientů, kteří záchranku vyloženě nepotřebují. Paradox, který mě pobavil. Například pražská záchranka (ZZSHMP) v těchto dnech na soc. sítích a internetu rozjela náborovou kampaň a nabírá řidiče pro své sanitky, které by znovu měli jezdit ve zmiňovaném režimu DRN tedy vozit neakutní pacienty. Tedy to, co „soudruzi“ před x lety slavně zrušili dnes záchranky (alespoň ta pražská) obnovuje. Nestačím se divit. Navíc v kampani ještě záchranka slavnostně hlásá, jak řidiče sama na tuto profesi vyškolí jejich odborným akreditovaným kurzem, který ZZSHMP sama pořádá (viz příspěvek z jejich Facebooku…) To nelze ani komentovat. Snad jen… „Vítejte v kocourkově!“ Jinak napadeným kolegům z Brna přeji mnoho zdaru a samozřejmě brzké uzdravení,“ dodal závěrem námi oslovený záchranář pan Petr.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu