Neobjednané plnění od společností, co s tím a jak se bránit

Publikuje: David Bárta — 31. 08. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Neobjednané plnění od společností, co s tím a jak se bránit

V poslední době není výjimkou, že lidé obdrží zásilku od společnosti, od níž si nic neobjednali a se kterou třeba nikdy nebyli v kontaktu.

Jak v takové situaci postupovat? Musí spotřebitelé informovat obchodníka, zásilku vrátit, nebo existuje povinnost ji uhradit? UdálostiExtra.cz o tom dnes informoval Jaroslav Švehla z redakčního dTestu.

Co dělat s neobjednanou zásilkou?

Podnikatel je oprávněn spotřebiteli zasílat plnění jen v případě, že si to spotřebitel přeje. Tuto vůli často projeví například objednávkou daného zboží, kdy je obchodník povinen objednané zboží dodat. Pokud si však spotřebitel nic neobjednal, může být takové zasílání posuzováno jako o agresivní obchodní praktika, kterou mohou dozorové orgány sankcionovat. Co má tedy spotřebitel dělat v případě, že mu balík od neznámé společnosti dojde?

„Spotřebitel na své náklady nemusí nic vracet. Dokonce není ani nutné společnost o doručení neobjednané zásilky informovat,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Pokud by společnost po spotřebiteli požadovala zaplacení ceny balíku, musela by prokázat, že byla učiněna objednávka. Pokud si je tedy spotřebitel jistý, že si od dané společnosti nic neobjednal, není za zásilku povinen platit ani ji případně vracet na své náklady.

Jak se bránit neobjednanému plnění?

Přestože v minulosti bylo neobjednané plnění od společností častější, objevují se stále nové společnosti, které tuto praktiku využívají.

„V poslední době se na nás spotřebitelé obrací zejména se stížnostmi na polskou společnost Stander Sp. z.o.o., na kterou jen během letošního roku evidujeme stovky stížností,“ upozorňuje Hekšová.

PSALI JSME:
Nástrahy prodloužené záruky

Často není známo, odkud společnost osobní údaje spotřebitele získala, pokud s ní dříve nebyl v kontaktu. Platí však, že podnikatel není oprávněn zpracovávat osobní údaje spotřebitelů bez jejich souhlasu, jestliže k tomu není jiný právní důvod. Pokud tento zákonný důvod není dán, může spotřebitel dle obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) požádat o výmaz svých osobních údajů z databáze podnikatele. Ten je povinen mu vyhovět bez zbytečného odkladu, přičemž tak musí učinit nejpozději do jednoho měsíce od podání žádosti a zároveň jej o tom musí vyrozumět.

„Pokud tedy spotřebitel nechce, aby jej společnost nadále kontaktovala a zasílala balíky, doporučujeme, aby podal písemnou žádost (nejlépe doporučeně a s dodejkou) o odstranění osobních údajů z databáze podnikatele,“ doporučuje Hekšová.

Po odstranění osobních údajů již nemá podnikatel spotřebitele jak dohledat a nemůže tak ani zasílat neobjednané plnění. Pokud by společnost doručovala neobjednané zásilky i nadále, spotřebitel by se mohl oprávněně domnívat, že podnikatel jeho osobní údaje neodstranil. Zároveň se může stát, že spotřebitel není o vymazání osobních údajů podnikatelem vyrozuměn. V obou případech je možné podat stížnost k prošetření Úřadu pro ochranu osobních údajů.

„Pokud by si spotřebitel s neobjednaným plněním nevěděl rady, může se obrátit na naši bezplatnou telefonickou poradnu na čísle 299 149 009, nebo na službu VašeStížnosti.cz,“ uzavírá Eduarda Hekšová.

Autor: Jaroslav Švehla
Zdroj: dTest

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu