Že jsou expozice Muzea rekordů Pelhřimov plné obřích exponátů je nasnadě. Pětimetrového plyšového medvěda, či polévkový hrnec o objemu 2300 litrů zde nepřehlédnete.
Ale jsou i rekordy úplně opačného ražení – miniaturní. O tématu dnes informoval magazín UdálostiExtra.cz prezident agentury Dobrý den Pelhřimov – české rekordy Miroslav Marek s tím, že na kterýkoliv veletrh či přednáškové turné by mohl vyrazit – zdánlivě „s prázdnýma rukama“, bez jakéhokoliv vybavení – kterýkoliv pracovník pelhřimovského Muzea rekordů a poté by mohl (vyndavaje z kapsy jeden exponát za druhým vytvořit celou expozici nebo klidně dvě hodiny přednášet o umu a nápaditosti českých lidí (v oboru miniatur).
Příkladem budiž nejmenší jezdecká socha na světě.

Nejmenší Masaryk. (zmenšeno). Zdroj: Miroslav Marek / dobryden.cz (tiskový servis)
„Ta zdobí Masarykovo náměstí v českém městě rekordů. Jde o sochu prvorepublikového prezidenta T. G. Masaryka na koni, díky níž pelhřimovské náměstí konečně dostálo svému jménu. Pokud se náměstí jmenuje po nějaké osobnosti, většinou tam i stojí je socha. Na vpravdě kouzelném pelhřimovském námědtí je ale socha sv. Jakuba. Proto se Muzeum rekordů svého času domluvilo s brněnským výtvarníkem Lubomírem Vaňkem, který stvořil pozoruhodnou skulpturu, o níž ale nelze tak docela prohlásit, že je dominantou náměstí. Ba naopak. Je tak malá, že je nejmenší na světě. Měří 9 x 9 milimetrů! Vezmete-li si lupu a vydáte-li se k pelhřimovské radnici, zaostřete na prostor pod červenou tabuli s nápisem Masarykovo náměstí,“ uvedl Miroslav Marek.
Pelhřimovské Muzeum rekordů zaregistrovalo největší sochu Ježíše
„Na tom, co uvidíte, autor pracoval dva měsíce. Všechny detaily a rysy obličeje, které přesně odpovídají skutečnosti, vytvaroval jehlou, a to pod lupou s osminásobným zvětšením. Miniatura je opatřena tabulkou s vysvětlujícím dvojjazyčným textem i fotografickou zvětšeninou díla,“ upřesnil Miroslav Marek.
Vyjížďky v sedle hlava státu milovala. Na koni jezdil Masaryk i v pokročilém věku a z toho Vaňkova jezdecká socha státníka, která je propracovaná do nejmenších (vskutku do těch nejmenších!) detailů, vychází.
To ale není z pelhřimovských miniatur ani zdaleka vše. Mezi zápisy v kapitole MINI v České knize rekordů najdeme třeba i tyto:
Nejmenší pletená čepice
Blanka Böhmová z Kaznějova zhotovila pletenou pokrývku hlavy miniaturních rozměrů. Čepice má délku 6,8 mm a průměr spodní části dosahuje 5 mm. Pletla jí z vyšívací bavlnky z šesti ok pomocí čtyř drátů o síle 1 mm zabroušených do špičky.
Nejmenší svatební oznámení
Snoubenci Jana Ch. z Brna a Petr S. z Modřic vydali u příležitosti své svatby, konané na hradě Rožmberk, miniaturní svatební oznámení o rozměrech 16 x 10 mm.
Oznámení obsahuje tento text:
„Oznamuje se všem láskám našim, že společně opouštíme slastné území individuální svobody a bohužel dobrovolně se vrháme v doposud neprobádané a tedy nebezpečné končiny manželského soužití. Tato smutná událost proběhne za bujarého vodáckého veselí na hradě Rožmberku. Děkujeme za pozornost a jsme s pozdravem, Jana Janina a Petr Coldy,“ stojí na oznámení.

Nejmenší svatební oznámení. Zdroj: Miroslav Marek / dobryden.cz (tiskový servis)
Uff – ufff howgh!
Nejmenší sluneční hodiny
„Obec Hýsly iniciovala výrobu miniaturních slunečních hodin od slunečního hodináře Petra Weisse ze Sklenného u Svitav a Tibora Skalky z obce Hýsly. Hodiny dosahují průměru 9 mm a polos (vrhač stínu) ukazující čas měří 5 mm. Zhotoveny jsou z mosazi, jejíž povrch je pozlacený. Číslice byly ručně vyryty diamantem,“ vysvětlil redakci prezident agentury Dobrý den Pelhřimov.

Nejmenší sluneční hodiny se zlatem. Zdroj: Miroslav Marek / dobryden.cz (tiskový servis)
Nejmenší turistická známka
Turistické známky jsou českým nápadem, který se rozšířil do řady zemí světa! Jsou nebývalým sběratelským fenoménem, který nečekaným způsobem podporuje turistiku jako takovou.
Nejvíc multikár v jednu chvíli na jednom místě – nový český rekord s Oldřichem Kaiserem
„Sběratelů turistických známek jsou tisíce a jejich kroky směřují i do Muzea rekordů v Pelhřimově, kde je vystavena zcela raritní turistická známka, která má zcela odlišné parametry, než všechny ostatní. Jde totiž o miniaturní známku, jejíž průměr je 12,4 mm a tloušťka 4,6 mm. Jedná se o jediný exemplář, k němuž ovšem byla vydána i zcela výjimečná výroční známka rovněž malých rozměrů s motivem pelhřimovské stezky s názvem Procházka Českou knihou rekordů. Tato známka má průměr 25 mm a tím se liší od všech dosud vydaných turistických známek,“ dodal závěrem prezident agentury Dobrý den Pelhřimov – české rekordy Miroslav Marek.