Ledovka potrápila záchranáře v regionech

Publikuje: Nikola Macáková — 20. 12. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Ledovka potrápila záchranáře v regionech

Od včerejšího dne panuje v mnoha regionech mráz a výrazné náledí, což způsobilo mnoho úrazů napříč republikou.

Mrznoucí déšť způsobuje komplikace nejen ve zdravotnictví, ale také v dopravě. Následkem toho došlo k mnoho dopravním nehodám, které si vyžádala zranění osob a zásah zdravotníků, hasičů a policistů.

Zdravotničtí záchranáři vydávají okamžitou výstrahu před pády na ledovce!

Plzeňská záchranná služba informovala na sociální sítí, že od dnešních odpoledních hodin začalo pršet, přičemž déšť na promrzlé zemi tvoří velmi nebezpečné náledí. Krajští zdravotničtí záchranáři zaznamenali od šestnácté hodiny cca dvacet úrazů spojených s pády na chodníku. Žádáme tedy zejména seniory, aby dnes večer a zítra dopoledne pokud možno vůbec nevycházeli a předešli tak zbytečným zraněním. Nákupy a další záležitosti je nyní lepší odložit.

Připomínáme, že komplikované zlomeniny mohou mít pro starší ročníky fatální následky, ač se nepříjemné pády nevyhýbají ani mladším,“ píší záchranáři.

Výstraha platí i pro motoristy, silnice se rychle mění v ledovou plochu. V Lubenci, který se sice nachází v Ústeckém kraji, ale jen několik kilometrů od hranic kraje našeho, již došlo k hromadné nehodě několika desítek vozů. Pokud urgentně nemusíte, minimálně do zítřejšího poledne nevyjíždějte a pohybujte se s maximální opatrností,“ uvedla plzeňská záchranka.

K tématu se aktuálně vyjádřil také krajský mluvčí moravskoslezské záchranky Lukáš Humpl s tím, že ledovka pokrývající chodníky a venkovní schodiště, si na území Moravskoslezského kraje vyžádala během úterý 20. prosince řadu zraněných chodců. Záchranáři u nich zasahovali od časného rána a do sedmnácti hodin jich ošetřili dvě desítky.

Ke zraněným vyjížděly týmy ve všech částech kraje, nejvíce na Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Lidé padali na chodnících i namrzlých venkovních schodech, šlo přitom vesměs o dospělé, ve třech čtvrtinách případů starších padesáti let. Nejčastějšími byla poranění dolních končetin, ale také hlav a otřesy mozku, převážně středně závažného charakteru. Pacienti byli po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče předáváni ve spádových nemocnicích,“ uvedl Lukáš Humpl.

Ve dvou případech došlo v Ostravě k pádu sněhu a ledu ze střech se zraněním hlavy procházejících chodců.

Vzhledem k pravděpodobnému přetrvávání zvýšeného rizika výskytu ledovky by zejména lidé staršího věku, stejně jako ti s pohybovým omezením, měli v nejbližších desítkách hodin zvážit nutnost pohybu na ulicích,“ dodal mluvčí záchranné služby.

Ledovka nás trápí dál, včera jsme měli extrémní nárůst výjezdů a to zejména k úrazům. Děkujeme všem našim lidem za skvěle odvedenou práci v těchto náročných podmínkách. Dnes nevypadá situace na cestách o moc lépe i přes snahu všech. BUĎTE OPATRNÍ!“ napsali na sociální síti záchranáři z Karlovarského kraje.

Na severozápadě a západě Čech se vyskytuje a ještě během nejbližších hodin bude vyskytovat mrznoucí déšť, při kterém se znovu vytváří nebezpečná ledovka. Proto jsme během rána aktualizovali výstrahu. Během dopoledne budou srážky ustávat a riziko tvorby ledovky dočasně pomine,“ uvedl k aktuální situaci Český hydrometeorologický ústav.

Další mrznoucí srážky očekáváme nejen na severozápadě Čech, ale i na ostatním území, během zítřka. Výstraha na tuto ledovkovou epizodu bude vydána pravděpodobně během dnešního odpoledne,uvedl ve své výstraze ČHMÚ.

V Ústeckém kraji záchranáři nestačili zvedat tísňovou linku 155. Pomáhal každý. „Takový nárůst telefonátů na tísňovou linku od pondělního odpoledne a večera až do následujícího dne nepamatuji ani na Silvestra,“ řekl redakci jeden s námi oslovených záchranářů z Ústeckého kraje. Záchranáři i v Ústeckém kraji evidují desítky úrazů, které si lidé přivodili pády na zledovatělých komunikacích.

Obdobná situace panuje i v ostatních regionech napříč republikou.

Ledovka v horských oblastech Jeseníků. Zdroj: Horská služba ČR (tiskový servis)

Dávejte pozor na všech horách na území Česka, ale zvýšenou pozornost věnujte Krušným horám. Na fotce od náčelníka Horské služby z Krušných hor Míry Račka vidíte Bublavu. O tom, že to tam opravdu hodně klouže, nemůže být pochyb. Horská služba upozorňuje na mrznoucí déšť, který vytvořil na zemi souvislou vrstvu ledu,“ zareagovala aktuálně na nepříznivou situaci spojenou s ledovkou na komunikacích také Horská služba ČR.

Horská služba ČR, ilustrační foto. Zdroj: Goumbik ze služby PixaBay

Hrozí pády stromů a větví pod tíhou sněhu, ledu a námrazy. Námraza se může vyskytovat ale i v dalších horských oblastech. V Krkonoších stále platí lavinová dvojka, v Jeseníkách jednička. Buďte opatrní,“ dodali horští záchranáři na sociální síti.

DŘÍVE JSME PSALI:

Týdenní předpověď počasí pro Českou republiku od: 19. – 26. prosince

Nikola Macáková — 18. 12. 2022
Počasí bude ovlivňovat teplá fronta postupující od jihozápadu. Za ní k nám bude proudit teplý vzduch, zejména ve vyšších vrstvách atmosféry.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu