Klíšťata a blechy útočí na psy

Publikuje: Nikola Macáková — 27. 04. 2023
Zdroj: Ivana Šalbabová / MaVe PR.
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Klíšťata a blechy útočí na psy

Sezóna klíšťat je v plném proudu a nebezpečný hmyz a roztoči ohrožují kromě lidí také naše domácí mazlíčky.

Klíšťata, která mohou psy nakazit například lymskou boreliózou nebo babeziózou jsou podle odborníků neobvykle aktivní už v tomto období – příčinou je teplejší klima. Zdraví psů ochrání antiparazitika, některá z nich ale mohou být riziková pro ostatní členy domácnosti, a to jak zvířecí, tak lidské. Nejvhodnější je proto podle veterinářů systémová ochrana pomocí tablet, které psi spolknou. Tématu se věnovala Ivana Šalbabová z MaVe PR.

Klíšťata začínají být aktivnější už v únoru a březnu. Před více než deseti lety přitom hlavní sezóna začínala až v květnu. Vzhledem ke změně klimatu tak psi čelí útokům parazitů prakticky celý rok,“ říká veterinářka a farmaceutka MVDr. Mgr. Kateřina Návojová Horáčková. Klíšťata mohou na psy přenést lymskou boreliózu, která se projevuje horečkou, nechutenstvím a otokem lymfatických uzlin i kloubů. Psi se mohou od klíšťat nakazit také babeziózou. Zvíře má při této infekci, která napadá červené krvinky, horečku, trpí nechutenstvím a celkovou skleslostí. Může se u něj objevit krev v moči, žloutenka, anemie nebo postižení nervové soustavy. „Ohroženi nejsou pouze ‚vesničtí‘ psi, kteří jsou stále venku, ale také zvířata, která žijí v bytech. Klíšťata na ně mohou nalézt i při venčení na sídlišti,“ vysvětluje MVDr. Návojová Horáčková.

Blechy zase mohou psa nakazit tasemnicemi, kterými může onemocnět i člověk. Větší riziko nákazy je podle veterinářů v rodinách s malými dětmi, které se se psy mazlí a dávají si pak ruce do pusy.

Jediným způsobem, jak mazlíčky i děti před nebezpečným parazitem ochránit, je podat psům antiparazitika. V lékárnách, obchodech s chovatelskými potřebami a u veterinárních lékařů jsou k dispozici obojky, pipety za krk i tablety. Některé typy ochrany ale představují riziko pro další členy domácnosti.

Určité látky, které bývají součástí například obojků pro psy, jsou nevhodné pro kočky. Při úzkém kontaktu, třeba ve společném pelechu, může být kočce špatně,“ popisuje rizika MVDr. Návojová Horáčková. Přípravky použité na srst zvířete nemusí vyhovovat ani dětem. Při kontaktu se zvířetem u nich hrozí alergické a kožní reakce. Další nevýhodou ochranných obojků a pipet je podle odborníků jejich omezená účinnost. „Především u větších psů je problém, že přípravek nemusí účinkovat po celém těle. Navíc zvíře nesmíte nějakou dobu po aplikaci antiparazitika na srst koupat,“ říká veterinářka s tím, že v takovém případě jsou pro zvířata nejvhodnější antiparazitické tablety, které rychle účinkují v celém těle. Při jejich použití nehrozí dětem ani čtyřnohým členům domácnosti nežádoucí reakce.

Vhodné je zvolit takové přípravky, které psům dáme postupně, například v měsíčních intervalech. Takové tablety jsou vhodné i pro štěňata,“ upozorňuje MVDr. Návojová Horáčková. Majitelé psů už také nemusí lék složitě schovávat do kostiček sýrů nebo šunky, antiparazitika se prodávají ve formě žvýkacích tablet, které zvíře považuje za pamlsek. Takový první volně prodejný přípravek je nově dostupný v lékárnách a lékárenských e‑shopech. „Systémová antiparazitika fungují tak, že se blecha nebo klíště na zvíře přisaje a účinná látka, která koluje v krvi psa, parazita usmrtí. Doba potřebná k přenosu například babeziózy je často delší než usmrcení parazita. Zvíře je tak chráněné,“ uzavírá MVDr. Návojová Horáčková.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu